Kwalifikacje do nauczania biologii w szkole podstawowej

Chciałam zapytać o kwalifikacje do nauczania biologii w roku szkolnym 2017/18 w nowej szkole podstawowej. Czy je posiadam? Rozpoczęłam pracę w szkole podstawowej w 1986 roku, po studiach na wydziale ogrodniczym Akademii Rolniczej. Uzupełniłam kwalifikacje pedagogiczne – studium pedagogiczne. Zostałam nauczycielem mianowanym. Wtedy posiadałam kwalifikacje do nauczania biologii w szkole podstawowej. Nie posiadam żadnego dokumentu potwierdzającego, ponieważ to nie było potrzebne. Po 2000 roku nadal pracowałam w szkole podstawowej, ale w wyniku reformy biologii już nie było w tym typie szkoły. Ukończyłam studia podyplomowe z przyrody. Obecnie uczę przyrody, jestem nauczycielem dyplomowanym. Czy mogę uczyć biologii w szkole podstawowej?

Kwalifikacje do nauczania biologii w szkole podstawowej

Jakie kwalifikacje powinien mieć nauczyciel aby mógł nauczać biologi w szkole podstawowej

Zgodnie z § 4 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli. (t.j. Dz. U. z 2015 r., poz. 1264) „kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w szkołach podstawowych posiada m.in. osoba, która ukończyła:

  1. studia magisterskie na kierunku (specjalności) zgodnym z nauczanym przedmiotem lub prowadzonymi zajęciami oraz posiada przygotowanie pedagogiczne lub
  2. studia magisterskie na kierunku, którego zakres określony w standardzie kształcenia dla tego kierunku studiów w grupie treści podstawowych i kierunkowych obejmuje treści nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć, oraz posiada przygotowanie pedagogiczne, lub
  3. studia magisterskie na kierunku (specjalności) innym niż wymieniony w pkt 1 i 2 i studia podyplomowe w zakresie nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć oraz posiada przygotowanie pedagogiczne.

Nauczanie w szkole podstawowej przyrody oraz biologii

Jak wynika z wyjaśnień MEN w kwestii nauczania w szkole podstawowej przyrody oraz biologii, fizyki i chemii nauczyciele, którzy mają kwalifikacje do nauczania przyrody w 6-letniej szkole podstawowej nabyte w wyniku ukończenia studiów:

magisterskich, wyższych zawodowych, podyplomowych lub kursu kwalifikacyjnego w zakresie przyrody w 8-letniej szkole podstawowej – będą mogli realizować przedmiot przyrodę w klasie IV,

podyplomowych lub kursu kwalifikacyjnego w zakresie przyrody, a wcześniej ukończyli studia wyższe zawodowe nadające kwalifikacje do nauczania: biologii, geografii, chemii, lub fizyki w 8-letniej szkole podstawowej – będą mogli uczyć takich przedmiotów jak: biologia, geografia, chemia i fizyka,

podyplomowych lub kursu kwalifikacyjnego w zakresie przyrody, a wcześniej ukończyli studia magisterskie nadające kwalifikacje do nauczania: biologii, geografii, chemii lub fizyki – będą mieć kwalifikacje do nauki: biologii, geografii, chemii i fizyki w 8-letniej szkole podstawowej i 4-letnim liceum ogólnokształcącym.

Jeśli ukończone przez Panią studia dawały Pani kwalifikacje do nauczania biologii, geografii, chemii lub fizyki – teraz będzie Pani miała prawo nauczania tych przedmiotów w szkole podstawowej. Jednak, z uwagi na fakt, że nie ma Pani żadnego potwierdzenia, powinna Pani jak najszybciej uzyskać takie zaświadczenie z uczelni.