Zadaj pytanie ›

Biuletyn

Prenumerata biuletynu
Zadaj pytanie ›

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Opublikowane: 06.05.2013

Kurs reedukacyjny

Otrzymałem informację od starosty, że przekroczyłem limit 24 punktów karnych. Podobno jakiś czas temu zmieniły się przepisy. Czy w świetle nowych przepisów muszę przystąpić do egzaminu, czy może wystarczy kurs reedukacyjny?

 

Niestety media błędnie podają informację, że osoba, która przekroczyła limit 24 punktów karnych, ma możliwość zachowania prawa jazdy po odbyciu tzw. kursu reedukacyjnego.

 

Możliwość taka będzie istnieć, jednak dopiero od 4 stycznia 2016 roku, kiedy to skończy się tzw. vacatio legis na art. 99 ust. 1 pkt 4 lit. a) ustawy o kierujących pojazdami. Od tego dnia starosta wydawać będzie decyzję administracyjną o skierowaniu kierowcy na kurs reedukacyjny w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego, jeżeli przekroczył on liczbę 24 punktów otrzymanych za naruszenie przepisów ruchu drogowego.

 

Osoba skierowana na kurs reedukacyjny obowiązana będzie do:

 

  1. odbycia kursu w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji administracyjnej o skierowaniu;
  2. przedstawienia staroście zaświadczenia o ukończeniu kursu w terminie 6 tygodni od dnia doręczenia decyzji o skierowaniu;
  3. uiszczenia opłaty ewidencyjnej najpóźniej w dniu dostarczenia staroście zaświadczenia, o którym mowa w pkt 2.

 

Starosta wyda decyzję administracyjną o cofnięciu uprawnienia do kierowania wszelkimi pojazdami w przypadku stwierdzenia ponownego przekroczenia liczby 24 punktów otrzymanych za naruszenie przepisów ruchu drogowego w okresie 5 lat od dnia wydania skierowania na kurs reedukacyjny.

 

W chwili obecnej nie ma jednak możliwości skorzystania z tego rodzaju kursu reedukacyjnego.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj >>

 

Zgodnie z nadal obowiązującym zapisem art. 99 ust. 1 pkt 1 i pkt 3 lit. b):

 

„Art. 99. 1. Starosta wydaje decyzję administracyjną o skierowaniu kierowcy lub osoby posiadającej pozwolenie na kierowanie tramwajem na:

 

1) kontrolne sprawdzenie kwalifikacji w formie egzaminu państwowego, jeżeli istnieją uzasadnione zastrzeżenia co do ich kwalifikacji;

(…)

3) badanie psychologiczne w zakresie psychologii transportu, jeżeli:

(…)

b) przekroczyła liczbę 24 punktów otrzymanych za naruszenia przepisów ruchu drogowego”.

 

Zgodnie zaś z art. 114 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy Prawo o ruchu drogowym kontrolnemu sprawdzeniu kwalifikacji podlega osoba posiadająca uprawnienie do kierowania pojazdem, skierowana decyzją starosty na wniosek komendanta wojewódzkiego policji, w razie przekroczenia 24 punktów otrzymanych na podstawie art. 130 ust. 1. (Art. 130 ust. 1 brzmi: „Policja prowadzi ewidencję kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego. Określonemu naruszeniu przypisuje się odpowiednią liczbę punktów w skali od 0 do 10 i wpisuje się do tej ewidencji”).

 

W związku z powyższym musi Pan ponownie przystąpić do egzaminu.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

wersja do druku

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VII minus VII =

 

»Podobne materiały

Czy muszę ponownie przystąpić do egzaminu, jeśli prawo jazdy straciło ważność?

Odebrano mi prawo jazdy, ponieważ minął termin jego ważności. Nie zdążyłem wymienić dokumentu, bo wyjechałem za granicę na ponad rok. Teraz urzędnik poinformował mnie, że nie otrzymam nowego prawa jazdy, jeśli nie zdam ponownie egzaminu. Czy ma rację? 

Ponowne zdawanie egzaminu na prawo jazdy

Za jazdę pod wpływem alkoholu zatrzymano mi prawo jazdy kategorii B na dwa lata. W grudniu mija okres kary. Czy muszę ponownie zdawać egzamin?

Wezwanie do zdania egzaminu po zatrzymaniu i oddaniu prawa jazdy

Trzy lata temu wydział komunikacji wydał mi prawo jazdy, które wcześniej na mocy wyroku sądu miałam zatrzymane za wykroczenia drogowe. W zeszłym tygodniu dostałam pismo, że mam zwrócić prawo jazdy, które z powodu błędu urzędnika zostało mi wydane bez zdania egzaminów. Co powinnam teraz zrobić? Przez trzy lata jeździłam z tym dokumentem.

Opinie naszych Klientów ››

Zadane pytania:

  • 0
  • 3
  • 2
  • 0
  • 4
  • 9
  • 2
wizytówka