Kupno nieruchomości za granicą

Czy zakup nieruchomości za granicą (na Teneryfie) powinienem zgłosić w urzędzie skarbowym?

Kupno nieruchomości za granicą

Czy zakup nieruchomości za granicą należy zgłosić w polskim urzędzie skarbowym?

Nie ma Pan obowiązku zgłaszania zakupu nieruchomości za granicą w polskim urzędzie skarbowym – z uwagi na to, że takie nabycie nie wiąże się w Polsce z powstaniem obowiązku podatkowego ani w podatku dochodowym, ani w podatku od nieruchomości.

Mogą natomiast w praktyce wystąpić sytuacje, w których zgłoszenie nabycia będzie dla Pana korzystne podatkowo.

Będzie tak w szczególności w przypadku, w którym zakupiona nieruchomość za granicą miałaby charakter mieszkalny, a wykazanie wydatków na nabycie takiej nieruchomości pozwoliłoby Panu na skorzystanie z ulgi w podatku dochodowym związanej z przeznaczeniem środków uzyskanych z odpłatnego zbycia nieruchomości na tzw. własne cele mieszkaniowe.

Ulga w podatku dochodowym związana z przeznaczeniem środków uzyskanych z odpłatnego zbycia nieruchomości na własne cele mieszkaniowe

Zgodnie z art. 21 ust. 25 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) za wydatki na własne cele mieszkaniowe, które umożliwiają zwolnienie z opodatkowania dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości, uważa się również wydatki na nabycie (wybudowanie etc.) mieszkania lub domu w innym kraju unijnym.

Co do zasady jednak sam fakt zakupu nieruchomości za granicą nie wymaga zgłoszenia organom podatkowym; nie podlega również ograniczeniom z prawa dewizowego (co mogłoby być problemem przy zakupie nieruchomości położonej w tzw. kraju trzecim).

Reasumując, jeżeli nie ma Pan w tym interesu prawnego – nie ma Pan obowiązku zgłaszać przedmiotowej transakcji organom podatkowym w Polsce.