Mamy 7142 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło do naszego prawnika specjalisty.

Kto powinien usunąć martwe zwierzę w ogródku wspólnoty

Autor: Eliza Rumowska • Opublikowane: 13.04.2017

Czy prawo wyłącznego korzystania z ogródka przydomowego (wspólnota) oznacza, że martwe zwierzę (kot) jest problemem korzystającego z ogródka? Kto powinien to zwierzę usunąć?

Izabela Nowacka-Marzeion

Wskazany problem jest relatywnie rozwiązywany (zależnie od woli wspólnoty mieszkańców) i nie jest narzucany z góry ustawowo. Zawsze tego typu kwestie jak utrzymanie porządku na określonym ternie zarówno w budynku wielolokalowym na nieruchomości wspólnej, jak i w jego otoczeniu reguluje regulamin porządkowy. Może on mieć wszelakiego rodzaju nazwy podobne, np. Regulamin Mieszkańców itp.; jest on wewnętrznie ustalany w drodze uchwały wspólnoty – to w nim należy poszukiwać – jak konkretnie uregulowano i kto ma dbać o czystość i zachowywać przepisy sanitarne na terenie poszczególnych powierzchni, w tym także ogródkach przydomowych.

 

Zazwyczaj spotykamy dwojaki sposób regulacji:

 

albo zobowiązany jest do tego zarządca (dozorcę lub inna administrację), za co jest pobierana odpłatność (nie mylić z opłatą za utrzymanie czystości na terenie wspólnej nieruchomości w obszarze oddanym do współużytkowania jak schody, klatki itp.),

albo (tak jest zazwyczaj) za czystość i utrzymanie wymaganego standardu odpowiada wyłącznie dysponent ogródka przydomowego.

 

Należy więc niewątpliwie niezwłocznie usnąć martwe zwierzę poprzez wezwanie odpowiednich służb, biorąc rachunek za usługę. Wówczas na spokojnie zwrócić się do zarządcy (wspólnoty) o udostępnienie wewnętrznego regulaminu lub uchwały określającego, na kim ciąży ten obowiązek. Jeżeli na dysponencie – to po prostu ma Pani jasność sytuacji. Jeśli na administracji i są na to specjalne odpisy na wynagrodzenie – to należy zażądać zwrotu kosztów z przedłożonego rachunku.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 7 plus X =

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło do naszego prawnika specjalisty.

»Podobne materiały

Odwołanie głosu oddanego na zebraniu wspólnoty mieszkaniowej

Jestem członkiem wspólnoty mieszkaniowej. Z mojej inicjatywy zostało zwołane zebranie w sprawie odwołania zarządcy. Za tym projektem głosowało 35%, przeciw – 10%. Aby podjąć uchwałę, należało więc przeprowadzić głosowanie uzupełniające z indywidualnym zbieraniem głosów. Niedługo potem zarządca poinformował nas, że uchwała nie została przyjęta, gdyż jedni właściciele w oświadczeniu zmienili swoje stanowisko. Czy mogli odwołać głos?

Brama wjazdowa i dodatkowa opłata za wjazd na osiedle

Czy zarząd wspólnoty może wprowadzić dodatkową opłatę za przejazd przez bramę wjazdową na parking osiedlowy bez uchwały właścicieli? Dostałam tylko do podpisania oświadczenia, że odbieram pilot i zobowiązuję się do wnoszenia opłaty: 40 zł miesięcznie. 

Zwrot kwot wpłaconych na fundusz remontowy przez poprzedniego właściciela mieszkania

Poprzedni właściciel mojego mieszkania (klatka A domu) wpłacił zaliczkę na remont dachu. Z uwagi na niewyrażenie zgody na remont przez właścicieli z klatki B dach zrobiono tylko nad klatką A. Kupiłem mieszkanie, kiedy dach był już wyremontowany. Po roku na moje konto FR wpłynęła kwota zwrotu wpłaconej zaliczki (przez poprzedniego właściciela). O nadpłacie dowiedziałem się 5 lat później. Wspólnota ukrywała przede mną ten fakt, nie wysyłając mi corocznych informacji o stanie konta. Gdy się o tym dowiedziałem, przestałem płacić za FR na konto nadpłaty. Kiedy wspólnota zorientowała się, że wiem, przysłała mi fakturę obciążeniową za niedopłatę. Uważają, że ta nadpłata należy się poprzedniemu właścicielowi.

wizytówka Szukamy prawników »