Kradzież paliwa w miejscu pracy - co grozi?

Przez kilka miesięcy dopuszczałem się kradzieży paliwa w miejscu pracy. Teraz sprawa wyszła na jaw, zostałem zwolniony. Co mi grozi, jeśli spłacę cały dług? Czy jest możliwość, że sprawa nie zostanie skierowana do sądu (została zgłoszona na policję)?

Kradzież paliwa w miejscu pracy - co grozi?

Jaka kara grozi za kradzież paliwa w miejscu pracy?

W opisanej przez Pana sytuacji grożący Panu wymiar kary uzależniony jest od tego, jakiej kwalifikacji prawnej Pańskiego czynu dokona prokurator.

W pierwszym przypadku możliwe jest uznanie Pańskiego zachowania za kradzież, co oznacza, iż zastosowanie mieć będzie art. 278 Kodeksu karnego:

„§ 1. Kto zabiera w celu przywłaszczenia cudzą rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. (…)

§ 3. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku”.

Korzystniejszą kwalifikacją byłoby powołanie się na cytowany § 3. Zakwalifikowanie Pańskiego czynu jako przypadku mniejszej wagi skutkowałoby niższym wymiarem grożącej Panu sankcji karnej. Przy zmienionej kwalifikacji zagrożeniem karnym jest jedynie grzywna, kara ograniczenia wolności lub też w skrajnym przypadku kara pozbawienia wolności. Przyjęcie w kwalifikacji przypadku mniejszej wagi umożliwia także zastosowanie instytucji warunkowego umorzenia postępowania, które to stosuje się do czynów, za które kara nie przekracza 3 lat. Warunkowe umorzenie postępowania oznaczałoby, iż nie będzie Pan uważany za osobę karaną.

Kradzież w miejscu pracy a możliwość warunkowego umorzenia postępowania

O warunkowym umorzeniu postępowania decyduje sąd po przeprowadzeniu postępowania. Przesłanki do zastosowania warunkowego umorzenia wskazane są w art. 66 Kodeksu karnego. Przy podjęciu decyzji sąd bierze pod uwagę: postawę sprawcy, właściwości i warunki osobiste sprawy oraz dotychczasowy sposób jego życia, a także prognozę kryminologiczna, która wskazuje, że w przyszłości sprawca nie popełni ponownie przestępstwa. Pańska wina i społeczna szkodliwość Pańskiego czynu nie są znaczne, co również przemawia za warunkowym umorzeniem postępowania. Jeżeli faktycznie dogada się Pan z pracodawca i spłaci go przed sprawą, to okoliczność ta będzie mieć również istotne znaczenie dla sprawy, zwłaszcza w momencie gdy pracodawca oświadczy, iż nie czuje do Pana żalu, a Pan go przeprosił.

Aby jednak uzyskać taką kwalifikacji, musi Pan wykazać, iż okoliczności sprawy (kradzieży paliwa) były wyjątkowe i usprawiedliwiały Pańskie zachowanie, a także że zachowanie Pana nie spowodowało żadnych skutków ujemnych dla Pana, dla innych osób zainteresowanych czy też dla społeczeństwa.

W tym celu winien Pan złożyć obszerne wyjaśnienia w trakcie przesłuchania, w których szeroko i szczegółowo opisze Pan całą sytuację, przeprosić pokrzywdzonego, wyrazić żal za zaistniałą sytuację i najlepiej przedstawić pokwitowanie dokonanej zapłaty lub oświadczenie Pana i pracodawcy o zawartym porozumieniu w tej kwestii.

Zawiadomienie prokuratury o kradzieży paliwa przez pracownika

Jeżeli pracodawca zawiadomił prokuraturę i prowadzone jest postępowanie w sprawie kradzieży paliwa, to niestety nie ma szans na unikniecie postępowania karnego w sądzie. Niestety pracodawca nie może wycofać swego zawiadomienia, a tym samym zakończyć całej sprawy. Zawiadomienie pracodawcy nie jest wnioskiem o ściganie, który pokrzywdzony może w każdej chwili cofnąć, a jedynie zawiadomieniem o możliwości popełnienia przestępstwa, które zmusza organy wymiaru sprawiedliwości do prowadzenia postępowania w sprawie. Realną karą za kradzież paliwa w tej sytuacji jest warunkowe umorzenie postępowania – jest to najkorzystniejszy wariant. Najgorszy wymiar kary to kara więzienia, jednak w sytuacji gdy pojedna się Pan z pracodawcą i nie był Pan wcześniej karany, to jest to wariant dalece abstrakcyjny. Najczęściej wysokość kary to grzywna, obowiązek naprawienia szkody na rzecz pokrzywdzonego oraz kara 1 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata. Wymiar kar uzależniony jest jednak w dość dużej mierze od wartości skradzionego mienia, jak i od okresu, przez jaki dokonywał Pan kradzieży paliwa.