Kradzież i podanie fałszywych danych na terenie Niemiec

• Autor: Grzegorz Gęborek

Tydzień temu zostałam przyłapana w sklepie w Berlinie na próbie kradzieży kosmetyku. Została wezwana policja i spisano protokół. Ze strachu podałam zły adres, imię i nazwisko, podałam się za kogoś innego, ale policja chciała zobaczyć mój paszport, którego przy sobie nie miałam. Na komisariacie zrobiono mi zdjęcia i odciski palców, wszczęto poszukiwania. Jestem niekarana, więc mnie wypuścili. Muszę wrócić do pracy do Berlina – nie wiem, czy nadal jestem poszukiwana. Co zrobić, żeby odkręcić tę sytuację? Co mi grozi?

Kradzież i podanie fałszywych danych na terenie Niemiec

Podanie niemieckiej policji fałszywych danych po zatrzymaniu za przestępstwo kradzieży

Z treści zadanego pytania wynika, że niemiecka Policja dysponuje Pani zdjęciem i odciskami palców oraz wszczęła poszukiwania tydzień temu. Zatem Pani zdjęcie i odciski palców najprawdopodobniej widnieją w systemie policji jako osoby poszukiwanej wraz z fałszywymi danymi osobowymi. Nie ma co liczyć na to, że te dane zostaną usunięte z systemu, nawet jeżeli policja zakończyła już aktywne poszukiwania, np. poprzez sprawdzenie danych osobowych, które Pani wskazała, i ustaliła, że są nieprawdziwe.

W przypadku kontroli jest mało prawdopodobne, że zostanie Pani ujęta, gdyż musiałaby Pani zostać zidentyfikowana na podstawie zdjęcia lub odcisków palców, nie jest to jednak wykluczone.

Podanie fałszywych albo odmowa podania danych w postaci imienia, nazwiska, miejsca i daty urodzenia, stanu cywilnego, zawodu, miejsca zamieszkania, mieszkania albo obywatelstwa funkcjonariuszowi policji stanowi wykroczenie z § 111 ust. 1 niemieckiego kodeksu wykroczeń z 24.05.1968 r. (dalej: OWiG: http://www.gesetze-im-internet.de/owig_1968/BJNR004810968.html). Powyższe wykroczenie jest zagrożone grzywną do 1000 euro. Termin przedawnienia wykroczenia wynosi 6 miesięcy § 31 ust. 1 nr 4 OWiG i zaczyna swój bieg od chwili zakończenia czynu.

Co grozi za przestępstwo kradzieży w Niemczech?

Osobno należy traktować przestępstwo kradzieży. Nie znam wartości rzeczonego lakieru. Zakładam, że było to nie więcej niż 10 euro. W takim przypadku czyn stanowi kradzież przedmiotu niewielkiej wartości, tj. z § 242 w związku z 248a niemieckiego kodeksu karnego z 15.05.1871 r. (dalej: StGB: http://www.gesetze-im-internet.de/stgb/BJNR001270871.html). W przypadku tego przestępstwa do podjęcia ścigania konieczny jest co do zasady wniosek pokrzywdzonego. Przestępstwo to może być też ścigane z urzędu z uwagi na szczególny interes publiczny. Przestępstwo kradzieży jest zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 5 albo grzywną. Przestępstwo to ulega przedawnieniu w upływem lat 5 (§ 78 ust 3. pkt 4 StGB) od chwili zakończenia czynu (§ 78a StGB).

Jeżeli teraz się Pani zgłosi i poda prawdziwe dane, a pokrzywdzony złożył wniosek o ściganie, to będzie Pani miała sprawę karną o przestępstwo kradzieży, a osobno o wykroczenie. Jeżeli sama się Pani zgłosi, będzie to będzie to okoliczność łagodzącą w przypadku wykroczenia. Z uwagi na to, że nie była Pani wcześniej karana, to w obydwu przypadkach kara nie powinna być wysoka. Jeżeli chodzi o kradzież, to sąd wyda najprawdopodobniej nakaz karny, w którym skarze Panią na grzywnę oraz zasądzi koszty. Będzie Pani mogła wnieść sprzeciw i złożyć wyjaśnienia. Jednakże póki policja nie dysponuje Pani danymi, to sąd nie może Pani skazać.

Z drugiej strony pokrzywdzony mógł nie złożyć wniosku o ściganie. Nie będzie Pani w tej sytuacji ścigana za kradzież, a wykroczenie ma stosunkowo krótki termin przedawnienia.