Mamy 7223 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło do naszego prawnika specjalisty.

Korekta wielkości budynków a podatek od nieruchomości

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 14.05.2017

Prowadzę działalność gospodarczą jako osoba fizyczna od 1999 r. Od wielu lat płacę podatek od nieruchomości. Nieruchomość stanowi działkę zabudowaną pięcioma komercyjnymi budynkami. Po zakupie urząd miasta dokonał kontroli podanej powierzchni do opodatkowania, nie kwestionując jej. W wyniku zamiaru zaprzestania działalności w trzech budynkach dokonałam szczegółowego obliczenia powierzchni użytkowej wszystkich budynków, prawdopodobnie podana powierzchnia jest o około 200 m2 za mała. Jak zgłosić korektę wielkości budynków i co zrobić, by wszystko było zgodne z prawem?

Aleksander Słysz

Podstawę opodatkowania podatkiem od nieruchomości stanowi dla budynków lub ich części powierzchnia użytkowa; tą zaś jest powierzchnia mierzona po wewnętrznej długości ścian na wszystkich kondygnacjach, z wyjątkiem powierzchni klatek schodowych oraz szybów dźwigowych (za kondygnację uważa się również garaże podziemne, piwnice, sutereny i poddasza użytkowe). Warto pamiętać, że powierzchnię pomieszczeń lub ich części oraz część kondygnacji o wysokości w świetle od 1,40 m do 2,20 m zalicza się do powierzchni użytkowej budynku w 50%, a jeżeli wysokość jest mniejsza niż 1,40 m, powierzchnię tę pomija się.

 

Jak Pani doskonale wie, osoby fizyczne składają właściwemu organowi podatkowemu informację o nieruchomościach i obiektach budowlanych, sporządzoną na formularzu według ustalonego wzoru, a następnie podatek od nieruchomości na rok podatkowy ustala im w drodze decyzji organ podatkowy właściwy ze względu na miejsce położenia przedmiotów opodatkowania. Jeśli nieprawidłowo wypełniono druk informacji, to organ wydał decyzję opartą o błędnie wskazany stan faktyczny. W takiej sytuacji należy dokonać korekty złożonej informacji o nieruchomościach i obiektach budowlanych, sporządzonej na formularzu według ustalonego wzoru na tym właśnie wzorze (zaznaczamy pole korekta). Jeśli pierwotnie powierzchnia użytkowa została zaniżona, na skutek korekty organ wyda decyzję ustalająca podatek w wyższej wysokości. Z korektą, jednocześnie, należy złożyć tzw. czynny żal, co powinno pozwolić na uniknięcie ewentualnych konsekwencji karnoskarbowych. O czynnym żalu potrzebne informacje znajdzie Pani tu: http://www.eporady24.pl/czynny_zal,artykuly,15,93,569.html

 

Niestety należałoby skorygować ostatnie 5 lat – czyli ten okres, za który organ może jeszcze wydać decyzję ustalającą zobowiązanie podatkowe.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • cztery minus cztery =

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło do naszego prawnika specjalisty.

»Podobne materiały

Podatki od sprzedaży nieruchomości należącej do firmy

Prowadzę działalność gospodarczą. Przed ośmioma laty kupiłem lokal i włączyłem go do majątku firmy jako pracownię. Odliczałem 1,5% amortyzacji, koszty utrzymania wliczałem w koszty uzyskiwanego dochodu. Obecnie muszę sprzedać lokal i ewentualnie kupić później coś mniejszego w innym miejscu. Czy i w jakiej wysokości muszę zapłacić podatek od tej transakcji oraz czy muszę też odprowadzić podatek VAT, skoro zakup nieruchomości nie był objęty tym podatkiem, ponieważ transakcji dokonywały osoby fizyczne?

wizytówka Szukamy prawników »