Mamy 7223 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło do naszego prawnika specjalisty.

Kontrola podatkowa spółki cywilnej

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 30.04.2017

Otrzymałam pismo z urzędu kontroli skarbowej w sprawie planowanej kontroli podatkowej spółki cywilnej z ostatnich dwóch lat. Co robić?

Aleksander Słysz

Zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej jest obowiązkiem organów podatkowych, kontrolę co do zasady wszczyna się nie wcześniej niż po upływie 7 dni i nie później niż przed upływem 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli. Urząd kontroli skarbowej nie jest w przeciwieństwie do urzędu skarbowego organem podatkowym i co do zasady zgodnie z art. 13 ust. 5 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o kontroli skarbowej o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej organ kontroli skarbowej nie zawiadamia kontrolowanego, zawiadamia natomiast o zamiarze wszczęcia postępowania kontrolnego. Proszę zauważyć, że w pytaniu wskazała Pani na planowaną „kontrolę podatkową”, a w odpowiedzi na moją prośbę wskazuje Pani na „postępowanie kontrolne” – to dwa zupełnie odmienne tryby postępowania. Jest to istotne, bowiem w zależności od tego, w jakim trybie i jakie postępowanie prowadzić będzie UKS, zakończenie tegoż postępowania może mieć różne formy, np. może to być decyzja lub (pamiętać należy, że organ kontroli skarbowej może w ramach prowadzonego postępowania kontrolnego przeprowadzić kontrolę podatkową) np. wynik kontroli.

 

Oczywiste jest, że – kolokwialnie rzecz ujmując – organ nigdy precyzyjnie nie informuje, czego szuka, gdyby tak robi, zapewne nigdy by nic nie znalazł. Gdy sprawą zajmuje się od początku dyrektor urzędu kontroli skarbowej, na ogół chodzi o zarzuty cięższe i poważniejsze niż w przypadku prowadzonych postępowań przez naczelnika urzędu skarbowego. Zgodnie z art. 2. ust. 1 pkt 1 ww. ustawy do zakresu kontroli skarbowej należy kontrola rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowości obliczania i wpłacania podatków stanowiących dochód budżetu państwa, a także innych należności pieniężnych budżetu państwa lub państwowych funduszy celowych. Zakres ten jest szeroki i opis ogólny – ma to pozwalać na zadośćuczynienia obowiązkowi zawiadamiania z jednej strony, a z drugiej nieodkrywania szczegółów kontroli aż do ostatniego momentu.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • trzy plus 7 =

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło do naszego prawnika specjalisty.

»Podobne materiały

Interpretacja indywidualna i konieczność zastosowania się do niej

Miałem wątpliwości dotyczące sposobu rozliczenia podatku, w końcu przyjąłem pewne rozwiązanie – organ podatkowy przeprowadzi kontrolę i zaakceptował zeznanie oraz przyjął podatek. Po dłuższym czasie otrzymałem jednak odpowiedź na moje pismo z Izby Skarbowej, w którym podano mi inny sposób rozliczenia. Czy obecnie muszę zmienić zeznanie? Czy urząd skarbowy będzie mnie wzywał, nakazując zastosować się do interpretacji indywidualnej?

Przelew gotówki na polskie konto a urząd skarbowy

Od 10 lat mieszkam za granicą. Teraz chciałbym kupić mieszkanie w Polsce i w związku z tym planuję przelać gotówkę na polskie konto. Są to moje oszczędności z pensji uzyskiwanej poza granicami RP. Jestem zameldowany w Polsce, nie zgłaszałem nigdzie informacji o zmianie miejsca zamieszkania. Czy mogę mieć jakieś problemy z urzędem skarbowym? A co gorsza – czy czekają mnie jakieś dodatkowe opłaty?

Kontrola firmy przez urząd skarbowy – czy da się ją przerwać?

Od 4 miesięcy mam kontrolę z UKS. Prowadzę jednoosobową działalność. Nie wiem, dlaczego kontrola jest przeprowadzana i do czego prowadzi. Jestem schorowany, a cała sytuacja bardzo mnie stresuje. Jak mogę doprowadzić do przerwania czynności kontrolnych wobec mnie?

wizytówka Szukamy prawników »