Kontakty byłego męża z dziećmi w domu konkubiny

• Autor: Łukasz Obrał

Jestem od kilku lat rozwódką i ma pod swoją opieką dwoje małoletnich dzieci. Były mąż od około roku jest związany z pewną kobietą i u niej mieszka. Syn po ostatniej wizycie oświadczył mi, że nie chce jeździć do niej do domu i widywać się z tatą w jej obecności. Moje pytanie brzmi, czy mogę przekazać jego postanowienie ojcu i zażądać, aby wizyty dzieci odbywały się pod nieobecność tej pani, czy też muszę wkraczać na drogę sądowną? Dodam, że były mąż i ta kobieta nie żyją w zalegalizowanym związku.

Kontakty byłego męża z dziećmi w domu konkubiny

Spotkania ojca z dziećmi w obecności jego nowej partnerki

W pierwszej kolejności najlepiej porozmawiać z ojcem dzieci o tym, iż spotkania z dziećmi w obecności jego partnerki źle na nie wpływają. Z drugiej strony warto też porozmawiać z dzieckiem, aby dowiedzieć się, dlaczego nie chce odwiedzać swojego ojca w mieszkaniu jego konkubiny i w jej obecności.

Nie powinna Pani przedstawiać ojcu sprawy tak, że dziecko postanowiło nie spotykać się z nim w obecności jego partnerki. Należy bowiem pamiętać, że po stronie dziecka pozostającego pod władzą rodzicielską istnieje obowiązek posłuszeństwa wobec rodziców, co oznacza podporządkowywanie się przez nie woli rodziców.

Wystąpienie do sądu z wnioskiem o uregulowanie kontaktów ojca z dziećmi

Jeżeli nie dojdzie Pani do porozumienia z byłym mężem co do jego kontaktów z dzieckiem (a powtarzam – byłoby to najlepszym rozwiązaniem), pozostanie Pani wystąpienie do sądu z wnioskiem o uregulowanie kontaktów ojca z dziećmi, ewentualnie o zmianę postanowienia o kontaktach (jeżeli sąd już wydał orzeczenie ustalające osobiste kontakty ojca z dzieckiem). We wniosku do sądu może Pani wskazać nie tylko w jakich terminach te kontakty miałyby się odbywać, ale także w jakich miejscach. Mogłaby więc Pani złożyć wniosek o to, aby te kontakty nie odbywały się w obecności partnerki ojca dziecka.

Czy można ojcu zabronić spotykania się z dziećmi w domu partnerki?

Sąd, ustalając kontakty ojca z dzieckiem, przede wszystkim weźmie pod uwagę dobro nieletniego. Sąd oceni w toku postępowania, czy obecność partnerki ojca dziecka sprzeciwia się jego dobru. Kierując ewentualny wniosek o uregulowanie kontaktów z dzieckiem do sądu, będzie musiała Pani swoje żądanie uzasadnić. Sama okoliczność, że dziecko oświadczyło, że nie chce jeździć do domu partnerki ojca i tam widywać się z ojcem, może się okazać niewystarczająca. Ważniejszą przesłanką będą przyczyny, dla których dziecko wyraża niechęć do kontaktowania się z ojcem w obecności jego konkubiny.

Jak już wspomniałem, sąd – wydając odpowiednie postanowienie odnośnie kontaktów ojca z dzieckiem – kierował się będzie dobrem dziecka.

Dziecko nie akceptuje nowej partnerki ojca

Oczywiście dla dziecka związanie się rodzica z inną osobą aniżeli drugi rodzic może być sytuacją trudną i często zdarza się, że dzieci nie akceptują nowych partnerów rodziców. Rolą rodziców dziecka jest, aby zapewnić mu odpowiedni komfort psychiczny i w jak największym stopniu zminimalizować niekorzystne dla niego skutki rozpadu rodziny biologicznej. Jednak wydaje się, że dążenie do zaakceptowania przez dziecko – oczywiście nie na siłę – nowego partnera rodzica jest lepszym rozwiązaniem niż całkowite izolowanie go od tej osoby.

Fakt, że ojciec dziecka żyje obecnie w nieformalnym związku ze swoją partnerką, nie ma wpływu na jego uprawnienia wynikające z władzy rodzicielskiej nad dzieckiem czy też prawa do osobistej z nim styczności.