Mamy 7240 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło do naszego prawnika specjalisty.

Konsekwencje otrzymania za darmo oleju opałowego

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 16.04.2017

Mam możliwość otrzymać dużą ilość oleju opałowego za darmo (ktoś musi go oddać). Czy gdyby w razie kontroli policji na moim podwórku znaleziono ten olej, to może mnie czekać jakaś kara lub konsekwencje, gdybym używał go w piecu, a nie do celów napędowych?

Jakub Bonowicz

Oleje napędowe obłożone są wyższą stawka akcyzy niż oleje opałowe. Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 20 sierpnia 2010 r. w sprawie znakowania i barwienia wyrobów energetycznych określa ilość i określa rodzaje substancji stosowanych do znakowania i barwienia m.in. tych wyrobów energetycznych by łatwiej było je odróżnić. Większość przepisów dotyczy użycia olejów opodatkowanych niższą stawką jako olejów opodatkowanych wyższa stawka np. użycia oleju opałowego do celów napędowych. Jednakże „przedmiotem opodatkowania akcyzą jest również użycie wyrobów akcyzowych objętych określoną stawką akcyzy związaną z ich przeznaczeniem, jeżeli ich użycie:

 

a) było niezgodne z przeznaczeniem uprawniającym do zwolnienia od akcyzy albo zastosowania tej stawki akcyzy lub

b) nastąpiło bez zachowania warunków uprawniających do zwolnienia od akcyzy albo zastosowania tej stawki akcyzy”.

 

Ponadto przedmiotem opodatkowania akcyzą jest nawet tylko nabycie lub posiadanie wyrobów akcyzowych znajdujących się poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, jeżeli od tych wyrobów nie została zapłacona akcyza w należnej wysokości, a w wyniku kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego albo postępowania podatkowego nie ustalono, że podatek został zapłacony.

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Co więcej, zgodnie z art. 73a Kodeksu karnego skarbowego „każdy, kto w użyciu wyrobu akcyzowego zmienia jego przeznaczenie, w szczególności używa oleju opałowego jako oleju napędowego, przez co naraża podatek akcyzowy na uszczuplenie, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności do lat 2, albo obu tym karom łącznie”. Dalsze przepisy wskazują, że „jeżeli kwota narażonego na uszczuplenie podatku akcyzowego jest małej wartości, sprawca czynu zabronionego powyżej określonego podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych, a jeżeli kwota narażonego na uszczuplenie podatku akcyzowego nie przekracza ustawowego progu, sprawca czynu zabronionego podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe”.

 

Co zatem wynika z powyższego dla opisanej sytuacji – nie sposób stwierdzić precyzyjnie ze względu na małą ilość szczegółów, ale można obawiać się, że jeśli od oleju, który Pan dostanie, nie zapłacono akcyzy lub choćby tylko Pan nie będzie potrafił wykazać, że akcyzę zapłacono, zostanie Pan potraktowany jak podatnik po tym, jak organ uzna, że powstał obowiązek podatkowy. Może organ – to już w zależności od cech oleju – starać się wykazać również, ze naruszył Pan normę z Kodeksu, zmieniając przeznaczenie oleju.

 

Jeśli chce Pan ten olej przyjąć, uzależniłbym to od przekazania od darczyńcy razem z olejem dowodów jego pochodzenia i dowodów potwierdzających, że akcyza została od tego oleju zapłacona w prawidłowej wysokości.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • X - 0 =

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło do naszego prawnika specjalisty.

»Podobne materiały

Przepisy dotyczące handlu tytoniem nieprzetworzonym

Chciałabym wiedzieć, jak od strony prawnej wygląda handel liśćmi tytoniu czyli tytoniem nieprzerobionym. Czy to jest legalne? Co z akcyzą? Mam działalność gospodarczą i chciałabym na przykład kupić tytoń od producenta (czyli rolnika) i sprzedać go przez internet. Czy trzeba mieć jakieś pozwolenie na handel tytoniem? Jakie przepisy to regulują i co z podatkami?

Przeróbka auta ciężarowego na osobowe po sprowadzeniu z zagranicy i naliczenie akcyzy przez urząd celny

W 2009 r. nabyłam w salonie w Berlinie samochód osobowy BMW X3 z zamiarem użytkowania go na potrzeby firmy. Wymogiem był samochód ciężarowy, dlatego jeszcze w Niemczech zostały dokonane przeróbki techniczne samochodu, i samochód został sprowadzony do Polski jako auto ciężarowe (kabina kierowcy i pasażera, czyli pierwszy rząd siedzeń, były oddzielone kratą od części bagażowej). Z powodu zmiany pracy zdecydowałam jednak o przerobieniu samochodu z powrotem na auto osobowe. Została zdemontowana krata, dokupiłam siedzenia. Teraz, po 1,5 roku, urząd celny poinformował mnie o wszczętym postępowaniu podatkowym w sprawie należnej akcyzy. Czy rzeczywiście może zostać naliczona akcyza? W momencie sprowadzenia samochodu była to ciężarówka.

Paliwo żeglugowe, zwolnienie z akcyzy i kontrola urzędu celnego

Jestem rybakiem korzystającym z paliwa żeglugowego zwolnionego z podatku akcyzowego. Kontrola urzędu celnego stwierdziła, iż kupując paliwo i rozliczając je w ewidencji prowadzonej w formie papierowej, muszę zapłacić podatek akcyzowy, gdyż nie złożyłem oświadczenia, w jakiej formie będę prowadził ewidencję. Poza tym ewidencja była prowadzona w niewłaściwy sposób, brak niektórych wpisów, najciekawsze jest to, iż wzór ewidencji otrzymałem oraz zarejestrowałem w urzędzie celnym i wypełniałem zgodnie z tabelami.

wizytówka Szukamy prawników »