Kolejny zasiłek chorobowy albo świadczenie rehabilitacyjne

Mam 33-letni staż pracy. Przez 6 miesięcy przebywałam na L-4 z powodu depresji. Złożyłam wniosek o świadczenie rehabilitacyjne, ale dostałam z ZUS decyzję odmowną. Złożyłam sprzeciw w terminie. Tak się nieszczęśliwie złożyło, że w trakcie kończącego się zasiłku chorobowego zostałam poszkodowana w wypadku komunikacyjnym. Teraz w jeszcze większym stopniu jestem niezdolna do pracy: skręcenie odcinka szyjnego kręgosłupa, złamanie mostka. Nawet przy niewielkim ruchu odczuwam ból. Za dwa dni kończy mi się zwolnienie. Nie dostałam jeszcze wezwania z ZUS na komisję lekarską i nie wiem, czy powinnam wziąć od lekarza POZ zwolnienie (z inną jednostką chorobową), czy czekać na decyzję ZUS. Wizytę u lekarza ortopedy mam dopiero za dwa tygodnie. Jaki powinien być mój następny krok, aby nie popełnić jakiegoś kosztownego błędu? Czy za dwa dni mam wziąć kolejne L4 od lekarza POZ?

Kolejny zasiłek chorobowy albo świadczenie rehabilitacyjne

Niezdolności do pracy między którymi nie było przerwy

Zgodnie z przepisami do okresu zasiłkowego wlicza się okresy orzeczonej niezdolności do pracy, za które przysługuje wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy. Nie wszystkie jednak zwolnienia będą zaliczane do tego samego okresu zasiłkowego.

Zgodnie z przepisami sumować należy:

  1. wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy, pomiędzy którymi nie było przerwy. W tym wypadku pod uwagę bierzemy łączny okres zwolnień lekarskich bez względu na to, jaka była przyczyna poszczególnych okresów niezdolności do pracy, jeśli między jedną a drugą chorobą nie było przerwy.
  2. okresy poprzedniej niezdolności do pracy spowodowanej tą samą chorobą – w tym wypadku tylko wtedy, gdy przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni.
  3. okresy, w których pracownik nie ma prawa do wynagrodzenia i zasiłku chorobowego z powodu:
    1. niepodjęcia proponowanej mu przez pracodawcę pracy, która nie jest zabroniona osobom odsuniętym od pracy w wyniku decyzji wydanej przez właściwy organ albo uprawniony podmiot na podstawie przepisów o chorobach zakaźnych i zakażeniach z powodu podejrzenia o nosicielstwo zarazków choroby zakaźnej,
    2. umyślnego przestępstwa lub wykroczenia popełnionego przez tego pracownika, w wyniku którego powstała niezdolność do pracy,
    3. spowodowania niezdolności do pracy nadużyciem alkoholu (zasiłek chorobowy nie przysługuje za okres pierwszych 5 dni tej niezdolności),
    4. wykonywania w okresie orzeczonej niezdolności do pracy zarobkowej lub wykorzystywania zwolnienia od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia.

Zakończenie okresu niezdolności do pracy i przejście na kolejne zwolnienie lekarskie

Niestety jeśli zwolnienie z powodu depresji za dwa dni się kończy i tego dnia otrzyma Pani zwolnienie od innego lekarza na inną chorobę – zostanie ona zaliczona do tego samego okresu zasiłkowego, a więc z uwagi na jego zakończenie (wykorzystanie 182 dni) zwolnienie nie będzie już płatne.

Jeśli chciałaby Pani otrzymywać zasiłek chorobowy, musi Pani mieć co najmniej jeden dzień przerwy między zwolnieniami dotyczącymi różnych chorób. Czyli jeśli zwolnienie z powodu depresji ma Pani jeszcze przez dwa dni, to trzeci dzień powinien być dniem, gdy Pani przebywa w pracy (albo na urlopie, jeśli pracodawca go udzieli), a od czwartego dnia może Pani rozpocząć kolejny okres zasiłkowy (przy czym wówczas aż do zakończenia 182 dni choroby nie otrzyma Pani świadczenia rehabilitacyjnego).

Może Pani czekać na decyzję ZUS w sprawie złożonego odwołania, ale proszę wziąć pod uwagę, że do czasu jego rozpatrzenia jest to dla Pani okres nieobecności w pracy usprawiedliwionej niepłatnej. Przy czym pracodawca nie może Pani w tym okresie zwolnić. Jeśli w wyniku odwołania otrzyma Pani negatywną decyzję – będzie Pani mogła rozpocząć okres zasiłkowy na nową chorobę.