.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Kolejność odrzucania spadku po zmarłym synu

• Autor: Monika Cieszyńska

Zmarł mój syn, który miał ogromne długi. Synowa odrzuciła spadek po mężu (dług sprzed małżeństwa) i będzie sprawa o odrzucenie w imieniu małoletniego syna. Następni w kolejności to przyrodnie rodzeństwo z drugiego związku ojca zmarłego, a następnie jego ojciec, ja – matka, mój brat (wuj zmarłego) i dziadek zmarłego (czyli mój ojciec). Czy musimy czekać z odrzuceniem spadku po synu aż odrzuci go przyrodnie rodzeństwo? Chcielibyśmy już teraz odrzucić spadek, czy tak można i w jakiej kolejności należy to zrobić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Kolejność odrzucania spadku po zmarłym synu

Dziedziczenie ustawowe

Jeśli zmarły nie pozostawił testamentu, to dziedziczenie po nim odbędzie się na podstawie ustawy.

 

Dziedziczenie ustawowe, w przypadku gdy zgon nastąpił po 27 czerwca 2009 r., odbywa się według następujących zasad.

 

Zgodnie z art. 931 § 1 Kodeksu cywilnego – w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek.

 

W braku zstępnych spadkodawcy (dzieci, wnuków) powołani są do spadku z ustawy jego małżonek i rodzice. W braku zstępnych i małżonka spadkodawcy cały spadek przypada jego rodzicom. Dopiero jeżeli jedno z rodziców spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada rodzeństwu spadkodawcy.

 

Spadkobierca, który spadek odrzucił, zostaje wyłączony od dziedziczenia, tak jakby nie dożył otwarcia spadku.

Kolejność odrzucenia spadku

Oznacza to, że jako rodzice zmarłego powinniście odrzucić spadek w nieprzekraczalnym terminie 6 miesięcy, licząc od dnia odrzucenia spadku przez dziecko zmarłego.

 

Natomiast rodzeństwo dojdzie do dziedziczenia dopiero, jeśli jeden z rodziców odrzuci spadek po synu. Tak więc rodzeństwo będzie mogło odrzucić spadek dopiero, jeśli odrzuci go przynajmniej jeden z rodziców zmarłego.

 

Nadto należy pamiętać, iż w przypadku odrzucenia spadku przez rodzeństwo do dziedziczenia dochodzą kolejno dzieci rodzeństwa, które również mogą odrzucić spadek. Jeśli dzieci rodzeństwa odrzucą spadek, a mają własne dzieci (czyli chodzi tu o wnuki rodzeństwa zmarłego), to następnie one dochodzą do dziedziczenia.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Odrzucenie spadku po wnuczku

Dziadek dojdzie do dziedziczenia dopiero, jeśli zstępni, rodzice, rodzeństwo zmarłego, zstępni rodzeństwa odrzucą spadek. Natomiast wujek zmarłego dojdzie do dziedziczenia tylko wówczas, gdy dziadek odrzuci spadek.

 

Podsumowując, dziadek będzie mógł odrzucić spadek dopiero, jeśli dojdzie do dziedziczenia, czyli w ciągu 6 miesięcy od odrzucenia spadku przez rodzeństwo zmarłego, chyba że rodzeństwo posiada własnych zstępnych, to wówczas – w ciągu 6 miesięcy od odrzucenia spadku przez zstępnych rodzeństwa. Natomiast wujek zmarłego będzie mógł złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku w terminie 6 miesięcy od odrzucenia spadku przez dziadka, czyli swojego ojca.

 

Moim zdaniem złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku przed dojściem do dziedziczenia jest przedwczesne i nie wywoła skutków prawnych.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Monika Cieszyńska

Radca prawny przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Toruniu, nr wpisu TR-871. Absolwentka prawa Katedry Praw Człowieka na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Specjalizuje się przede wszystkim w prawie rodzinnym i opiekuńczym oraz karnym – udzieliła dotąd porad setkom naszych klientów, w których życie często niesłusznie wtargnęła policja i prokuratura, a wielu rodzinom pomogła rozwiązać burzliwe niekiedy konflikty małżeńskie i opiekuńcze (opieka nad dziećmi, alimenty, widzenia z dziećmi). Posiada licencję zarządcy nieruchomości (nr licencji 20460). W kręgu jej zainteresowań znajdują się również zagadnienia prawa spółdzielczego.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu