Mamy 7142 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło do naszego prawnika specjalisty.

Kolejność odrzucania spadku po zmarłym synu

Autor: Monika Cieszyńska • Opublikowane: 02.04.2017

Zmarł mój syn, który miał ogromne długi. Synowa odrzuciła spadek po mężu (dług sprzed małżeństwa) i będzie sprawa o odrzucenie w imieniu małoletniego syna. Następni w kolejności to przyrodnie rodzeństwo z drugiego związku ojca zmarłego, a następnie jego ojciec, ja – matka, mój brat (wuj zmarłego) i dziadek zmarłego (czyli mój ojciec). Czy musimy czekać z odrzuceniem spadku po synu aż odrzuci go przyrodnie rodzeństwo? Chcielibyśmy już teraz odrzucić spadek, czy tak można i w jakiej kolejności należy to zrobić?

Iryna Kowalczuk

Jeśli zmarły nie pozostawił testamentu, to dziedziczenie po nim odbędzie się na podstawie ustawy.

 

Dziedziczenie ustawowe, w przypadku gdy zgon nastąpił po 27 czerwca 2009 r., odbywa się według następujących zasad.

 

Zgodnie z art. 931 § 1 Kodeksu cywilnego – w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek.

 

W braku zstępnych spadkodawcy (dzieci, wnuków) powołani są do spadku z ustawy jego małżonek i rodzice. W braku zstępnych i małżonka spadkodawcy cały spadek przypada jego rodzicom. Dopiero jeżeli jedno z rodziców spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada rodzeństwu spadkodawcy.

 

Spadkobierca, który spadek odrzucił, zostaje wyłączony od dziedziczenia, tak jakby nie dożył otwarcia spadku.

 

Oznacza to, że jako rodzice zmarłego powinniście odrzucić spadek w nieprzekraczalnym terminie 6 miesięcy, licząc od dnia odrzucenia spadku przez dziecko zmarłego.

 

Natomiast rodzeństwo dojdzie do dziedziczenia dopiero, jeśli jeden z rodziców odrzuci spadek po synu. Tak więc rodzeństwo będzie mogło odrzucić spadek dopiero, jeśli odrzuci go przynajmniej jeden z rodziców zmarłego.

 

Nadto należy pamiętać, iż w przypadku odrzucenia spadku przez rodzeństwo do dziedziczenia dochodzą kolejno dzieci rodzeństwa, które również mogą odrzucić spadek. Jeśli dzieci rodzeństwa odrzucą spadek, a mają własne dzieci (czyli chodzi tu o wnuki rodzeństwa zmarłego), to następnie one dochodzą do dziedziczenia.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Dziadek dojdzie do dziedziczenia dopiero, jeśli zstępni, rodzice, rodzeństwo zmarłego, zstępni rodzeństwa odrzucą spadek. Natomiast wujek zmarłego dojdzie do dziedziczenia tylko wówczas, gdy dziadek odrzuci spadek.

 

Podsumowując, dziadek będzie mógł odrzucić spadek dopiero, jeśli dojdzie do dziedziczenia, czyli w ciągu 6 miesięcy od odrzucenia spadku przez rodzeństwo zmarłego, chyba że rodzeństwo posiada własnych zstępnych, to wówczas – w ciągu 6 miesięcy od odrzucenia spadku przez zstępnych rodzeństwa. Natomiast wujek zmarłego będzie mógł złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku w terminie 6 miesięcy od odrzucenia spadku przez dziadka, czyli swojego ojca.

 

Moim zdaniem złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku przed dojściem do dziedziczenia jest przedwczesne i nie wywoła skutków prawnych.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 2 minus 5 =

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło do naszego prawnika specjalisty.

»Podobne materiały

Spadek dla dziecka a konieczność ustanowienia pełnomocnika

W imieniu córki przyjęłam po zmarłym ojcu spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Były mąż miał sporo długów, ale po sprzedaży jego domu zostaną one spłacone, a reszta środków będzie rozdzielona między spadkobierców. Wkrótce jednak przeprowadzamy się za granicę, nie mogę więc pilnować wszystkich formalności. Czy mogę w imieniu córki np. odpisać się od spadku, by dom mógł być szybko sprzedany? Może lepiej ustanowić pełnomocnika? Jak to zorganizować, by zgoda sądu nie była potrzebna (mieszkamy w dużym mieście, gdzie te sprawy ciągną się miesiącami…)?

Co zrobić aby nie spłacać zadłużenia rodziców po śmierci?

Do ubiegłego roku moja żona była zameldowana w mieszkaniu swoich rodziców, choć nie mieszka tam od 17 roku życia (rodzicom ograniczono prawa rodzicielskie, wyznaczono też rodzinę zastępczą). Rodzice się zadłużyli, a spółdzielnia mieszkaniowa obciąża również żonę o spłatę zadłużenia, o czym żona przez lata nie wiedziała. Co należy zrobić, by komornik nie zaczął egzekwować w przyszłości spłaty zadłużenia od żony ani ode mnie (nie mamy rozdzielności majątkowej)? Co ponadto zrobić, by po śmierci rodziców dług w spadku nie przeszedł na żonę?

Ekwiwalent zabużański a roszczenia ZUS

Dzieci po ojcu otrzymały ekwiwalent za mienie zabużańskie. Obecnie ZUS zawiadomił nas, że wszczął postępowanie w sprawie przeniesienia odpowiedzialności na spadkobierców nieżyjącej krewnej (jedna z córek zmarłego ojca) za nieopłacone należności z tytułu nieopłaconych składek. Nie wiedzieliśmy o tych długach i nie rozumiemy, czemu ZUS ma roszczenia, skoro ekwiwalent przysługuje na mocy przepisów ustawy o realizacji prawa do rekompensaty, a nie w drodze dziedziczenia. Co robić?

wizytówka Szukamy prawników »