Kochanka świadkiem na sprawie rozwodowej

W marcu ubiegłego roku nawiązałam romans z żonatym mężczyzną. Znajomość rozwijała się głównie przez SMS-y, ale było też kilka spotkań, podczas których doszło do czynności intymnych. W maju ubiegłego roku żona kochanka przeczytała w jego telefonie SMS-y o erotycznej treści sugerujące, iż utrzymywaliśmy kontakty intymne. Złożyła pozew o rozwód oraz wezwała mnie na świadka. Znajomość z kochankiem oczywiście zakończyłam. Dziś dostałam wezwanie do sądu. Chciałabym wiedzieć, na jakiego typu pytania powinnam się przygotować, czy na wszystkie muszę odpowiadać i czy w jakiś sposób nie dałoby się uniknąć zeznawania. Były kochanek sugeruje bym do niczego się nie przyznawała, gdyż jedynym dowodem są SMS-y. Sam na rozprawę nie wybiera się ani żadnej odpowiedzi na pozew nie napisał. W czasie gdy trwał romans, leczyłam się psychiatrycznie na depresję oraz uczęszczałam na terapię. Brałam też leki. Obecnie już się nie leczę.

Kochanka świadkiem na sprawie rozwodowej

Fot. Fotolia

Czy kochanka pozwanego o rozwód musi stawić się na wezwanie sądu?

Osoba wezwana w charakterze świadka ma obowiązek złożyć zeznania. Chcąc jednak chronić więzi rodzinne, ustawodawca przyznał osobom bliskim stron prawo do odmowy zeznań. Z tego uprawnienia mogą skorzystać wyłącznie osoby wymienione w § 1, a zatem nie mogą tego zrobić osoby pozostające ze stronami w faktycznym pożyciu. Nie można odmówić składania zeznań w sprawach o prawa stanu, z wyjątkiem spraw o rozwód. Osoby wymienione w § 1 mogą być świadkami, jednak przed złożeniem zeznań sąd powinien pouczyć je w sposób dla nich zrozumiały o prawie do odmowy zeznań i do odmowy odpowiedzi na pytania. Odmawiając zeznań, wystarczy powołać się na łączące świadka ze stroną pokrewieństwo lub powinowactwo. W razie wątpliwości sąd powinien zweryfikować twierdzenia strony i świadka w tym przedmiocie, a nawet zażądać przedstawienia właściwych aktów stanu cywilnego. Odmówić składania zeznań dotyczy: małżonków stron, ich wstępnych, zstępnych i rodzeństwa oraz powinowatych w tej samej linii lub stopniu, jak również osób pozostających ze stronami w stosunku przysposobienia.

Zeznania kochanki na sprawie rozwodowej

Pani będzie musiała zeznawać. Pytania zadawać będzie strona przeciwna. Trudno oczywiście wskazać, o co będą konkretnie pytać, ale bez wątpienia pytania dotyczyć będą Pani relacji z pozwanym. Bez wątpienia dojdzie do konfrontacji Pani zeznań z treścią SMS-ów. Oczywiście w pewnych sytuacjach może Pani powoływać się na brak pamięci. Natomiast fałszywe zeznania podlegają odpowiedzialności karnej. W sprawie jest o tyle ryzykowne, o ile Pani zeznania będą konfrontowane z wiadomościami SMS. Jak jednak wskazywałem, zawsze ma Pani prawo powoływać się na brak pamięci. Rozprawa będzie się odbywać przy drzwiach zamkniętych i bez wątpienia będą poruszane także kwestie relacji intymnych. Jest to sytuacja niekomfortowa, ale niestety nie da się jej uniknąć.