Mamy 7059 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło do naszego prawnika specjalisty.

Kiedy komornik ma obowiązek zdjąć zajęcie nieruchomości po spłacie?

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 06.05.2017

Kiedy komornik ma obowiązek zdjąć zajęcie nieruchomości po spłacie?

Tomasz Krupiński

Generalnie zajęcie utrzymuje się tak długo, jak trwa egzekucja z tej nieruchomości. Czyli albo do chwili sprzedaży nieruchomości w drodze licytacji publicznej, albo do chwili – o czym Pani wspomina – zapłaty egzekwowanego przez komornika długu.

 

Teoretycznie wierzyciel może też złożyć wniosek o umorzenie egzekucji z nieruchomości i wówczas z chwilą umorzenia też ustaje zajęcie.

 

Wyjaśnię jeszcze, bo być może tego też dotyczy Pani pytanie (wpis w księdze wieczystej traktuje Pani jako zajęcie na potrzeby niniejszego pytania), że w księdze wieczystej prowadzonej dla nieruchomości jest zapewne wpisane ostrzeżenie o toczącej się egzekucji. Jednocześnie bowiem z wysłaniem dłużnikowi wezwania komornik przesyła do sądu właściwego do prowadzenia księgi wieczystej wniosek o dokonanie w księdze wieczystej wpisu o wszczęciu egzekucji lub o złożenie wniosku do zbioru dokumentów.

 

Jeśli chodzi o usunięcie ostrzeżenia, to zgodnie z art. 924 § 2 Kodeksu postępowania administracyjnego komornik składa wniosek o wykreślenie w księdze wieczystej wpisu o wszczęciu egzekucji w przypadku umorzenia postępowania egzekucyjnego.

 

Tyle tylko, że ma to zastosowanie do egzekucji wszczętych po dniu 3 maja 2012 roku.

 

Jeśli egzekucja była wszczęta wcześniej, to ostrzeżenie to może być usunięte na wniosek samego dłużnika, komornik do tej daty nie miał bowiem legitymacji do składania takich wniosków. Uprawnienie to zostało mu nadane dopiero nowelizacją ustawy z dnia 3 maja 2012 roku. Przedtem komornik tylko wpisywał ostrzeżenie, ale już nie musiał go wykreślać z księgi wieczystej.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 7 - pięć =

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło do naszego prawnika specjalisty.

»Podobne materiały

Bankowy tytuł egzekucyjny - rozpoczęcie czynności egzekucyjnych

Bank uzyskał tytuł egzekucyjny (nie powiadomiono mnie o rozprawie ani nie otrzymałem wyroku), a komornik rozpoczął czynności egzekucyjne. Tymczasem uważam, że roszczenia banku są bezzasadne, gdyż bank zablokował mi konto firmy w 2007 r. za tzw. brak zakładanych wpływów, narażając na straty i doprowadzając firmę do upadku. Czy zostałem pozbawiony prawa do odwołania i do oceny sprawy przez sądy w dwóch instancjach? Co powinienem teraz zrobić?

Deportacja za niespłacone długi – czy to możliwe?

Od paru lat mieszkam za granicą – założyłem tutaj rodzinę. W międzyczasie zostałem eksmitowany z mieszkania w Polsce za długi (nie było mnie przy tym). Po jakim czasie ulegają przedawnieniu długi czynszowe (wraz z odsetkami)? Czy mogę zostać deportowany do Polski za niespłacone długi? Czy mogę trafić do więzienia?

Zajęcie pensji osoby trzeciej

Czy komornik może zająć konto bankowe ROR, na które wpływa również wynagrodzenie osoby trzeciej, nie związanej prawnie z dłużnikiem?
wizytówka Szukamy prawników »