Kategoria T i prowadzenie smarta

Posiadam kategorię T, czy w związku z tym mogę prowadzić samochód smart o dopuszczalnej masie 980 kg i pojemności 599 cm3?

Odpowiedź na Pani pytanie znajduje się w ustawie z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami. Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt. 11 tej ustawy „prawo jazdy kategorii T uprawnia do kierowania następującymi pojazdami:

a) ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym,

b) zespołem pojazdów złożonym z ciągnika rolniczego z przyczepą (przyczepami) lub pojazdem wolnobieżnym z przyczepą (przyczepami),

c) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM”.

Pojazdy, którymi mogą kierować uprawnieni dla kategorii AM, to motorower oraz czterokołowiec lekki.

Rzeczywiście ustawa o kierujących pojazdami nie zawiera definicji czterokołowca lekkiego. Tę znajdziemy w ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z art. 2 pkt 42c czterokołowcem lekkim jest pojazd samochodowy przeznaczony do przewozu osób lub ładunków, z wyłączeniem samochodu osobowego, ciężarowego i motocykla, którego masa własna nie przekracza 350 kg i konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h.

Już zapewne z dowodu rejestracyjnego Smarta wynika, że jest klasyfikowany jako samochód osobowy, co wyłącza określanie go jako czterokołowca. Ponadto jego masa jest znacznie wyższa niż czterokołowca lekkiego i nie posiada ograniczenia prędkości do 45 km/h.

Zatem odpowiadając na Pani pytanie: nie, nie może Pani kierować smartem, posiadając tylko prawo jazdy kategorii T.