Kara za przemyt papierosów w Niemczech

• Autor: Grzegorz Gęborek

Chcę wybrać się z rodzina na urlop i muszę przejechać przez Niemcy, dostałem tam 6 lat temu karę za przemyt papierosów. W Polsce zgłosił się do mnie komornik w tej sprawie, bo Niemcy przekazali tę sprawę do Polski. Czy mogę teraz jechać do Niemiec i ewentualnie czego mogę się tam spodziewać przy kontroli?

Kara za przemyt papierosów w Niemczech

Przedawnienie wykonania kary orzeczonej przez sąd w Niemczech

W związku z tym, iż kara grzywny została już Panu wymierzona prawomocnym wyrokiem, to należy brać pod uwagę przedawnienie wykonania kary. Zgodnie z niemieckim kodeksem karnym kara grzywny przedawnia się z upływem lat 3, jeżeli została wymierzona w wymiarze do 30 stawek dziennych, bądź z upływem lat 5, jeżeli wymiar kary grzywny przewyższa 30 stawek dziennych grzywny (§ 79 ust. 3 pkt. 5 i 4 niemieckiego kodeksu karnego – StGB). Mając na uwadze kwotę akcyzy, którą Pan podał, jest raczej mało prawdopodobne, żeby sąd wymierzył Panu mniej niż 30 stawek dziennych grzywny, zatem należy się liczyć z pięcioletnim okresem przedawnienia. Bieg terminu przedawnienia rozpoczyna się od chwili uprawomocnienia się wyroku. Zatem jeżeli wyrok uprawomocnił się ponad 6 lat temu – co jest dość istotne, gdyż zazwyczaj w przypadku nieuiszczenia grzywny ta może być zamieniona na zastępczą kare pozbawienia wolności – to w takiej sytuacji wcześniej powinno zostać do Pana skierowane wezwanie do uiszczenia grzywny, a następnie osobne pismo informujące, iż grzywna została zamieniona na zastępczą karę pozbawienia wolności. W tym przypadku zostaje również wydany nakaz aresztowania, który nie zawsze zostaje usunięty z systemu w związku z przedawnieniem ścigania. Istnieje takie niebezpieczeństwo, że może Pan zostać zatrzymany na takiej podstawie.

Zatrzymanie w Niemczech za zobowiązania podatkowe

Ewentualne przedawnienie wykonania kary nie ma znaczenia w przypadku zobowiązania podatkowego. Tym bardziej że wskazał Pan, iż w sprawie toczy się egzekucja, a więc organ niemiecki podejmuje czynności mające na celu przerwanie biegu przedawnienia. Czynności egzekucyjne prowadzone przez polski organ toczą się w drodze pomocy prawnej. Nie wyklucza to podejmowania czynności przez niemiecki organ egzekucyjny. W tym przypadku egzekucja toczy się na podstawie niemieckich przepisów o egzekucji w administracji i niemieckiej ordynacji podatkowej. Zwrócenie się do polskich organów o pomoc w egzekucji podatku nie wyklucza możliwości wszczęcia czynności egzekucyjnych, jeżeli znajdzie się Pan na terytorium Niemiec. Jeżeli zostanie Pan zatrzymany do kontroli i przekazany organowi egzekucyjnemu, to możliwe jest zajęcie rzeczy ruchomych, sum pieniędzy, zmuszenie do ustanowienia zabezpieczenia, a nawet zastosowanie aresztu.