Jazda po alkoholu a złagodzenie wyroku przez dobrowolne poddanie się karze

• Autor: Monika Cieszyńska

Kilka dni temu spowodowałem kolizję drogową. Wezwano policję i pomiar alkomatem wykazał mi 0,9 promila w wydychanym powietrzu. Przyznaję się do winy i wiem, że będę miał zatrzymane prawo jazdy, co jednak bardzo utrudni mi pracę. Chciałbym dobrowolnie poddać się karze – kiedy i jak złożyć takie oświadczenie? Czy mogę prosić o podanie czasu, na jaki będę miał odebrane prawo jazdy? Za mój czyn grozi mi pozbawienie wolności – czy mogę zaproponować karę grzywny (w jakiej wysokości?) lub opłatę na cele społeczne?

Jazda po alkoholu a złagodzenie wyroku przez dobrowolne poddanie się karze

Jaka kara grozi za jazdę pod wpływem alkoholu?

Prawdopodobnie zostanie Panu postawiony zarzut popełnienia przestępstwa z art. 178a § 1 Kodeksu karnego, zgodnie z którym „kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.

Stan nietrzeźwości w rozumieniu Kodeksu karnego (w skrócie K.k.) zachodzi bowiem, „jeśli zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość” (art. 115 § 16 K.k.).

„Grzywnę wymierza się w stawkach dziennych, określając liczbę stawek oraz wysokość jednej stawki; jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, najniższa liczba stawek wynosi 10, zaś najwyższa 360 […] Ustalając stawkę dzienną, sąd bierze pod uwagę dochody sprawcy, jego warunki osobiste, rodzinne, stosunki majątkowe i możliwości zarobkowe; stawka dzienna nie może być niższa od 10 złotych, ani też przekraczać 2000 złotych”.

Kara ograniczenia wolności „polega albo na wykonywaniu nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne wskazanej przez sąd w odpowiednim zakładzie pracy, placówce służby zdrowia, opieki społecznej, organizacji lub instytucji niosącej pomoc charytatywną lub na rzecz społeczności lokalnej, w wymiarze od 20 do 40 godzin w stosunku miesięcznym”; albo też – w przypadku osoby pracującej – potrąceniu „od 10 do 25% wynagrodzenia za pracę na rzecz Skarbu Państwa albo na cel społeczny wskazany przez sąd”. Kara ograniczenia wolności trwa najkrócej miesiąc, najdłużej 12 miesięcy; wymierza się ją w miesiącach.

Sąd, mając do wyboru karę grzywny, ograniczenia wolności i karę pozbawienia wolności, jak jest właśnie w przypadku przestępstwa z art. 178a § 1 K.k., winien orzec karę grzywny, jeśli cele postępowania karnego i postawa skazanego na to pozwalają.

Nawet jeśli sąd wymierzyłby karę pozbawienia wolności, to z pewnością nie będzie to kara bezwzględna, a jedynie z warunkowym zawieszeniem jej wykonania. Uważam, że w tej sprawie nie ma możliwości, by trafił Pan do więzienia.

Zakaz prowadzenia pojazdów

Niestety, nie uniknie Pan zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, gdyż zgodnie z art. 42 § 2 K.k. sąd ma obowiązek orzec „zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych albo pojazdów mechanicznych określonego rodzaju, jeżeli sprawca w czasie popełnienia przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji był w stanie nietrzeźwości”. Ustawodawca w tym przypadku nie pozostawił sądowi wyboru.

Zakaz prowadzenia pojazdów orzeka się od roku do 10 lat. Okres ten liczy się od momentu zdania prawa jazdy.

To, że ma Pan zamiar dobrowolnie poddać się karze, nie uchroni Pana od zakazu prowadzenia pojazdów na określony czas.

Dobrowolne poddanie się karze za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu

Dobrowolne poddanie się karze polega na tym, że prokurator umieści w akcie oskarżenia wniosek o wydanie wyroku skazującego i orzeczenie uzgodnionej z Panem kary lub środka karnego (może Pan oczywiście zaproponować, by prokurator poprzestał na grzywnie lub karze ograniczenia wolności, jeśli orzeczenie kary grzywny ze względu na Pana sytuacją finansową jest bezcelowe).

Instytucja dobrowolnego poddania się karze została uregulowana w art. 335 § 1 Kodeksu postępowania karnego, zgodnie z którym prokurator może umieścić w akcie oskarżenia „wniosek o wydanie wyroku skazującego i orzeczenie uzgodnionych z oskarżonym kary lub środka karnego za występek zagrożony karą nieprzekraczającą 10 lat pozbawienia wolności bez przeprowadzenia rozprawy, jeżeli okoliczności popełnienia przestępstwa nie budzą wątpliwości, a postawa oskarżonego wskazuje, że cele postępowania zostaną osiągnięte”.

Wydaje się, że spełnia Pan warunki, by instytucja ta względem Pana została zastosowana; w tym celu proszę oświadczyć przed funkcjonariuszem policji lub prokuratorem, że chciałby Pan dobrowolnie poddać się karze.

Sąd, uwzględniając wniosek prokuratora o skazanie bez rozprawy na karę uzgodnioną, orzeka na posiedzeniu. Z pewnością uniknie Pan więc rozprawy, a sąd wymierzy Panu karę uzgodnioną z prokuratorem.