Jaka kara za kradzież torebki?

• Autor: Grzegorz Gęborek

W 1996 roku doszło do kradzieży torebki, w której znajdował się portfel z pewną sumą pieniędzy oraz dowód osobisty. Jaka kara grozi za kradzież torebki? Czy sprawca odpowie za dwa przestępstwa, tj. z art. 278 § 1 i art. 275 § 1 Kodeksu karnego? Jak oblicza się okres przedawnienia takiego czynu?

Kradzież torebki wraz z dokumentami

Zadane przez Pana pytanie dotyczy następujących aspektów:

  1. problematyki zbiegu przepisów i przestępstw,
  2. sankcji grożących za popełnione przestępstwa,
  3. przedawnienia karalności.

Na wstępie pragnę zauważyć, że porada została sformułowana w oparciu o udzielone przez Pana wyjaśnienia.

Należy zadać pytanie, czy wartość skradzionych rzeczy przekracza 250 zł. Jeżeli suma skradzionych pieniędzy oraz wartość torebki i innych rzeczy w niej znajdujących się nie przekracza 250 zł, to czyn będzie stanowił wykroczenie z art. 119 § 1 Kodeksu wykroczeń, a nie występek z art. 278 § 1 Kodeksu karnego (w skrócie K.k.). Mając na uwadze, że tak precyzyjnie przytoczył Pan podstawę prawną, zakładam, że wartość skradzionych rzeczy przekracza 250 zł.

W doktrynie przyjmuje się, że kradzież torebki wraz z dokumentami należy kwalifikować kumulatywnie, tj. z art. 175 § 1 K.k. oraz 278 § 1 K.k. Zastosowanie znajdą przepisy art. 11 § 2 oraz § 3 K.k.

Z opisanego przez Pana stanu faktycznego wynika, że doszło do zbiegu przepisów, tzn. sprawca jednym czynem – kradnąc torebkę z dokumentami – wyczerpał znamiona dwóch przepisów ustawy karnej, tj. art. 175 § 1 K.k. oraz 278 § 1 K.k.

W konsekwencji sąd skazuje za jedno przestępstwo, ale na podstawie wszystkich zbiegających się przepisów. Natomiast karę sąd wymierzy na podstawie przepisu przewidującego najsurowszą z kar.

Występek w prawie karnym

Zarówno kradzież dokumentu tożsamości (art. 275 § 1 K.k.), jak i kradzież w typie podstawowym (art. 278 § 1 K.k.) stanowią występek (art. 7 § 2 K.k.).

Przestępstwo z art. 275 § 1 K.k. zagrożone jest karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Natomiast z art. 278 § 1 K.k. karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Sąd wymierzy więc karę na podstawie art. 278 § 1 K.k., gdyż przewiduje on karę najsurowszą, jednakże może także zastosować środki przewidziane za przestępstwo z art. 275 § 1 K.k.

Maksymalnie sprawcy grozi więc 5 lat pozbawienia wolności.

Kwestia przedawnienia jest złożona. W polskim prawie karnym funkcjonuje przedawnienie ścigania, wyrokowania, wykonania kary.

Sposób obliczania terminu przedawnienia

Zakładam, że sprawca nie został skazany – pominę więc rozważania dotyczące tej kwestii. W opisanym przez Pana przypadku przedawnienie ścigania ostatecznie nastąpi wraz z upływem terminu przedawnienia przewidzianego dla przestępstwa kradzieży (art. 278 § 1 K.k.). Za podstawę określenia terminu przedawnienia przyjmuje się, czy przestępstwo stanowi zbrodnię czy występek, a także sankcję grożącą sprawcy za występek (vide art. 101 i nast. K.k.). Jednakże pytał Pan o sposób obliczania terminu przedawnienia, więc dla lepszego zobrazowania zasady dla każdego z przestępstw obliczyłem osobno.

Znaczenie praktyczne ma jedynie obliczenie terminu przedawnienia kradzieży (art. 278 § 1 K.k.).

Ściganie przestępstwa kradzieży dokumentu tożsamości jako występku nieprzekraczającego kary 3 lat pozbawienia wolności przedawnia się z upływem 5 lat od czasu jego popełnienia (art. 101 § 1 pkt 4 K.k.). Czasem popełnienia czynu jest czas, w którym sprawca działał lub zaniechał działania, do którego był obowiązany (art. 6 § 1 K.k.), czyli przedawnienie ścigania zaczyna swój bieg w chwili dokonania kradzieży dokumentu. Karalność przestępstwa kradzieży jako występku zagrożonego karą pozbawienia wolności nieprzekraczającą lat 5 (a przekraczającą 3 lata) ustanie z upływem 10 lat od jego popełnienia (art. 101 § 1 pkt 3 K.k.).

W sytuacji gdy przed upływem terminu przedawnienia wszczęto postępowanie przeciwko osobie (czyli jeżeli sprawca został ujawniony i postawiono mu zarzuty), okres przedawnienia ulegnie przedłużeniu odpowiednio o 5 i 10 lat od upływu czasu potrzebnego do przedawnienia ścigania (art. 102 K.k.).

Podsumowując, jeżeli nie wszczęto postępowania przeciwko danej osobie, karalność ścigania przestępstwa kradzieży (art. 278 § 1 K.k.) ustaje po 10 latach od jego popełnienia. W opisanym przez Pana przypadku karalność ustała w 2006 roku. Jeżeli jednak postawiono sprawcy zarzuty, przedawnienie nastąpi w 2016 roku.