.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Jak wymeldować osobę bez jej zgody?

• Autor: Eliza Rumowska

Jestem właścicielką lokalu mieszkalnego. Zameldowałam u siebie kuzynkę, ponieważ sprzedała swoje mieszkanie i budowała dom. Mieszkała u mnie kilka lat. Po skończonej budowie wyprowadziła się, ale nie wymeldowała z mojego mieszkania. Kuzynka zerwała kontakt z rodziną i nie chce wymeldować się. Przypuszczam, że chce wejść w posiadanie mojego mieszkania. Jak rozwiązać ten problem?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Jak wymeldować osobę bez jej zgody?

Fot. Fotolia

Jak wymeldować osobę która opuściła mieszkanie? 

Dwie bardzo istotne okoliczności przesądzają o poniższej poradzie, która jest informacją (pomyślną) o sposobie wymeldowania kuzynki:

1) jest Pani właścicielką mieszkania,

2) zameldowana osoba opuściła mieszkanie i nie przebywa tam.

Czy meldunek wywołuje skutki w sferze prawa cywilnego?

Przepisy jednoznacznie kategoryzują tzw. „meldunek” jako czynność techniczno-administracyjną, która nie wywołuje sama w sobie żadnych skutków w sferze prawa cywilnego. Mówiąc po ludzku – meldunek – to tylko potwierdzenie miejsca stałego lub tymczasowego pobytu danej osoby i jest potrzebny do celów ewidencyjnych. Meldunek nie powoduje nabycia własności, ani innego prawa rzeczowego.

Wymeldowanie osoby przez właściciela mieszkania

Co więc należy zrobić, aby tę osobę wymeldować?

 

1) Wcale się Pani z nią nie musi kontaktować.

2) Dokonuje Pani zgłoszenia o konieczności wymeldowania tej osoby we właściwym ze względu na miejsce położenia mieszkania Urzędzie Miasta – Wydział Ewidencji Ludności.

3) Jako przyczynę podaje Pani fakt, iż ta osoba i tak już nie mieszka, i nie wróci, bowiem jej pobyt miał charakter tymczasowy związany z budową domu.

4) Po przeprowadzeniu postępowania – w którym urzędnicy sprawdzą, czy faktycznie osoba ta mieszka już w nowym miejscu i opuściła miejsce zameldowania – zostanie Pani wydane zaświadczenie o wymeldowaniu tej osoby.

 

Jak więc widać – od chwili, gdy kuzynka wyprowadziła się – sprawa była prosta, tylko Pani zabierała się za nią w sposób mało efektywny, niepotrzebnie prosząc o wymeldowanie kuzynkę. Mam nadzieję, że teraz w oparciu o powyższe, sprawa zostanie załatwiona.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Eliza Rumowska

Administrator portalu ePorady24, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego prawniczka. Specjalizuje się w prawie cywilnym, zwłaszcza w prawie konsumenckim (reklamacje, gwarancje itp.). Z serwisem ePorady24 związana od początku jego istnienia, obecnie udziela porad w najbardziej złożonych sprawach. W swej wieloletniej karierze pracowała jako powiatowy rzecznik konsumentów, sekretarz gminy, inspektor ds. kredytów oraz radca w TP SA. Od 2008 r. prowadzi własne biuro prawne, jako prokurent obsługuje trzy spółki prawa handlowego, współpracuje z samorządem terytorialnym przy realizacji programów dotowanych z UE.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu