Jak wymeldować osobę bez jej zgody?

• Autor: Eliza Rumowska

Jestem właścicielką lokalu mieszkalnego. Zameldowałam u siebie kuzynkę, ponieważ sprzedała swoje mieszkanie i budowała dom. Mieszkała u mnie kilka lat. Po skończonej budowie wyprowadziła się, ale nie wymeldowała z mojego mieszkania. Kuzynka zerwała kontakt z rodziną i nie chce wymeldować się. Przypuszczam, że chce wejść w posiadanie mojego mieszkania. Jak rozwiązać ten problem?

Jak wymeldować osobę bez jej zgody?

Fot. Fotolia

Jak wymeldować osobę która opuściła mieszkanie?

Dwie bardzo istotne okoliczności przesądzają o poniższej poradzie, która jest informacją (pomyślną) o sposobie wymeldowania kuzynki:

1) jest Pani właścicielką mieszkania,

2) zameldowana osoba opuściła mieszkanie i nie przebywa tam.

Czy meldunek wywołuje skutki w sferze prawa cywilnego?

Przepisy jednoznacznie kategoryzują tzw. „meldunek” jako czynność techniczno-administracyjną, która nie wywołuje sama w sobie żadnych skutków w sferze prawa cywilnego. Mówiąc po ludzku – meldunek – to tylko potwierdzenie miejsca stałego lub tymczasowego pobytu danej osoby i jest potrzebny do celów ewidencyjnych. Meldunek nie powoduje nabycia własności, ani innego prawa rzeczowego.

Wymeldowanie osoby przez właściciela mieszkania

Co więc należy zrobić, aby tę osobę wymeldować?

1) Wcale się Pani z nią nie musi kontaktować.

2) Dokonuje Pani zgłoszenia o konieczności wymeldowania tej osoby we właściwym ze względu na miejsce położenia mieszkania Urzędzie Miasta – Wydział Ewidencji Ludności.

3) Jako przyczynę podaje Pani fakt, iż ta osoba i tak już nie mieszka, i nie wróci, bowiem jej pobyt miał charakter tymczasowy związany z budową domu.

4) Po przeprowadzeniu postępowania – w którym urzędnicy sprawdzą, czy faktycznie osoba ta mieszka już w nowym miejscu i opuściła miejsce zameldowania – zostanie Pani wydane zaświadczenie o wymeldowaniu tej osoby.

Jak więc widać – od chwili, gdy kuzynka wyprowadziła się – sprawa była prosta, tylko Pani zabierała się za nią w sposób mało efektywny, niepotrzebnie prosząc o wymeldowanie kuzynkę. Mam nadzieję, że teraz w oparciu o powyższe, sprawa zostanie załatwiona.