Jaka umowa lojalnościowa przy umowie-zleceniu?

Z pewną młodą osobą zawarłam umowę-zlecenie. Chciałabym tę osobę wysłać na szkolenie, za które zapłacę, a następnie chciałabym potrącać z wynagrodzenia tej osoby 1/12 ceny szkolenia. Jak powinna wyglądać umowa lojalnościowa pomiędzy nami regulująca koszty szkolenia? Czy mogłaby to być na przykład pożyczka?

Jaka umowa lojalnościowa przy umowie-zleceniu?

Potrącenie przez zleceniodawcę kosztów szkolenia od wynagrodzenia zleceniobiorcy

Odpowiadając na Pani pytanie, pragnę zauważyć, że w opisanej sytuacji nie mamy do czynienia z umową o pracę, w której stronami są pracodawca i pracownik. Jedna ze stron jest zleceniodawcą, co wskazuje na cywilnoprawny charakter umowy, a więc stosować do niej należy przepisy Kodeksu cywilnego, w tym te, które dotyczą swobody umów.

Wobec tego, skoro nie mamy do czynienia z umową regulowaną przepisami Kodeksu pracy, należy podkreślić, że przepisy dotyczące umów między pracownikiem a pracodawcą odnośnie dopłat do szkolenia nie będą miały tutaj zastosowania.

Umowa-zlecenie charakteryzuje się tym, że podlega zasadzie swobody umów. Innymi słowy – to, co obie strony stosunku prawnego uznają za uzgodnione – to będzie obowiązywać.

Pokrycie kosztów szkolenia zleceniobiorcy pod warunkiem późniejszego ich zwrotu

Przepisy Kodeksu cywilnego nie przewidują szczególnych zapisów dotyczących dopłat zleceniodawcy do kształcenia zleceniobiorcy i ewentualnego potrącania później kosztów szkolenia z wynagrodzenia zleceniobiorcy.

Jeśli jednak Pani zawrze w umowie zapis o pokryciu kosztów szkolenia zleceniobiorcy pod warunkiem późniejszego ich zwrotu, a zleceniobiorca je zaakceptuje – zapisy te będą obowiązywać od momentu podpisania umowy-zlecenia. W innym przypadku nie ma takiej możliwości.

Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby zawarła Pani umowę pożyczki ze zleceniobiorcą.