Jak sprawdzić zadłużenie mieszkania?

• Autor: Monika Cieszyńska

Jak mogę sprawdzić, czy mąż zadłużył nasze wspólne mieszkanie własnościowe (kredytem pod hipotekę) i czy ma komornika (chodzi o emeryturę)?

Sprawdzenie treści księgi wieczystej mieszkania

To, czy mieszkanie zostało obciążone hipoteką należy sprawdzić w księdze wieczystej prowadzonej dla Państwa mieszkania. Obecnie istnieje możliwość sprawdzenia treści księgi wieczystej za pośrednictwem Internetu w bazie Ministerstwa Sprawiedliwości pod adresem: http://ekw.ms.gov.pl/pdcbdkw/pdcbdkw.html.

Wystarczy wpisać numer księgi wieczystej i oznaczyć sąd, który prowadzi księgę dla Państwa mieszkania.

Wpisy dotyczące hipoteki znajduję się w dziale IV księgi. Na podstawie działu IV ustali Pani wysokość wierzytelności zabezpieczonej hipoteką oraz wierzyciela, na którego rzecz wpisana została hipoteka. Warto też zapoznać się z działem III księgi – gdyż w nim są wpisywane ograniczenia w rozporządzaniu nieruchomością, np. informacja o wszczęciu egzekucji z nieruchomości czy ze spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.

Jeśli nie zna Pani numeru księgi wieczystej, wówczas należy wystąpić do urzędu gminy do wydziału ewidencji gruntów i budynku z wnioskiem u udostępnienie numeru księgi wieczystej.

Natomiast jeśli chodzi o ustalenie, czy emerytura męża została zajęta przez komornika, to niestety ze względu na ochronę danych osobowych ZUS raczej nie udzieli Pani takowej informacji. Niemniej niech Pani spróbuje skontaktować się z pracownikiem ZUS, być może nieformalnie zostanie Pani udzielona takowa informacja.