Jak sprawdzić wykształcenie danej osoby?

Próbuję potwierdzić wykształcenie pewnej osoby, która pojawia się w wywiadach telewizyjnych, radiu i prasie. Działa w kampanii wyborczej i w swoim oficjalnym CV potwierdza, że ukończyła uniwersytet. Uniwersytet niestety nie chce udzielić odpowiedzi na zadane pytanie, zasłaniając się ustawą o ochronie danych osobowych. Jak można potwierdzić wykształcenie tej osoby? Jakie przepisy obowiązują w tej sytuacji?

Jak sprawdzić wykształcenie danej osoby?

Zasady dostępu do informacji publicznej w Polsce

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że zasady dostępu do informacji publicznej w Polsce reguluje ustawa z dnia 6 września 2001 roku o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. Nr 112, poz. 1198 z późn. zm.). Ustawa nakazuje organom władzy państwowej (i innym podmiotom) udostępniać każdą informację o sprawach publicznych, tj. informację publiczną (art. 1 ust. 1). Wyjątek stanowią informacje niejawne. Zgodnie z ustawą prawo do informacji publicznej obejmuje uprawnienie do niezwłocznego uzyskania takiej informacji, zawierającej aktualną wiedzę o sprawach publicznych. Na prawo do informacji publicznej składają się uprawnienia do: uzyskania informacji publicznej, w tym informacji przetworzonej, wglądu do dokumentów urzędowych, dostępu do posiedzeń kolegialnych organów władzy publicznej pochodzących z powszechnych wyborów.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy prawo do informacji publicznej podlega ograniczeniu w zakresie i na zasadach określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych oraz o ochronie innych tajemnic ustawowo chronionych. W myśl art. 5 ust. 2 prawo do informacji publicznej podlega ograniczeniu ze względu na prywatność osoby fizycznej lub tajemnicę przedsiębiorcy. Jak wynika z ust. 2 art. 5 ograniczenie to nie dotyczy informacji o osobach pełniących funkcje publiczne, mających związek z pełnieniem tych funkcji, w tym o warunkach powierzenia i wykonywania funkcji, oraz przypadku, gdy osoba fizyczna lub przedsiębiorca rezygnują z przysługującego im prawa.

Jakie informacje o sprawach publicznych podlegają upublicznieniu?

Ogólna zasada udostępniania każdej jawnej informacji o sprawach publicznych jest sprecyzowana w rozdziale 2 ustawy. Wskazano tam wprost jakie informacje podlegają upublicznianiu. Są to m.in. informacje o:

– organach władzy publicznej – w tym o ich statusie prawnym, organizacji, kompetencjach, majątku, osobach sprawujących w nich funkcje i ich kompetencjach;

– zasadach funkcjonowania organów władzy publicznej – w tym o sposobach załatwiania spraw, stanie przyjmowanych spraw i kolejności ich załatwiania, prowadzonych rejestrach, ewidencjach i archiwach;

– polityce władz – w tym o zamierzeniach, projektach aktów normatywnych, programach dotyczących realizacji zadań publicznych;

– danych publicznych – w tym dokumentach urzędowych, stanowiskach w sprawach publicznych zajętych przez funkcjonariuszy publicznych, treści wystąpień i ocen dokonywanych przez organy władzy publicznej, informacji o stanie państwa;

– majątku publicznym.

Jak wynika z powyższego informacje publiczne dotyczą głównie organów władzy publicznej i majątku publicznego. Nie można na podstawie ustawy o dostępie do informacji publicznej domagać się wyjawienia przez uczelnię, czy dana osoba ukończyła ich studia. Nawet gdyby osoba, o której mowa w pytaniu pełniła funkcję publiczną to ustawa o dostępie do informacji publicznej nie dotyczyłaby informacji prywatnych.