Jak przepisać mieszkanie TBS?

• Autor: Dariusz Kostyra

Moj kuzyn posiada mieszkanie TBS (w umowie jest partycypantem), teraz chce mi je odstąpić. Prezes spółdzielni najpierw się zgodził, ale teraz zmienił zdanie. Nie wiem, dlaczego odmawia, nie zna nawet mojej sytuacji materialnej. Jakie więc warunki muszę spełniać, aby mieszkanie kuzyna zostało przepisane na mnie? Co teraz zrobić, aby przepisać to mieszkanie?

Jak przepisać mieszkanie TBS?

Zbycie partycypacji w TBS

Ustawa o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego z dnia 26 października 1995 r., która reguluje m.in. zasady działania Towarzystw Budownictwa Społecznego (TBS), w obecnej chwili dopuszcza możliwość zbycia partycypacji, jednak istnieje spór w kwestii interpretacyjnej.

Zgodnie z art. 29 ww. ustawy pracodawca, a także inne osoby, które zawarły z towarzystwem umowę w sprawie partycypacji w kosztach budowy lokali mieszkalnych, mogą bez zgody towarzystwa dokonywać przeniesienia praw i obowiązków wynikających z tych umów na rzecz wskazanych przez siebie najemców.

Należy przy tym wskazać, iż art. 29 obowiązujący od dnia 13 stycznia 2007 r. nie zawiera już przepisów przejściowych co do lokali, do których należy go stosować – wcześniej przeniesienie praw bez zgody towarzystwa było jedynie możliwe dla przedsięwzięć inwestycyjno-budowlanych objętych wstępnymi wnioskami o udzielenie kredytu ze środków Krajowego Funduszu Mieszkaniowego, złożonymi z zachowaniem terminów określonych w przepisach wykonawczych, począwszy od dnia 1 stycznia 2005 r.

Mieszkanie w TBS a możliwość cesji praw i obowiązków wynikających z umowy partycypacji

Jednakże art. 29 w pkt 1 mówi, iż pracodawca, działając w celu uzyskania lokali mieszkalnych dla swoich pracowników, a także osoby prawne mające interes w uzyskaniu lokali mieszkalnych przez wskazane przez nie osoby trzecie, mogą zawierać z towarzystwem umowy w sprawie partycypacji w kosztach budowy tych lokali.

Ze sposobu umieszczenia pkt 4 należałoby wnioskować, iż przedmiotowe uregulowanie dotyczy tylko i wyłącznie mieszkań, gdzie partycypantem był pracodawca lub inna osoba prawna, nie zaś osoba fizyczna (jak w Pani przypadku).

Mając na uwadze powyższe, najbezpieczniejszą formą przekazania partycypacji byłaby cesja na warunkach ogólnych, zdefiniowanych w Kodeksie cywilnym. W tym celu należy uzyskać wcześniejszą zgodę TBS-u (co znajduje również potwierdzenie w przesłanej umowie). Po uzyskaniu zgody TBS-u należy podpisać umowę cesji, w której zostanie również wskazana kwota „odstępnego” oraz ustalony termin jego zapłaty.

Innym rozwiązaniem byłoby pozostawienie partycypacji przy kuzynie, a jedynie wstąpienie przez Pana w stosunek najmu względem TBS-u.