Jak odebrać dzieci matce, która jest alkoholiczką?

Mój mąż ma trzy córki z pierwszego małżeństwa. Istnieje podejrzenie, że najstarsza z nich została zgwałcona. Matka dzieci jest alkoholiczką. Cała patologiczna rodzina, w której żyją dzieci, objęta jest nadzorem kuratora. Pół roku temu ja i mój mąż wyprowadziliśmy się za granicę. Jak odebrać dzieci matce, która jest alkoholiczką? Chcemy najpierw zabrać z tego domu najstarszą córkę, a z czasem pozostałe dziewczynki.

Jak odebrać dzieci matce, która jest alkoholiczką?

Pozbawienie rodzica władzy rodzicielskiej nad małoletnimi dziećmi

Zgodnie z przepisami prawa rodzinnego obowiązującego w Polsce możliwe jest pozbawienie rodzica władzy rodzicielskiej nad małoletnimi dziećmi. Nie ukrywam jednak, iż jest to proces bardzo trudny i próby odebrania dzieci matce wciąż bardzo rzadko kończą się po myśli ojców.

Wniosek o pozbawienie władzy rodzicielskiej matki względem małoletnich dzieci należy złożyć do sądu rejonowego, wydziału rodzinnego i nieletnich, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania dzieci. Podstawą do złożenia wniosku jest art. 111 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego: „Jeżeli władza rodzicielska nie może być wykonywana z powodu trwałej przeszkody albo jeżeli rodzice nadużywają władzy rodzicielskiej lub w sposób rażący zaniedbują swe obowiązki względem dziecka, sąd opiekuńczy pozbawi rodziców władzy rodzicielskiej. Pozbawienie władzy rodzicielskiej może być orzeczone także w stosunku do jednego z rodziców”.

Odebranie dzieci matce alkoholiczce i powierzenie opieki ojcu

Jednakże, powołując się na powyższy artykuł, musi Pani wykazać w sposób pewny, iż matka dziecka nie może trwale sprawować opieki (wieloletni pobyt w szpitalu, sanatorium, odbywanie kary pozbawienia wolności) lub też nadużywa władzy rodzicielskiej względem dziecka (roztrwania jego majątek, odmawia przyjmowania należnych dziecku alimentów, przymusza dziecko do ciężkich prac fizycznych, zabraniania kontaktów z drugim rodzicem lub innymi krewnymi, wydaje alimenty na alkohol lub narkotyki itp.). Najłatwiej jest udowodnić rażące zaniedbywanie dziecka. Wykazać tutaj należy brak nadzoru nad obowiązkiem szkolnym, w tym brak kontaktu z nauczycielami uczącymi, przerwanie leczenia, niepodawanie wymaganych leków, zaniedbywanie dziecka (dziecko jest głodne, brudne, chodzi w za małej odzieży).

Oczywiście, jak Pani pisze, argument podejrzenia zgwałcenia dziewczynki jest argumentem istotnym. Jednak w takiej sytuacji musieliby Państwo mieć troszkę więcej informacji na ten temat: kiedy miało to miejsce, czy dziecko powinno wtedy przebywać pod opieką matki. Najlepiej, gdyby wiedzieli Państwo, czy toczy się postępowanie prokuratorskie w tej sprawie i która prokuratura jest właściwa, a wtedy sąd już we własnym zakresie uzyska niezbędne dla niego akta potwierdzające, iż matka nie może sprawować władzy rodzicielskiej.

Jak udowodnić przed sądem zaniedbywanie i znęcanie się nad dziećmi przez matkę alkoholiczkę i jej partnera?

Wniosek musi być zawsze potwierdzony silnymi dowodami. Najlepiej, gdy są to zdjęcia, dokumenty (zaświadczenia z poradni, przychodni, szkoły, dokumentacji policji i prokuratury) oraz zeznania świadków, którzy mają informacje o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej przez rodzica. Mogą to być zarówno osoby bliskie dzieciom, jak i Pani mężowi, przyjaciele, sąsiedzi, współpracownicy matki dzieci. Jednocześnie we wniosku powinniście Państwo wnosić o skierowanie córki na badania do regionalnego ośrodka diagnostyki i konsultacji celem przeprowadzenia badań przez psychologów, psychiatrów i pedagogów szkolnych.

Niestety same fakty, iż matka dziecka zmienia często partnerów, uczestniczy w częstych spotkaniach towarzyskich, zostawia starsze dziecko samo w domu popołudniami, nie stanowią wystarczającego argumentu do pozbawienia władzy rodzicielskiej.

Wniosek do sądu o zmianę orzeczenia o władzy rodzicielskiej i sposobie jej wykonywania

Jeżeli zależy Państwu po prostu na dobru dzieci i uważacie, iż lepiej będzie im z Wami, to mogą Państwo rozważyć możliwość wystąpienia do sądu z wnioskiem o zmianę orzeczenia o władzy rodzicielskiej i sposobie jej wykonywania zawarte w wyroku orzekającym rozwód. W takiej sytuacji matka dzieci będzie miała zachowaną władzę rodzicielską nad dziećmi, jednak ograniczoną do współdecydowania o istotnych kwestiach wychowawczych. Oczywiście matka będzie mieć w takiej sytuacji prawo do kontaktów z dzieckiem zarówno osobistych, jak i telefonicznych czy mailowych.

Dowodowo postępowanie takie jest prostsze i istnieje większe prawdopodobieństwo sukcesu. Argumentem przemawiającym za określeniem miejsca pobytu przy ojcu jest m.in. lepszy status finansowy Pani małżonka, ustabilizowana sytuacja rodzinna i zawodowa. Oczywiście w postępowaniu tym, tak samo jak i w postępowaniu o pozbawienie matki władzy rodzicielskiej, trzeba wykazać, iż matka nie jest w stanie w sposób prawidłowy wykonywać opieki nad dziećmi. W tym celu należy także zebrać materiał dowodowy.

Wniosek taki składa się na podstawie art. 106 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, także do sądu rodzinnego i nieletnich.

Do obu wniosków konieczne jest załączenie odpisów aktów urodzenia dzieci, wydanych przez właściwy urząd stanu cywilnego w Polsce. Proszę pamiętać, iż odpisy takie ważne są tylko przez okres 3 miesięcy.

Jeżeli zdecydowaliby się Państwo na złożenie wniosku, to oczywiście chętnie służę pomocą przy jego sporządzeniu, jak i przy ewentualnej reprezentacji przed sądem.