Jak doprowadzić do zwolnienia uciążliwego pracownika?

• Autor: Iwona Moryc

W naszej placówce pracuje problematyczna osoba, która buntuje pozostałych pracowników. Osoba ta jest opieszała i opryskliwa, dezorganizuje pracę załogi, wprowadza nieciekawą atmosferę. Jestem kierownikiem oddziału, jakie pismo mogę wystosować do dyrekcji, by pozbyć się uciążliwego pracownika?

Jak doprowadzić do zwolnienia uciążliwego pracownika?

Czy niewłaściwe zachowanie pracownika może stanowić podstawę do rozwiązania z nim umowy o pracę bez wypowiedzenia?

Zakładam, iż mamy do czynienia z pracownikiem, z którym zawarta jest umowa o pracę, a nie umowa cywilnoprawna.

Niewątpliwie zachowanie pracownika może stanowić podstawę do rozwiązania z nim umowy o pracę bez wypowiedzenia, jest to tzw. dyscyplinarka. Zaniedbywanie przez pracownika swoich obowiązków, w tym lekceważenie przełożonego, jest ciężkim naruszeniem obowiązków pracowniczych. Pracownik swoim zachowaniem zakłóca porządek i spokój w pracy.

Pracodawcy stosują tzw. dyscyplinarkę wyjątkowo i z ostrożnością – musi być ona bowiem uzasadniona szczególnymi okolicznościami w zakresie złej winy pracownika lub rażącego niedbalstwa.

Jak Pan napisał, nie ma Pan mocy odwołania pracownika, proponuję zatem następujące rozwiązanie:

  1. w pierwszej kolejności proszę spróbować polubownie rozwiązać trudną atmosferę w pracy, porozmawiać z pracownikiem, tłumacząc mu, że jeżeli nie zmieni swojego postępowania, to zwróci się Pan do jego przełożonego o wyciagnięcie wobec pracownika konsekwencji,
  2. może Pan zorganizować zebranie pracowników, na którym możecie Państwo wspólnie wyjaśnić trudności we współpracy,
  3. gdy to nie pomoże – proszę pisemnie zwrócić się do przełożonego z informacją o zachowaniu pracownika, przykładowo:

Jak napisać skargę na podwładnego?

„Do (proszę podać pełną nazwę pracodawcy)

Szanowny Panie,

Od dnia … współpracuję z Panem …, zatrudnionym na stanowisku … .Od dnia … /czasu … pracownik nie wykonuje należycie swoich obowiązków, lekceważy mnie jako swojego przełożonego. Jest osobą trudną we współpracy – prowokuje konflikty, co wpływa na nieprzyjazną atmosferę w pracy”.

Może Pan się w tym miejscu odnieść do konkretnych sytuacji, żeby uzasadnienie było bardziej wiarygodne. Jeżeli mają Państwo regulamin w pracy, może Pan występować o wymierzenie pracownikowi kary dyscyplinarnej – upomnienia, nagany, kary pieniężnej.

Niniejsze pismo powinno oficjalnie wpłynąć do rąk przełożonego, proszę również poprosić o odpowiedź na nie.