Jak długo czekać na pieniądze od komornika?

Jak długo mam czekać na pieniądze od komornika? Czy komornik może bez końca przetrzymywać pieniądze ze sprzedaży mieszkania? Sprzedaż tego mieszkania ciągnie się już trzeci rok i w końcu, prawie 5 miesięcy temu, mieszkanie zostało sprzedane, ale do tej pory komornik nie wypłacił należnej nam kwoty. Czy mogę podjąć jakieś kroki w tej sprawie?

Jak długo czekać na pieniądze od komornika?

Egzekucja z nieruchomości

Sądzę, że należy sprawdzić akta komornicze, czy kwota z licytacji wpłynęła na konto komornika.

Po sprzedaży mieszkania konieczne mogło być sporządzenie planu podziału sumy uzyskanej z egzekucji.

Plan podziału sumy uzyskanej z egzekucji sporządza się w trzech wypadkach:

  1. obligatoryjnie przy egzekucji z nieruchomości oraz w postępowaniach, w których stosuje się odpowiednio przepisy o egzekucji z nieruchomości, a zatem przy egzekucji z ułamkowej części nieruchomości, z użytkowania wieczystego, z lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, ze spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, ze statków morskich wpisanych do rejestru okrętowego, a ponadto przy egzekucji przez sprzedaż przedsiębiorstwa lub gospodarstwa rolnego,
  2. obligatoryjnie przy egzekucji przez zarząd przymusowy,
  3. obligatoryjnie – ale tylko wtedy, jeżeli suma uzyskana z egzekucji nie wystarcza na zaspokojenie wszystkich wierzycieli – przy egzekucji z ruchomości, z wynagrodzenia za pracę, z rachunków bankowych oraz innych wierzytelności i innych praw majątkowych (np. udział w spółce z o.o., akcje w spółce akcyjnej). Jeżeli suma uzyskana z wymienionych sposobów egzekucji wystarcza na zaspokojenie wierzycieli, planu podziału sumy uzyskanej z egzekucji nie sporządza się. W tych wypadkach zaspokaja się wszystkich wierzycieli i nie stosuje się reguł podziału określonych w art. 1023-1040.

Przy egzekucji z nieruchomości oraz egzekucji przez zarząd przymusowy zawsze sporządza się plan podziału bez względu na to, czy mamy do czynienia z jednym, czy też wieloma wierzycielami. W doktrynie prezentowane jest stanowisko, że w sytuacjach tych przesłanką warunkującą sporządzenie planu podziału jest istnienie co najmniej dwóch wierzycieli [J. Jankowski (w:) K. Piasecki (red.): Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz, t. II, s. 1131-1132]. Pogląd ten budzi zastrzeżenia. Skoro plan podziału jest jedynym dokumentem określającym, które prawa ciążące na nieruchomości wygasły (art. 1024 pkt 5), a ponadto stanowi podstawę do wykreślenia z księgi wieczystej tych praw, które wygasły wskutek zbycia nieruchomości (art. 1003 § 1), to niesporządzenie planu podziału ze względu na istnienie tylko jednego wierzyciela, oznaczałoby brak decyzji co do praw wygasłych oraz brak dokumentu stanowiącego podstawę wykreślenia praw, które wygasły wskutek zbycia nieruchomości.

Plan podziału sumy uzyskanej z egzekucji

Plan podziału sporządza sąd – przy egzekucji z nieruchomości oraz przy egzekucjach, do których stosuje się odpowiednio przepisy o egzekucji z nieruchomości (przy egzekucji z ułamkowej części nieruchomości, z użytkowania wieczystego, z lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, ze spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, ze statków morskich wpisanych do rejestru okrętowego, a ponadto przy egzekucji przez sprzedaż przedsiębiorstwa lub gospodarstwa rolnego) albo komornik – przy innych sposobach egzekucji. Przygotowania przez komornika na potrzeby sądu projektu podziału nie należy kwalifikować jako czynności egzekucyjnej (por. uwagi do art. 1035).

„Art. 1027. § 1. O sporządzeniu planu podziału zawiadamia się dłużnika i osoby uczestniczące w podziale.

§ 2. Zarzuty przeciwko planowi podziału można wnosić w ciągu dwóch tygodni od daty zawiadomienia do organu egzekucyjnego, który go sporządził.

§ 3. O zarzutach wniesionych do komornika rozstrzyga sąd”.

Plan podziału sporządzony w postaci postanowienia pozostawia się w sekretariacie wraz z aktami sprawy, a o jego sporządzeniu zawiadamia się tylko dłużnika i osoby uczestniczące w podziale. O sposobie doręczenia – por. art. 131 i n. K.p.c

Zawiadomienie doręcza się dłużnikowi i osobom uczestniczącym w podziale. Do osób tych należą wierzyciele i inne osoby wymienione w art. 1030, 1034 i 1036 K.p.c., choćby nie wszyscy w planie podziału otrzymali wydzielone sumy. Mogą oni zresztą wnosić przeciwko planowi podziału zarzuty.

Jak długo wierzyciel musi czekać na pieniądze uzyskane przez komornika ze sprzedaży mieszkania dłużnika?

Zarzuty są środkiem odwoławczym od planu podziału. Przepisy nie ustanawiają dla tego środka odwoławczego szczególnej formy, w związku z tym należy przyjąć, że zarzuty można wnosić ustnie do protokołu oraz na piśmie. Mogą je wnosić osoby, które mają w tym interes prawny, czyli których dotyczy plan podziału. Jeżeli osoba wnosząca zarzuty wybrała formę pisemną, to zarzuty powinny odpowiadać wymaganiom z art. 126 i n. K.p.c., wówczas osoba składająca zarzuty powinna przytoczyć, w jakiej części kwestionuje plan podziału oraz okoliczności uzasadniające. Do takich okoliczności należy zarzut błędnego wyliczenia należności na skutek wadliwie przeprowadzonej operacji rachunkowej, przyjęcie określonej sumy bez należytego udokumentowania, bezzasadne pominięcie osoby w planie podziału, błędnie przyjęta kolejność itp.

Zarzuty wnosi się w terminie dwóch tygodni, licząc od daty zawiadomienia o sporządzeniu planu podziału, do organu egzekucyjnego, który go sporządził (do komornika lub sądu). O zarzutach wniesionych do komornika lub do sądu rozstrzyga sąd. Wspomniany dwutygodniowy termin do wniesienia zarzutów w sprawie podziału sumy uzyskanej z wynagrodzenia za pracę liczy się od dnia doręczenia planu podziału (art. 1029 § 2 K.p.c.).

Jak widać, po przysądzeniu własności mamy do czynienia jeszcze z kilkoma czynnościami egzekucyjnymi, zanim pieniądze trafią do wierzyciela.

Złożenie skargi na czynności komornika

Nie wiem, na jakim etapie jest postępowanie, czy pieniądze są już na koncie komornika, jeśli tak, należy złożyć skargę na jego czynności.

Art. 767 K.p.c.: „§ 1. Na czynności komornika przysługuje skarga do sądu rejonowego, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej. Dotyczy to także zaniechania przez komornika dokonania czynności. Do rozpoznania skargi na czynności komornika właściwy jest sąd, przy którym działa komornik. Jeżeli do prowadzenia egzekucji został wybrany komornik poza właściwością ogólną, skargę rozpoznaje sąd, który byłby właściwy według ogólnych zasad.

§ 2. Skargę może złożyć strona lub inna osoba, której prawa zostały przez czynności lub zaniechanie komornika naruszone bądź zagrożone.

§ 3. Skarga na czynność komornika powinna czynić zadość wymaganiom pisma procesowego oraz określać zaskarżoną czynność lub czynność, której zaniechano, jak również wniosek o zmianę, uchylenie lub dokonanie czynności wraz z uzasadnieniem.

§ 4. Skargę wnosi się do sądu w terminie tygodniowym od dnia czynności, gdy strona lub osoba, której prawo zostało przez czynność komornika naruszone bądź zagrożone, była przy czynności obecna lub była o jej terminie zawiadomiona, w innych wypadkach – od dnia zawiadomienia o dokonaniu czynności strony lub osoby, której prawo zostało przez czynności komornika naruszone bądź zagrożone, a w braku zawiadomienia – od dnia, w którym czynność powinna być dokonana. Odpis skargi sąd przesyła komornikowi, który w terminie trzech dni na piśmie sporządza uzasadnienie dokonania zaskarżonej czynności lub przyczyn jej zaniechania oraz przekazuje je wraz z aktami sprawy do sądu, do którego skargę wniesiono, chyba że skargę w całości uwzględnia, o czym zawiadamia sąd i skarżącego oraz zainteresowanych, których uwzględnienie skargi dotyczy”.