.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Jak wyłączyć darowiznę ze schedy spadkowej?

Przed 20 laty tata i jego dwaj bracia przekazali mi aktem notarialnym w darowiźnie nieruchomość (dom i działkę), której byli współwłaścicielami. Chcieli mi się tą darowizną odwdzięczyć za opiekę nad ich siostrą w czasie jej ciężkiej choroby. Obecnie tata chciałby spisać testament. Czy istnieje możliwość zwolnienia darowizny dokonanej dla mnie od schedy spadkowej po nim? Nadmieniam, że jest czterech spadkobierców (ja, siostra i dwoje dorosłych wnuków po zmarłym bracie).


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Jak wyłączyć darowiznę ze schedy spadkowej?

Zwolnienie z obowiązku zaliczenia darowizny do spadku

Zgodnie z art. 1039 Kodeksu cywilnego jeżeli w razie dziedziczenia ustawowego dział spadku następuje między zstępnymi albo między zstępnymi i małżonkiem, spadkobiercy ci są wzajemnie zobowiązani do zaliczenia na schedę spadkową otrzymanych od spadkodawcy darowizn oraz zapisów windykacyjnych, chyba że z oświadczenia spadkodawcy lub z okoliczności wynika, że darowizna lub zapis windykacyjny zostały dokonane ze zwolnieniem od obowiązku zaliczenia.

Spadkodawca może włożyć obowiązek zaliczenia darowizny lub zapisu windykacyjnego na schedę spadkową także na spadkobiercę ustawowego niewymienionego w paragrafie poprzedzającym.

Nie podlegają zaliczeniu na schedę spadkową drobne darowizny zwyczajowo w danych stosunkach przyjęte.

Zaliczanie darowizn na poczet schedy spadkowej jest w prawie cywilnym zasadą – dotyczy jednak tylko dziedziczenia ustawowego (czyli sytuacji, gdy nie ma testamentu lub testament został unieważniony) – możliwe jest wyłączenie zastosowania powyższej regulacji.

 

Służy temu człon drugi § 1 przepisu: „chyba że z oświadczenia spadkodawcy lub z okoliczności wynika, że darowizna lub zapis windykacyjny zostały dokonane ze zwolnieniem od obowiązku zaliczenia”.

 

Jeśli umowa darowizny nie została wzruszona, a z umowy darowizny lub z jej okoliczności wynika, że darczyńca chciał, aby darowizna została wyłączona ze schedy spadkowej (na przykład wtedy, gdy zapewnił obdarowanego przy świadkach, że taka jest jego wola), to darowizna do schedy nie musi wchodzić.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Jakie warunki należy spełnić aby darowizna nie wchodziła do masy spadkowej?

Jednym słowem – aby darowizna nie wchodziła do masy spadkowej, muszą być spełnione następujące warunki:

  • darowizna nie może zostać podważona (na przykład przez pozostałych spadkobierców),
  • dziedziczenie musi nastąpić z mocy ustawy (a nie testamentu – jeżeli spadkodawca sporządza testament, którego treść nie wyłącza dziedziczenia z ustawy, może także w testamencie zawrzeć postanowienie o wyłączeniu darowizny od obowiązku zaliczenia),
  • przed sądem obdarowany będzie w stanie udowodnić, że wolą darczyńcy było, aby darowizna nie wchodziła do masy spadkowej.

Proszę jednak pamiętać, że wyłączenie zaliczania darowizn na schedę nie wyłącza zaliczania ich do spadku na poczet należnego zachowku.

 

Zgodnie z art. 993 K.c. przy obliczaniu zachowku nie uwzględnia się zapisów zwykłych i poleceń, natomiast dolicza się do spadku, stosownie do przepisów poniższych, darowizny oraz zapisy windykacyjne dokonane przez spadkodawcę.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik-Rosuł

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.


.

»Podobne materiały

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu