Mamy 6882 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło do naszego prawnika specjalisty.

Jak wygląda obecnie kwestia wycinki drzew?

Autor: Joanna Korzeniewska • Opublikowane: 17.05.2017

Interesuje mnie, jak wygląda obecnie sprawa odnośnie wycinki drzew. Posiadam działkę budowlaną, na której prawie na środku stoi dąb. Czy mogę wyciąć ten dąb bez pozwolenie? W gminie dowiedziałem się, że po co mam wycinać ten dąb teraz, przecież jeżeli będę posiadał projekt budowlany, to gmina wyda decyzję pozytywną, aczkolwiek jeżeli prawo się zmieniło, to nie chcę być zależny od decyzji, tylko sam chcę decydować, co znajduję się na moim terenie.

Izabela Nowacka-Marzeion

Problematyka wycinki drzew w tym roku stanowi wręcz „gorący temat”, gdyż nowelizacja wprowadziła wiele zmian, zwłaszcza istotnych z punktu widzenia osób fizycznych*.

 

Kwestie te zostały uregulowane w ustawie o ochronie przyrody. Zgodnie z art. 83 tej ustawy wprowadzono generalną zasadę, iż usunięcie krzewu lub drzewa z terenu nieruchomości wymaga uzyskania zezwolenia wydawanego na wniosek m.in. właściciela nieruchomości, czy też posiadacza za zgodą właściciela.  Trzeba wystąpić do urzędu gminy właściwego ze względu na miejsce zamieszkania.

 

Co najważniejsze, w art. 83f ustawy o ochronie przyrody wprowadzono liczne wyjątki od konieczności uzyskania zezwolenia na wycinkę drzew. Tak więc zezwolenia takiego nie wymaga:

 

  • wycięcie krzewów w skupisku do 25 m2,
  • drzew, których obwód pnia na wysokości 130 cm wynosi maksymalnie 100 cm (dla topoli, wierzb, kasztanowca, klonu robinii akacjowej, platanu), a w przypadkach innych drzew – 50 cm,
  • drzew lub krzewów usuwanych w celu przywrócenia gruntu nieużytkowanego do użytkowania rolniczego,
  • drzew lub krzewów, które rosną na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

 

Ten ostatni wyjątek jest najistotniejszy, gdyż wprowadza największą zmianę i najszerszy wyjątek od konieczności uzyskania zezwolenia, dotyczy też największej grupy zainteresowanych. Tak więc osoba fizyczna może na swojej nieruchomości wyciąć dowolne drzewo bez względu na jego wielkość bez konieczności uzyskiwania zezwolenia. Warunkiem jest, aby to usunięcie drzewa nie było związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Wyraźnie wskazuje na to art. 83 f ust. 1 pkt 3a. Nie dotyczy to jednak sytuacji, gdy drzewo stanowi pomnik przyrody uchwalony w uchwale rady gminy albo gdy jest objęte ochroną konserwatorską – wówczas wymagana byłaby zgoda wojewódzkiego konserwatora ochrony zabytków.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Nie musi więc Pan uzyskiwać zgody, nie jest to też zależne od zgody gminy. Nie musi Pan wcale pokazywać nigdzie projektu budowlanego, ani tłumaczyć, ze to jest z powodu planowanej budowy. Przepisy te jednak są nowością i w praktyce sprawiają jeszcze problem, zwłaszcza dla gmin.

 

W związku z tym Minister Środowiska wydał komunikat, iż uchwała rady gminy nie może stać tu na przeszkodzie, gdyż wyjątek ten ma charakter ustawowy i nie może być wyeliminowany aktem prawa miejscowego. Rada gminy w swojej uchwale może co najwyżej jeszcze poszerzyć katalog tych sytuacji, kiedy nie trzeba uzyskać zezwolenia. Oburzenie ekspertów z zakresu ochrony środowiska wynika właśnie z tej łatwości usunięcia drzew i tego, że osoby fizyczne nie muszą już starać się o takie zezwolenie.

 

Jeśli Pan zdecyduje się na wycięcie tego drzewa, zgodnie z obowiązującymi przepisami, gmina nie ma prawa nakładać na Pana żadnych sankcji czy kar. Jeśli zaczną podejmować działania w tej sprawie, powinien Pan powołać się na art. 83f ust. 1 pkt 3a ustawy o ochronie przyrody, który przyznaje Panu taką możliwość. Nie wiem doprawdy, co projekt budowlany ma z tym wspólnego ani o jaką decyzję może chodzić, gdyż obecnie gmina nie musi ani nawet nie powinna wydawać decyzji w tej sprawie.

 

Ja założyłam, że jest to prywatna nieruchomość,  a wycięcie drzewa nie jest związane z żadną działalnością gospodarczą  i tylko takiej sytuacji dotyczy moja odpowiedź (tak zrozumiałam Pańską wypowiedź). Jeśli jednak jest inaczej, wówczas te uwagi nie są aktualne i powinien Pan wystąpić o stosowne zezwolenie.

 

 

 

 

* Stan prawny z dnia 22.02.2017

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 + 10 =

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło do naszego prawnika specjalisty.
wizytówka Szukamy prawników »