Mamy 7223 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło do naszego prawnika specjalisty.

Jak uprzedzić zwolnienie z pracy?

Autor: Marta Handzlik • Opublikowane: 05.05.2017

Jestem zatrudniona na czas nieokreślony. Pracuję od ponad 6 lat. Mój urlop wychowawczy dobiega końca 31 maja 2016 r. Obecnie w firmie trwają zwolnienia, sytuacja jest bardzo zła. Mnie pewnie też czeka redukcja. Chciałabym się ochronić na pół roku, wysyłając do firmy L4 1 czerwca (mam kłopoty zdrowotne). Czy mogę tak zrobić? Jak uprzedzić zwolnienie z pracy? Czy przysługuje mi jakiś zasiłek?

Marek Gola

Zgodnie z art. 11 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa miesięczny zasiłek chorobowy wynosi 100 % podstawy wymiaru zasiłku, jeżeli niezdolność do pracy lub niemożność wykonywania pracy przypada w okresie ciąży.

 

Ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego:

 

  1. po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego – jeżeli podlega obowiązkowo temu ubezpieczeniu;
  2. po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego – jeżeli jest ubezpieczony dobrowolnie.

 

Do okresów ubezpieczenia chorobowego, o których mowa wyżej, wlicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym albo odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego.

 

Ustawodawca ustanowił cztery wyjątki od zasady nieprzerwanego okresu wyczekiwania – w takiej sytuacji do okresu wyczekiwania zalicza się poprzednie okresy podlegania ubezpieczeniu chorobowemu, zarówno obowiązkowo, jak i dobrowolnie:

 

  1. jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni,
  2. jeżeli przerwa między nimi była spowodowana urlopem wychowawczym,
  3. jeżeli przerwa między nimi była spowodowana urlopem bezpłatnym,
  4. jeżeli przerwa między nimi była spowodowana odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego.

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Oznacza to, że już pierwszego dnia po powrocie z urlopu wychowawczego może Pani pójść na zwolnienie lekarskie – bez konieczności wyczekiwania 30 dni.

 

Podstawa wynagrodzenia chorobowego bądź zasiłku jest obliczana na podstawie wynagrodzenia uzyskiwanego przez pracownika w ostatnich 12 miesiącach poprzedzających chorobę, po potrąceniu składek na ubezpieczenia społeczne finansowanych przez pracownika (13,71%).

 

W przypadku, kiedy niezdolność do pracy powstanie wcześniej, do podstawy zasiłku wejdą pełne miesiące naszego dotychczasowego zatrudnienia.

 

Kiedy jednak pracownik przez cały okres, z którego ma być obliczana podstawa świadczenia, przebywał na urlopie bezpłatnymwychowawczym czy też odbywał służbę wojskową, nie ma jego zarobków, na podstawie których możliwe byłoby obliczenie świadczenia. 

 

Wówczas podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego bądź zasiłku stanowi wynagrodzenie za miesiąc kalendarzowy, w którym powstała niezdolność do pracy w wysokości:

 

wynagrodzenia określonego w umowie – jeśli pracownikowi przysługuje wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości,

przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wypłaconego pracownikom zatrudnionym na takim samym lub podobnym stanowisku pracy - jeżeli pracownikowi przysługuje wynagrodzenie zmienne.

 

Podsumowując – już od pierwszego dnia po zakończeniu urlopu wychowawczego może Pani przebywać na zwolnieniu lekarskim, które zapewni Pani ochronę przed zwolnieniem przez 182 dni. Zasiłek chorobowy będzie Pani otrzymywać przez cały okres zwolnienia.

 

Co do wypowiedzenia z Pani strony: obowiązuje Panią 3-miesięczny okres wypowiedzenia, przy czym liczony jest on od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, gdy wypowiedzenie było złożone. Dlatego jeśli wraca Pani do pracy 1 czerwca – ma Pani 6 miesięcy zwolnienia lekarskiego, zanim pracodawca będzie mógł Panią zwolnić. To daje Pani czas do 1 grudnia.

 

W tym kontekście koniec wypowiedzenia także powinien przypadać na 1 grudnia, wiec złożyć je Pani powinna najpóźniej 31 sierpnia 2016 r.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IV minus osiem =

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło do naszego prawnika specjalisty.

»Podobne materiały

Złożenie wypowiedzenia umowy o pracę

Pracuję w jednej firmie 11 lat. Z wielu powodów natychmiast chciałabym się zwolnić. Mam umowę na czas nieokreślony. Czy powinnam wykorzystać przysługujący mi urlop wypoczynkowy i czy muszę jeszcze pojawić się w pracy?

Dopełnienie strony formalnej wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy i płacy

Mam umowę o pracę na pełny etat, na czas określony. Jestem kierownikiem dużego działu w placówce handlowej. Dwa i pół miesiąca temu otrzymałem propozycję „wypowiedzenia warunków pracy i płacy” bez podania przyczyny, ale za porozumieniem stron – co dla mnie dziwne, bo takiego porozumienia między mną a pracodawcą nie było. Pokwitowałem odbiór tego pisma, uznając je za błędne i niepełne. Było w nim jeszcze pouczenie, że mam prawo wnieść odwołanie do sądu pracy w terminie 7 dni, ale tego nie zrobiłem, gdyż brakowało przyczyny wypowiedzenia, od jakiej mógłbym się odwoływać. Mam jeszcze tydzień na odrzucenie tej propozycji. Jest ona dla mnie nie do przyjęcia, gdyż skraca mi się jako kierownikowi czas pracy – z całego etatu do 3/4, przy proporcjonalnym obniżeniu pensji, tyle że firma pracuje 24 godz. na dobę 7 dni w tygodniu, a ja mam nadal za wszystko odpowiadać. Oto moje pytanie: Czy jeśli ów dokument jest poprawny i zmuszony będę go odrzucić, to czy przysługuje mi pełna odprawa (jak w przypadku zwolnienia z winy pracodawcy)? Czy też jest niepoprawny i mogę kontynuować pracę od początku nowego miesiąca na starych warunkach?

Prawo pracownika do odprawy rentowej przy rozwiązaniu umowy o pracę za porozumieniem stron

Byłem zatrudniony od 1 września 1987 r. w pełnym wymiarze godzin na czas nieokreślony. Niestety w ostatnim czasie bardzo mi się pogorszył stan zdrowia (częste hospitalizacje i zwolnienia lekarskie). Szef mojej firmy nakłonił mnie do napisania podania o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron z dniem 26 lutego 2010 r. Podanie napisałem 24 listopada 2009 r. Od 3 stycznia przebywałem na zwolnieniu lekarskim i 21 lutego otrzymałem rentę z powodu niezdolności do pracy od dnia 1 marca 2010 r. Czy przysługuje mi odprawa rentowa? Pracodawca twierdzi, że nie. Dotyczy to również tzw. trzynastki. Zakładowy układ zbiorowy w mojej firmie mówi, że premia roczna należy się pracownikowi, który jest zatrudniony w dniu wypłaty premii (zwyczajowo jest to początek kwietnia). Wyjątkiem od tej zasady jest wcześniejsze przejście na emeryturę lub rentę. Proszę o pomoc w obu tych kwestiach (dołączam stosowne dokumenty). Po czyjej stronie jest racja?

wizytówka Szukamy prawników »