Handel nielegalnym alkoholem

Zostałem skazany za handel nielegalnym alkoholem (przesyłam uzasadnienie wyroku w załączniku). Chciałem dobrowolnie poddać się karze, ale moją prośbę oddalono. Z procederu sprzedawania alkoholu nie uczyniłem źródła dochodu. Zasądzono wobec mnie karę 10 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata oraz bardzo wysoką grzywnę, mimo że jestem w trudnej sytuacji finansowej, utrzymuję dwoje małych dzieci i spłacam kredyt. Sąd w ogóle nie wziął tego pod uwagę. Czy mogę złożyć apelację od wysokości wyroku?

Handel nielegalnym alkoholem

Możliwość apelacji od wyroku za handel nielegalnym alkoholem

Poniżej wyjaśniam Panu wątpliwości związane z możliwością apelacji od wyroku za handel nielegalnym alkoholem.

Zgodnie z przesłanym przez Pana wyrokiem stwierdzić należy, że został Pan skazany na podstawie art. 42 ust 3 ustawy o wyrobie napojów spirytusowych oraz rejestracji i ochronie oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych (u.w.n.s.) w zw. z art. 11 § 3 Kodeksu karnego (K.k.) oraz za czyn z art. 73a § 1 Kodeksu karnego skarbowego (K.k.s.) w zw. z art. 38 § 1 pkt 3 (K.k.s.).

Art. 42 u.w.n.s. stanowi:

„1. Kto wyrabia napoje spirytusowe niezgodnie ze sposobem produkcji, warunkami technologicznymi lub parametrami jakościowymi określonymi dla nich w ustawie, w przepisach wydanych na podstawie art. 38 ust. 2 lub w art. 2-5 i 13 rozporządzenia nr 110/2008 lub w załączniku I do tego rozporządzenia lub wprowadza tak wytworzone napoje do obrotu, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

2. Tej samej karze podlega, kto czyni przygotowania do przestępstwa określonego w ust. 1.

3. Jeżeli sprawca uczynił sobie z popełniania przestępstwa określonego w ust. 1 stałe źródło dochodu albo jeżeli dopuścił się przestępstwa określonego w ust. 1 w stosunku do napojów spirytusowych o znacznej wartości, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 5”.

Art. 73a § 1 K.k.s. stanowi zaś, że: „kto w użyciu wyrobu akcyzowego zmienia jego przeznaczenie, w szczególności używa oleju opałowego jako oleju napędowego, przez co naraża podatek akcyzowy na uszczuplenie, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności do lat 2, albo obu tym karom łącznie”.

Istotny jest także art. 38 § 1 pkt 3 K.k.s. stwierdzający, że stosując nadzwyczajne obostrzenie kary, sąd wymierza karę pozbawienia wolności przewidzianą za przypisane przestępstwo skarbowe w wysokości nie niższej niż 1 miesiąc do górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę, co nie wyłącza wymierzenia z takim samym obostrzeniem także kary grzywny grożącej za to przestępstwo obok kary pozbawienia wolności.

W mojej ocenie nie powinien Pan od przedmiotowego wyroku apelować. Orzeczona kara pozbawienia wolności za handel nielegalnym alkoholem zasądzona została w jej dolnych rejonach, a do tego została zawieszona, co powoduje, że jeżeli w okresie próby (3 lat + 6 miesięcy) nie popadnie Pan w konflikt z prawem, to nie zostanie ona nigdy wprowadzona do wykonania.

Wysoka grzywna za handel nielegalnym alkoholem

Rozumiem, że wysokość grzywny może być dla Pana kłopotliwa. Biorąc po uwagę to, że Pańskie zachowanie stanowiło czyn ciągły, a z procederu tego pozyskiwał Pan dochód, sprzedaż alkoholu zaś mogła stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia odbiorców, to stawka ta jest do zaakceptowania. Wątpliwe jest tutaj uzasadnienie dla wysokości stawek. Sąd nie powinien był bowiem przyjmować, że kreatywność i przedsiębiorczość stanowią wystarczającą argumentację, a odnieść powinien się był także do Pańskiej sytuacji rodzinnej i finansowej.

Jednakże w zakresie samej grzywny może Pan złożyć wniosek o jej rozłożenie na raty, z uwagi na trudną sytuację finansową, posiadanie kredytu oraz utrzymywanie przez Pana dwojga dzieci. Podstawą do takiego wniosku jest art. 49 § 1-2 Kodeksu karnego wykonawczego. Zgodnie z nim:

„§ 1. Jeżeli natychmiastowe wykonanie grzywny pociągnęłoby dla skazanego lub jego rodziny zbyt ciężkie skutki, sąd może rozłożyć grzywnę na raty na czas nieprzekraczający 1 roku, licząc od dnia wydania pierwszego postanowienia w tym zakresie.

§ 2. W wypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie, a zwłaszcza wówczas, gdy wysokość grzywny jest znaczna, można rozłożyć grzywnę na raty na okres do 3 lat”.

Oczywiście decyzja w tym zakresie należy do Pana. Proszę tylko pamiętać, że apelację musi Pan złożyć w terminie 14 dni od doręczenia Panu uzasadnienia wyroku, a może ona dotyczyć tylko wysokości kary.