Formularz P45

Nie mogę odzyskać od mojego byłego pracodawcy formularza P45. Co robić?

Dokument P45

Nie wiem, czy to pracodawca z Irlandii Północnej czy Wielkiej Brytanii, ale jeżeli nie odpowiada na e-maile ani na pisemne wezwania, to nie pozostaje Panu nic innego niż zgłoszenie tego faktu do stosownego urzędu podatkowego, do którego odprowadzane były Pana zaliczki na podatek.

Do obowiązków pracodawcy Zjednoczonego Królestwa należy prowadzenie ewidencji płac i wynagrodzeń wypłacanych pracownikom oraz kosztów związanych z pozapłacowymi wydatkami. Każdy pracownik posiada osobisty kod podatkowy wydany mu przez HMRC, dzięki któremu można obliczyć wysokość potrącanego podatku. Informacja o kodzie znajduje się na formularzu P45.

Dokument P45 wypełnia pracodawca, kiedy pracownik od niego już odchodzi. P45 składa się z 4 części:

  • part 1 – wysyłana do urzędu podatkowego przez pracodawcę, u którego kończymy pracę,
  • part 1A – zatrzymuje pracownik,
  • part 2 – dla nowego pracodawcy,
  • part 3 – nowy pracodawca wysyła do urzędu podatkowego.

Co zrobić, jeśli pracodawca nie wydał formularza P45?

Jeżeli pracodawca nie wydał formularza P45 i unika wydania go, należy wezwać pracodawcę pisemnie do wysłania dokumentu w ciągu 7 dni (listem poleconym – registered mail).

W razie braku odpowiedzi należy poinformować o tym urząd podatkowy (HM Revenue & Customs).

Proszę zatem zlokalizować taki urząd skarbowy i zawiadomić go na piśmie, że od wskazanego pracodawcy niczego Pan nie otrzymał w zakresie dowodu opłacania podatku w tym kraju – na żaden z podanych mu adresów. Należy opisać sytuację z dokładnym wskazaniem wykonywanej pracy i wysokości zarobków.

Urząd skarbowy może przeprowadzić kontrolę u tego pracodawcy, co być może skłoni go do wysłania Panu tego dokumentu, a może sam potwierdzi, że wpływały takie podatki płacone przez pracodawcę za Pana.

Obawiam się, że w takim przypadku może okazać się konieczne wypełnienie formularza P46 – wypełnia się go, jeżeli formularz P45 został zagubiony. Urząd podatkowy nadaje wtedy nowy kod identyfikacyjny. Jednak lepiej będzie, jeśli pracodawca prześle Panu P45 po napisaniu przez Pana ponaglenia do pracodawcy.