Faksymile zamiast własnoręcznego podpisu

• Autor: Tomasz Ciasnocha

Moje pytanie dotyczy użycia tzw. faksymile zamiast złożenia własnoręcznego podpisu. Czy pisma adresowane do członków spółdzielni mieszkaniowej mogą być podpisane przez prezesa poprzez faksymile, czy konieczne jest złożenie własnoręcznego podpisu? W szczególności chodzi o informację o rozliczeniu wydatków z funduszu remontowego, informację o terminie walnego zgromadzenia i porządku obrad tego zgromadzenia.

Faksymile zamiast własnoręcznego podpisu

Czy faksymile może zastąpić własnoręczny podpis?

Na początku muszę wskazać, iż użycie faksymile nie jest uregulowane w drodze ustaw. Faksymile jest mechanicznym odbiciem podpisu i może ważnie zastępować podpis jedynie, gdy ustawa na to pozwala.

Pewne informacje na temat faksymile znajdujemy w orzecznictwie dotyczącym wymogów dla ważności podpisu. W uzasadnieniu do uchwały 7 sędziów Sądu Najwyższego z dnia 30 grudnia 1993 r. (III CZP 146/93), dotyczącej podpisu na wekslu, czytamy:

„Zachodzą zatem podstawy, by przyjąć, że podpis musi stanowić wytwór pisania; mówiąc inaczej – podpisem jest wyłącznie znak napisany. Takie rozumienie interpretowanego pojęcia odpowiada wynikowi analizy semantycznej słowa »podpis«, w którym akcent trzeba położyć na określonej w nim czynności – pisać. Nie jest więc podpisem tuszowy odcisk palca, z którym ustawa – przy zachowaniu pozostałych wymagań określonych w art. 79 k.c. – wiąże jedynie skutki prawne przewidziane dla podpisu. Wobec warunku własnoręczności, o którym mowa w art. 78 k.c., nie jest również podpisem, a jedynie jego kopią, faksymile, który może być odciśnięty na dokumencie przez inną osobę. Ustawodawca sankcjonuje wprawdzie niekiedy mechaniczne odtworzenie podpisu, co uczynił np. w art. 921(10) § 2 k.c. w odniesieniu do podpisu dłużnika na dokumencie stanowiącym papier wartościowy na okaziciela, »…chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej«, czy w art. 339 § 2 k.h. w odniesieniu do podpisu zarządu na akcji. Wymienione przepisy świadczą jednak o tym, że mechaniczne odtworzenie podpisu może być jedynie uznane za równoważne z podpisem. Immanentną cechą podpisu bowiem jest własnoręczność. Cecha ta umożliwia funkcję identyfikacyjną, gdyż tylko własnoręczny podpis, który zawiera w sobie osobiste cechy charakteru pisma podpisującego (ukształtowanie liter, ich łączenie itp.), pozwala na stwierdzenie – za pomocą graficznej ekspertyzy pisma – że jest on autentyczny.

W obowiązującym ustawodawstwie nie ma wyraźnego wskazania, jaka ma być treść podpisu i w jaki sposób powinien on być wykonany. Odpowiedzi na to pytanie trzeba zatem poszukiwać, mając na uwadze całokształt materiału normatywnego oraz dyrektywy wynikające z języka, a także z funkcji, jaką pełni przepis mówiący o podpisie”.

Kiedy własnoręczny podpis jest wymagalny?

Z ww. uzasadnienia wynika niezbicie, iż własnoręcznego podpisu wymaga oświadczenie woli, gdyż tylko własnoręczny podpis pozwala zidentyfikować składającego oświadczenie woli – czyli oświadczenie tworzące nowy stosunek prawny (np. zobowiązanie dla dłużnika).

Przykład ważnego użycia faksymile w przypadku oświadczenia woli daje art. 92110 § 2 Kodeksu cywilnego pozwalający dokonywać podpisu faksymile na papierach wartościowych – stanowiących oświadczenie woli dłużnika (wystawcy papieru wartościowego), którego treścią jest zobowiązanie do określonego zachowania.

„Art. 92110. § 1. Jeżeli do puszczenia w obieg dokumentu na okaziciela jest wymagane zezwolenie właściwego organu państwowego, dokument wystawiony bez takiego zezwolenia jest nieważny.

§ 2. Podpis dłużnika może być odbity sposobem mechanicznym, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej”.

Należy się zastanowić, czy zawiadomienie o zwołaniu walnego zgromadzenia czy informacja o rozliczeniu wydatków z funduszu remontowego jest oświadczeniem woli, które wymaga własnoręcznego popisu składającego oświadczenie woli.

W mojej ocenie ani zawiadomienie o zwołaniu walnego zgromadzenia, ani informacja o rozliczeniu wydatków z funduszu remontowego nie są oświadczeniami woli, nie tworzą nowych stosunków prawnych, nie wymagają więc własnoręcznego podpisu osoby (organu) na tych dokumentach. W mojej ocenie w tej sytuacji użycie faksymile jest dozwolone.