Europejski nakaz aresztowania a uprawnienia konsula

Jakieś 12 lat temu wydany został za mną europejski nakaz aresztowania. Przebywam za granicą w kraju Unii Europejskiej. W tym kraju odmówiono mojej deportacji, bo jestem tutaj długo, nie miałem problemów z policją, mam rodzinę i tutaj z tego paragrafu mój czyn się już przedawnił. Mogę tutaj swobodnie się poruszać, niestety w innych krajach Unii jeszcze nie. Mam nieważne dokumenty i chciałbym udać się do ambasady polskiej, aby wyrobić dowód lub paszport. Czy w ambasadzie (konsulacie) mogą mnie zatrzymać, skoro nie jestem poszukiwany w tym kraju?

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu postępowania karnego (K.p.k.) oraz ustawy z dnia 13 lutego 1984 r. o funkcjach konsulów Rzeczypospolitej Polskiej (zwanej dalej „ustawą”.

W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, iż zgodnie z art. 23 ust. 1 ustawy: „Konsul:

1) wydaje obywatelom polskim paszporty lub inne dokumenty uprawniające do przekraczania granicy, wznawia ich ważność, dokonuje w nich zmian oraz je unieważnia;

2) udziela wiz;

3) wydaje zastępcze dokumenty podróży obywatelom innych państw oraz udziela wiz uprawniających do wjazdu do innych państw;

4) wydaje zezwolenia na przekraczanie granicy w ramach małego ruchu granicznego;

5) rozpatruje wnioski o ponowne rozpatrzenie sprawy od decyzji o odmowie wydania wizy Schengen lub wizy krajowej;

6) przyjmuje zgłoszenia o utraconych lub uszkodzonych dowodach osobistych, znalezione dowody osobiste oraz przekazuje informacje o tych zdarzeniach organom gmin;

7) gromadzi i przechowuje dokumentację związaną z dowodami osobistymi oraz udostępnia ją uprawnionym podmiotom”.

Ustawa o funkcjach konsulów Rzeczypospolitej Polskiej w sposób bardzo szeroki, a co najważniejsze dla Pana, w sposób zupełny określa kompetencje konsula polskiego. W żadnym z przepisów ustawy nie wskazano na uprawnienie konsula do zatrzymania obywatela polskiego. Co prawda, poza funkcjami określonymi w ustawie konsul może wykonywać inne funkcje przewidziane przez prawo i zwyczaje międzynarodowe, powierzone mu przez Ministra Spraw Zagranicznych, to jednak nie spotkałem się z sytuacją, kiedy konsul miałby uprawnienie do zatrzymania obywatela polskiego, w czasie wyrabiania nowych dokumentów.

Praktyka jest następująca. Konsul dowiadując się, że jest Pan poszukiwany europejskim nakazem aresztowania, zwraca się do lokalnej policji z wnioskiem o wszczęcie postępowania ekstradycyjnego.

Z treści Pana pytania wynika, że względem Pana takie postępowanie ekstradycyjne toczyło się już w przeszłości, jednak z uwagi na podnoszone w pytaniu okoliczności, odmówiono Pana ekstradycji do kraju.

Mając na uwadze, że uprawnienia konsula są określone w przepisach, w związku z brakiem uprawnienia konsula do Pana zatrzymania, nie widzę podstaw prawnych do tego, aby mógł być Pan zatrzymany.