Emerytura w Holandii – wymagany staż pracy

Mam 58 lat, mieszkam i pracuję legalnie w Holandii od kilku lat. Ile trzeba przepracować w tym kraju, by po osiągnięciu wieku emerytalnego otrzymywać tutaj emeryturę? Dodam, że z mojej wypłaty jest potrącane 9% na składki.

Emerytura w Holandii – wymagany staż pracy

Emerytura w Holandii

W Holandii przewiduje się dwa źródła, z których osoba może otrzymać emeryturę.

Każda osoba w Holandii, która osiągnęła wiek emerytalny, otrzymuje emeryturę z tytułu AOW (ustawa o podstawowych świadczeniach emerytalnych). Nie jest ważne, czy posiada się obywatelstwo holenderskie, czy zatrudnienie tzw. „ouderdomswet”. Emerytura jest wypłacana przez SVB (Sociale Verzekeringsbank). AOW jest to dożywotnie pieniężne świadczenie, które przysługuje wszystkim osobom legalnie mieszkającym na terenie Holandii po osiągnięciu określonego poziomu wiekowego. AOW przysługuje zatem nie tylko jeżeli ktoś pracuje, ale również wtedy, jeżeli tylko mieszka legalnie na terenie Holandii.

Jakie dokumenty należy złożyć aby otrzymać emeryturę w Holandii?

Legalne zamieszkanie na terenie Holandii nie jest równoznaczne z meldunkiem w GBA (Gementelijke Basis Administratie).

Zgodnie z prawem emerytalnym wniosek o przyznanie emerytury należy złożyć do socjalnego banku ubezpieczeń (SVB). Trzeba wypełnić formularz zgłoszeniowy w rejonowym urzędzie gminy.

W takim wypadku na sześć miesięcy przed osiągnięciem wieku emerytalnego zostaje wysłane pismo z objaśnieniami, w jaki sposób dopełnić wszelkich formalności.

Należy jednak pamiętać, że świadczenia (AOW) są niestety za niskie, aby się z nich utrzymać. Regulacje emerytalne StiPP są obowiązkowe dla każdego, kto pracuje w branży usług personalnych np. jako pracownik tymczasowy.

Każdego miesiąca odkładane jest 2,6% wynagrodzenia, część z tej kwoty przeznaczana jest na koszty administracyjne, reszta stanowi kapitał emerytalny.

Jeśli zgromadzona emerytura jest niewielka, można ją otrzymać w formie bezpośredniej wypłaty, bez konieczności oczekiwania na wiek emerytalny (już po dwóch latach od ukończenia pracy w Holandii można wnioskować o wypłatę nagromadzonych składek).

Zasada obliczania AOW jest bardzo prosta. Np. w ciągu 50 lat każdy buduje 2% swojej renty: 50 x 2% = 100% = suma renty jaka dana osoba otrzyma, zakładają, że całe życie mieszkała w Holandii.

Jeśli przebywa Pan w Holandii krócej, wówczas X lat x 2% = Y% emerytury

Należy jednak pamiętać, że SVB za każdym razem, w każdym odosobnionym przypadku wydaje decyzję dotyczącą prawa do AOW.

Jest ona uzależniona od trzech czynników: prawnego, socjalnego i ekonomicznego.

Centrum życia wnioskodawcy i jego więzy z Holandią muszą być na tyle mocne, aby rozpatrzono czas przebywania w Holandii. Czynnikiem prawnym jest legalność przebywania, czynnikiem ekonomicznym fakt pracowania w Holandii, zaś socjalnym np. nauka języka niderlandzkiego.

Świadczenia rentowe i emerytalne w Holandii

Osoby pracujące i przebywające w Holandii nabywają oprócz obowiązków również określone prawa, np. do świadczeń rentowych czy emerytalnych. Ważne jest zatem, alby pracować leganie i poprzez legalne biura pośrednictwa pracy. Każde biuro pośrednictwa pracy ma obowiązek odprowadzania świadczeń z tytułu AOW ze stawki brutto swojego pracownika.

Dla osób, które zamieszkały w Holandii po 1 stycznia 2001 roku, możliwe jest „kupienie lat”, podczas których nie było się ubezpieczonym w AOW.

Chodzi tu o lata za okres od momentu ukończenia 15. roku życia do momentu przyjazdu do Holandii. W tym celu w ciągu pięciu lat od momentu przybycia do Holandii należy złożyć podanie w SVB.

Można także samemu zabezpieczyć swoją przyszłość emerytalną, np. oszczędzając pieniądze lub otwierając ubezpieczenie emerytalne u jednego z ubezpieczycieli.

Jeżeli AOW okaże się zbyt niskie, a przychody spadną poniżej minimum socjalnego i brak jest innych dochodów, np. ubezpieczenia emerytalnego wykupionego u ubezpieczyciela lub renty na życie, można skorzystać z ustawy o nazwie werk en bijstand. Ustawa ta zabezpiecza socjalne minimum AOW lub emerytury.

Jak widać, nie ma określonego minimum lat pracy. O otrzymaniu emerytury w Holandii decydują inne czynniki. Im więcej lat składkowych, tym większe świadczenie.

Pan opłaca składki na ubezpieczenie emerytalne (premie AOW), składki na ubezpieczenie dotyczące rent rodzinnych po zmarłym (premie Anw) i składki na ubezpieczenie od szczególnych kosztów opieki zdrowotnej (AWBZ). Ubezpieczenia te nazywają się ubezpieczeniami społecznymi (volksverzekeringen).

Składki i potrącenia z wynagrodzenia w Holandii

Pracodawca potrąca te kwoty z wynagrodzenia i wpłaca te składki do urzędu skarbowego. Składki te wraz z podatkiem należą do tzw. obciążeń wynagrodzenia (loonheffing). Przy obliczaniu wysokości składek pracodawca uwzględnia ulgi podatkowe.

Nie wszystkie potrącenia (z tych 9% ) idą na AOW.

Przepisy przewidują także składki na ubezpieczenie pracownicze. Są to ubezpieczenia społeczne, którymi objęci są wszyscy pracownicy. Pan opłaca składki na ubezpieczenie na wypadek bezrobocia (WW), zaś pracodawca składki na ubezpieczenie na wypadek niezdolności do pracy (WIA). Na odcinku wynagrodzenia często nie podaje się składek na ubezpieczenie na wypadek niezdolności do pracy (WIA), nie są więc one wówczas dla Pana zauważalne.

Wysokość świadczenia emerytalnego w Holandii

W Holandii często nabywane są uprawnienia do świadczeń emerytalnych z zakładowego funduszu emerytalnego. Poza składkami ustawowymi często należy również wspólnie z pracodawcą opłacać składki na emeryturę z funduszu zakładowego. Wysokość świadczenia emerytalnego, które będzie w przyszłości otrzymywane, zależy od wysokości wynagrodzenia. Co roku otrzymywać będzie Pan pismo informujące o nabytych uprawnieniach do świadczenia emerytalnego.

AOW dotyczy wszystkich. Będzie Pan otrzymywać z Banku Ubezpieczeń Społecznych (SVB) świadczenie emerytalne. Za każdy rok przepracowany w Holandii nabywa Pan 2% uprawnień do emerytury (AOW). Od momentu ukończenia 65 lat będzie Pan otrzymywać stałą kwotę świadczenia emerytalnego (AOW).