Emerytura niemiecka a zasiłek pogrzebowy

• Autor: Piotr Kozłowski

Moja niedawno zmarła mama pobierała emeryturę niemiecką, ale chorowała i zostanie pochowana w Polsce. Ja mieszkam w Polsce i jestem emerytką. Czy przysługuje mi zasiłek pogrzebowy, jeśli ponoszę koszty pogrzebu?

Czy w Niemczech jest wypłacany zasiłek pogrzebowy?

W Niemczech nie ma odpowiednika polskiego zasiłku, który byłby wypłacany automatycznie. Jeśli mama nie miała dodatkowego ubezpieczenia, to nie przysługuje zasiłek.

W przypadku niskich dochodów spadkobiercy można wystąpić o pomoc społeczną na pokrycie kosztów. W przypadku niezlecenia pochówku firmie pogrzebowej, państwo niemieckie dokona zlecenia i pokryje te koszty, ale potem dochodzi tych kosztów od spadkobierców.