Eksport do USA usług programistycznych

Prowadzę działalność gospodarczą (między innymi w zakresie programowania i usług informatycznych) na PKPiR + podatek VAT i zamierzam nawiązać współpracę z klientem z USA w zakresie eksportu usług programistycznych. Chciałbym mu wystawiać faktury. Czy trzeba w związku z tym jakoś specjalnie rozszerzyć zakres DG? Co zrobić z dokumentem sprzedaży – czy może być po angielsku lub dwujęzyczny? Jak to rejestrować w PKPiR? Czy/jak naliczyć różnice kursowe (możliwe, że rozliczenie będzie nie przelewem, a PayPalem), jak uwzględnić w wyliczeniu podatku PIT, a jak w rejestrze sprzedaży VAT?

Eksport do USA usług programistycznych

Poszerzenie kręgu nabywców o kontrahentów spoza UE

Jeżeli chodzi o konieczność rozszerzenia zakresu działalności, to w mojej ocenie nie ma konieczności dokonywania jakichkolwiek zmian wyłącznie z powodu poszerzenia kręgu nabywców o kontrahentów spoza UE (krajów trzecich). Oczywiście konieczność taka wystąpiłaby, gdyby zmienił Pan charakter świadczonych usług (zakładam, że nie ma to miejsca i świadczone usługi są ciągle takie same).

Do podatkowej księgi przychodów i rozchodów dokona Pan zapisów na podstawie wystawionej przez siebie faktury; jeżeli będzie ona wystawiona w walucie obcej – należy dla celów podatku dochodowego przeliczyć wartość przychodu z zastosowaniem kursu średniego NBP z dnia poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.

Zakładając, że płatność zostanie dokonana w innym terminie niż data uzyskania przychodu, najprawdopodobniej dojdzie do powstania różnicy kursowej, którą (jak Pan słusznie zauważył) również należy zaksięgować.

Jak księgować różnice kursowe?

W przypadku podatkowej księgi przychodów i rozchodów różnice kursowe księgujemy na podstawie dokumentu bankowego (wyciągu), ewentualnie wyciągu z konta PayPal. Mogą wystąpić dwie sytuacje:

  1. zapłata wpłynie na złotówkowy rachunek bankowy, zostanie automatycznie przeliczona przez bank na złotówki – wtedy dla celów ustalania różnic kursowych przyjmujemy faktycznie zastosowany kurs waluty (jeżeli po przeliczeniu na złotówkach na rachunku bankowym pojawi się większa kwota niż zaksięgowana wcześniej w poczet przychodów – należy doksięgować dodatnią różnicę kursową (kolumna 8 „pozostałe przychody”), jeżeli mniejsza – ujemną różnicę kursową (kolumna 13);
  2. zapłata wpłynie na walutowy rachunek bankowy (ewentualnie na konto PayPal w walucie) – w takim przypadku, z uwagi na brak możliwości ustalenia kursu faktycznie zastosowanego stosujemy kurs średni NBP z dnia poprzedzającego uzyskanie wpływu; księgowanie analogiczne jak wyżej.

Przy prawidłowym księgowaniu wyliczenie podatku PIT nie ulegnie zmianie (zaliczka będzie wyliczana na podstawie sum prawidłowo wypełnionej księgi); trudność polega raczej na tym, aby księga była w sposób rzetelny wypełniona.

Dostawa towarów oraz świadczenie usług poza terytorium kraju

W rejestrze sprzedaży VAT dostawę należy wykazać jako „świadczenie usług poza terytorium kraju” (oddzielny rejestr); sumę rejestru przenosimy do deklaracji VAT7/7K do pozycji 11 (dostawa towarów oraz świadczenie usług poza terytorium kraju); powtarzamy w pozycji 12. W standardowych sytuacjach kurs waluty będzie ten sam co w przypadku podatku dochodowego (kurs na dzień poprzedzający datę wykonania usługi).

W deklaracji VAT-UE nie wykazujemy tej transakcji; w razie gdyby organ podatkowy prosił o wyjaśnienie różnicy między VAT-UE a VAT-7, należy wyjaśnić, że sprzedaż dotyczy kraju trzeciego.

Dodatkową kwestią będzie konieczność rozpoznania tzw. różnic kursowych od własnych środków w walutach obcych (to w sytuacji wykorzystania uzyskanej waluty do regulowania walutowych zobowiązań firmy, względnie w przypadku jej sprzedaży) – nie jest to operacja bezpośrednio związana ze świadczeniem usług, ale dobrze byłoby o tym pamiętać.