Dzień nabycia prawa do świadczenia emerytalnego

Dnia 14 sierpnia 2013 r. ukończyłam 60 lat, cztery miesiące później rozwiązałam umowę o pracę. Jaki jest dzień nabycia przeze mnie prawa do świadczenia emerytalnego? Czy kapitał początkowy ma wpływ na wysokość podstawy?

Dzień nabycia prawa do świadczenia emerytalnego

Dzień powstania prawa do świadczeń emerytalnych

Zgodnie z art. 100 ust. 1 ustawy emerytalnej prawo do świadczenia emerytalnego powstaje z dniem spełnienia wszystkich warunków wymaganych do jego nabycia. Nabycie prawa do emerytury następuje więc z chwilą spełnienia ostatniego z wymaganych warunków i nie ma na to wpływu wola osoby ubezpieczonej. Prawo do emerytury powstaje z mocy prawa (por. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 24 stycznia 2001 r., sygn. akt II UKN 136/00, OSNAPiUS 2002 nr 18, poz. 441). Z reguły datą nabycia tego prawa jest dzień osiągnięcia wieku przewidzianego w ustawie (np. wynoszącego dla kobiet 60 lat – art. 24 ust. 1 i art. 27 pkt 1 ustawy o emeryturach i rentach). Żaden przepis ustawy o emeryturach i rentach nie nakazuje przejścia na emeryturę z chwilą spełnienia warunków do jej nabycia, a więc decyzja w tym przedmiocie zależy od woli ubezpieczonego, który może złożyć wniosek o emeryturę, jak też może go nie składać. Ubezpieczony, który spełnia warunki określone ustawą, nabywa prawo do emerytury (uprawnienia emerytalne), choć nie przechodzi na emeryturę (nie dochodzi do rozwiązania stosunku pracy).

Urodzona jest Pani 14 sierpnia 1953 roku, dla osób urodzonych od dnia 1 lipca 1953 r. do dnia 30 września 1953 r. wynosi co najmniej 60 lat i 3 miesiące.

Czym innym jest nabycie prawa do świadczenia, czym innym prawo do wypłaty świadczenia.

Zgodnie z art. 129 ustawy o rentach i emeryturach z FUS świadczenia wypłaca się poczynając od dnia powstania prawa do tych świadczeń, nie wcześniej jednak niż od miesiąca, w którym zgłoszono wniosek lub wydano decyzję z urzędu.

Termin od którego będzie wypłacane świadczenie emerytalne

Data złożenia wniosku o emeryturę (w przypadku emerytury przyznawanej na wniosek) ma zatem znaczenie, jeżeli chodzi o termin, od którego będzie wypłacane świadczenie, przy czym z brzmienia przepisu wynika, że termin ten liczy się nie od dnia, w którym złożono wniosek, lecz od miesiąca, w którym wniosek został złożony.

Jeżeli więc wniosek zostanie złożony w tym samym miesiącu, w którym powstało prawo do świadczenia (14.11.2013), to świadczenie to zostanie wypłacone za cały miesiąc, oczywiście uwzględniając dzień powstania uprawnienia (od 14.11.2013 r.). Jeżeli natomiast wniosek NIE został złożony w LISTOPADZIE, to świadczenie za TEN OKRES nie zostanie wypłacone.

Jeśli chodzi o kapitał początkowy – przed 1999 r. ZUS nie był zobowiązany do prowadzenia indywidualnych kont ubezpieczonych. Z tego względu osobom urodzonym po 1948 r. za okresy pracy (ubezpieczenia) przypadające przed 1999 r. odtwarzana jest teoretyczna składka na ubezpieczenie społeczne poprzez obliczenie kapitału początkowego.

Podstawę obliczenia emerytury, ustalanej według nowych, zreformowanych zasad, stanowi suma kwot zwaloryzowanego kapitału początkowego i zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne.

Kapitał ma więc znaczenie.