Mamy 7240 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło do naszego prawnika specjalisty.

Jak nie dziedziczyć długów po dziadku?

Autor: Dariusz Kostyra • Opublikowane: 01.11.2007

Mój dziadek zmarł miesiąc temu. Nie pozostawił żadnego testamentu. Dowiedzieliśmy się, że dziadek miał bardzo dużo niespłaconych długów m.in. kredyty w bankach – pobrane bez poręczycieli, zadłużony gaz, światło, mieszkanie, telefon. Wiem, że mój tata, aby nie dziedziczyć tych długów musi odrzucić spadek m.in. przed notariuszem, ale wówczas dowiedziałam się, że wtedy wszystkie długi spadną na moją mamę, na mnie i mojego brata wraz z żoną. Oboje z bratem jesteśmy pełnoletni. Co my musimy poczynić, aby nie dziedziczyć tych długów? Czy moja mama, czyli synowa dziadka, też musi odrzucić spadek? A co z żoną mojego brata?

Iryna Kowalczuk

Zgodnie z prawem spadkowym spadkobierca nabywa spadek z chwilą śmierci spadkodawcy z mocy prawa. W opisanym przypadku dochodzi do dziedziczenia ustawowego. Do nabycia praw i obowiązków spadkowych nie jest potrzebne żadne oświadczenie. Jednak takie nabycie nie ma charakteru definitywnego.

 

Zgodnie z art. 1012 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93) spadkobierca może bądź przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste), przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza), bądź też spadek odrzucić. Złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku powoduje, że składający oświadczenie traktowany jest tak, jakby nie dożył otwarcia spadku.

 

Niezmiernie ważny jest fakt, że oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku może zostać złożone w terminie sześciu miesięcy od chwili dowiedzenia się przez spadkobiercę o tytule swojego powołania. Do chwili złożenia oświadczenia nabycie spadku ma charakter tymczasowy.
  

Oświadczenie powyższe składa się przed sądem lub notariuszem.

 

Wyjaśnienia wymaga przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza. W takim przypadku odpowiedzialność za długi spadkowe zostaje ograniczona kwotowo do wysokości wartości należących do majątku spadkowego aktywów. W celu ustalenia, jakie aktywa należą do spadku i jaka jest ich wartość, sporządza się spis inwentarza.

 

W opisanym stanie faktycznym możliwe jest więc złożenie przed sądem bądź notariuszem oświadczenia o odrzuceniu spadku po kolei przez wszystkich spadkobierców, bądź oświadczenia o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza przez wszystkich lub niektórych spadkobierców.

 

W obu przypadkach należy pamiętać o zachowaniu sześciomiesięcznego terminu dla złożenia takiego oświadczenia. Jeśli bowiem termin ten nie zostanie dochowany osoba fizyczna mająca pełną zdolność do czynności prawnych jest traktowana jak przyjmujący spadek wprost, a więc bez ograniczenia dziedziczenia długów spadkowych.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Komentarze (4):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziewięć plus 7 =

18.05.2013

to jest trochę głupie, że na przyklad nie miałem do czynienia wogle z jakąś ciotką która umiera zostawiając same długi i żadnych spadkobierców, a ja potem musze latać po sądach i nie wiadomo gdzie jeszcze... nie powinno mnie to obchodzic, skoro za życia z tą ciotką wogle nie miałem kontaktu!! ale prawo to prawo, a ty się człowieku martw...

witek

18.05.2013

ale co zrobic jeśli nie wiem czy odziedziczyłam jakieś długi?? Moja Mama zmarla niedawno prowadziła jakies szemrane interesy i nie wiem czy nie miała długów, a nie chce odrzucac spadku bo meiszkam w domu który Ona zostawiła. jak to sprawdzić?

patrycja

16.05.2013

A kogo dzisiaj stac na splacanie długów spadkowych? Ja mam żonę, dzieci, kredyt... Mam wlasne długi, a do tego rodzinę na utrzymaniu. Ani mi w głowie jakies dziedziczenie długów. Moj ojciec tez miał same długi. Odrzuciłem spadek i tyle. Polecam takie rozwiazanie.

Paweł

15.05.2013

To prawda Mój mąż miał taką sytuację po śmierci ojca – zostały długi, a że on ma dużo rodzeństwa to wszyscy musieli odrzucić spadek. Było z tym sporo załatwiania, papierów… Notariusz mówił, że można z dobrodziejstwem inwentarza, ale tu rzeczywiście dziedziczyliby tylko długi. Naprawdę warto się trochę wysilić i posprawdzać co i jak zanim się spadek przyjmie. Smutne to ale prawdziwe…

Alina

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło do naszego prawnika specjalisty.

»Podobne materiały

Dziedziczenie zobowiązania z testamentu

Czy w polskim prawie obowiązuje dziedziczenie zobowiązania z testamentu? Czy zapis w testamencie zobowiązuje do czegoś spadkobierców jako dług spadkowy?

 

Zabezpieczenie przed długami matki

W jaki sposób mogę skutecznie zabezpieczyć się przed długami mojej matki? Nie chcę odpowiadać za nie po jej śmierci, nie interesuje mnie spadek. Chciałbym być w 100% zabezpieczony przed odpowiedzialnością za zobowiązania mojej matki (dotyczy to także moich dzieci).

Spłata długów po zmarłym ojcu

Rozwiodłam się pół roku temu. W zeszłym miesiącu zmarł mój były mąż. Czy nasze małoletnie dziecko, przyjmując spadek, będzie miało obowiązek spłacić długi ojca w banku?

Powołani do dziedziczenia

Zadzwoniła do nas matka kuzyna męża, prosząc o dane osobowe do zrzeczenia sią spadku (powód: dużo długów) po jej zmarłym synu. Wydaje nam się, że powołani do dziedziczenia w tej sytuacji są członkowie bliższej rodziny kuzyna męża, nie mąż czy jego ojciec. Czy mam rację?

Zwolnienie z długu przyszłego

Kiedy jest możliwe zwolnienie z długu przyszłego? Osoba fizyczna nabędzie nieruchomość (lokal użytkowy) od spółki z o.o. Nieruchomość będzie wydana do dyspozycji nabywcy w dniu sporządzenia aktu notarialnego, ale zapłata będzie uiszczana ratalnie (bez dodatkowych odsetek) przez okres 5 lat. Czy w akcie notarialnym można zawrzeć informację, że jeżeli nabywca umrze, a przed śmiercią nie zdąży spłacić długu, to jego spadkobiercy zostaną zwolnieni z ww. długu? Jeśli tak, to u spadkobierców powstanie przychód z innych źródeł do opodatkowania. Jakie skutki podatkowe nastąpią wówczas dla spółki?

wizytówka Szukamy prawników »