Dziecko jako owoc zdrady męża z zamężną kobietą – domniemanie ojcostwa

• Autor: Anna Jędrzejczak

Kilka miesięcy temu mój mąż przyznał się do zdrady. Okazało się, że jego kochanka jest w ciąży. Od kilku lat była mężatką, miała już jedno dziecko z tego małżeństwa. Przez całą ciążę twierdziła, że mój mąż jest ojcem dziecka, ale nigdy nie pozwoliła mu porozmawiać z ginekologiem. Mąż chce ratować nasze małżeństwo i zrzec się praw do tego dziecka oraz zrobić testy DNA. W jaki sposób od strony formalnej to załatwić? Czy można uniknąć nadania nazwiska męża temu dziecku?

Domniemanie ojcostwa

Jeżeli dziecko urodziło się w małżeństwie (tj. matka dziecka była czyjąś żoną), to domniemywa się, że ojcem dziecka jest mąż matki.

Domniemanie takie może być obalone tylko na skutek powództwa o zaprzeczenie ojcostwa. Powództwo takie może złożyć mąż matki dziecka (w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o urodzeniu dziecka przez żonę, nie później jednak niż do osiągnięcia przez dziecko pełnoletności) albo matka dziecka (w ciągu 6 miesięcy od urodzenia dziecka). Powództwo o zaprzeczenie ojcostwa może również wytoczyć dziecko po osiągnięciu pełnoletności.

Jeśli więc matka dziecka miała męża w chwili porodu, to funkcjonuje domniemanie ojcostwa i dopóki ono nie zostanie obalone, nie można w ogóle ustalać ojcostwa innego mężczyzny (bo dziecko ma ojca w postaci męża matki).

Jeżeli zaś obalono domniemanie ojcostwa męża matki lub domniemanie takie nie istniało (matka dziecka nie była w związku małżeńskim w chwili urodzenia dziecka), to ustalenie ojcostwa może nastąpić albo przez uznanie ojcostwa (oświadczenie złożone przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego), albo na mocy orzeczenia sądu (po rozpoznaniu sprawy o ustalenie ojcostwa).

Ustalenie ojcostwa przez sąd

Ustalenia ojcostwa przez sąd może żądać zarówno dziecko, matka dziecka, jak i Pani mąż (tj. domniemany ojciec). Matka ani domniemany ojciec nie mogą jednak wystąpić z takim żądaniem po śmierci dziecka lub po osiągnięciu przez nie pełnoletności.

W trakcie takiego postępowanie funkcjonuje domniemanie, że ojcem dziecka jest ten, kto obcował z matką dziecka nie dawniej niż w trzechsetnym, a nie później niż w sto osiemdziesiątym pierwszym dniu przed urodzeniem się dziecka. Jednak w przypadku Pani męża domniemanie to można obalić poprzez wykazanie, że matka dziecka obcowała z innym mężczyzną, a w szczególności poprzez badania genetyczne. Istnieje możliwość, że matka dziecka nie stawi się na badania genetyczne, jednak taka okoliczność będzie oceniana przez sąd na jej niekorzyść.

Jeśli postępowanie wykaże, że ojcem dziecka tej kobiety jest Pani mąż, to będzie na nim spoczywał obowiązek alimentacyjny, czyli obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania (obowiązek alimentacyjny).

Podsumowując: jeśli matka dziecka miała męża w chwili urodzenia dziecka, to Pani mąż nie musi wykonywać żadnych kroków do czasu obalenia domniemania, że ojcem dziecka jest mąż matki.

Jeśli zaś domniemanie to zostanie obalone albo matka dziecka nie miała męża, to pozostaje ustalić ojcostwo w drodze postępowania opisanego w przepisach art. 84-86 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Bardziej prawdopodobne jest jednak, że sama matka dziecka wystąpi z takim powództwem w celu zaspokojenia przez domniemanego ojca potrzeb jej dziecka.

Zasądzenie rat alimentacyjnych na rzecz dziecka

Jeśli ojcostwo Pani męża zostanie ustalone, to musi liczyć się z zasądzeniem rat alimentacyjnych na rzecz dziecka. Raty te ustala się w zależności od usprawiedliwionych potrzeb dziecka oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego.

Należy również mieć na uwadze, że możliwości majątkowe, jakie ma Pani mąż, są ograniczone przez potrzeby pozostałych jego dzieci.

W przypadku sądowego ustalenia ojcostwa dziecko nosi nazwisko ojca, jeżeli matka dziecka złożyła taki wniosek do sądu.

Jeśli zatem zostanie ustalone, ze Pani mąż jest ojcem dziecka, a matka dziecka złoży w sądzie wniosek o zmianę nazwiska dziecka na nazwisko ojca, to sąd zmieni nazwisko dziecka.

Jeżeli taka sytuacja nie zachodzi (brak wniosku matki o zmianę nazwiska), to kierownik urzędu stanu cywilnego wpisuje w akcie urodzenia dziecka nazwisko matki i – jako imię ojca – imię wskazane przez matkę (art. 42 ust. 2 Prawa o aktach stanu cywilnego).

Wniosek o zmianę nazwiska w trakcie postępowania o ustalenie ojcostwa

Dodam jeszcze, że matka dziecka może zgłosić wniosek o zmianę nazwiska w trakcie postępowania o ustalenie ojcostwa. Złożenie takiego wniosku jest więc ograniczone czasem, w którym będzie trwało postępowanie o ustalenie ojcostwa.

Fakt, że zostanie ustalone, iż ojcem dziecka jest Pani mąż, nie oznacza jednak, iż będzie on posiadał pełnię władzy rodzicielskiej. Przyznanie władzy rodzicielskiej i ustalenie ewentualnych kontaktów zależy od sądu.

Należy jednak zauważyć, iż dziecko – choćby było z tzw. „nieprawego łoża” – nie jest winne zaistniałej sytuacji, dlatego sąd będzie się kierował przede wszystkim jego dobrem, a nie dobrem rodziców.