Dyżury nocne nauczycieli na wycieczce szkolnej

Mam pytanie dotyczące dyżurów nocnych nauczycieli na wycieczce szkolnej. Jestem nauczycielem szkoły podstawowej. Wyjeżdżając z uczniami na wycieczkę muszę stworzyć osobny dokument z harmonogramem dyżurów nocnych pełnionych przeze mnie i drugiego opiekuna. Nadmienię, iż praca ta nie jest osobno płatna, a w ciągu dnia pełnimy opiekę nad uczniami. Czy taki dyżur nocny jest zgodny z prawem? Jeśli tak, czy nauczyciel powinien otrzymać wynagrodzenie za pracę w nocy?

Dyżury nocne nauczycieli na wycieczce szkolnej

Sprawowanie przez nauczycieli opieki nad uczniami na wycieczce w godzinach nocnych

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że przepisy prawa oświatowego nie nakładają na nauczycieli obowiązku pełnienia nocnych dyżurów, kiedy sprawują opiekę nad uczniami na wycieczce. Jeśli jednak zapewnienie opieki i bezpieczeństwa uczestnikom wycieczki wymagać będzie sprawowania ciągłego nadzoru nad uczniami i zaplanowania także dyżurów w nocy, to wyznaczony przez dyrektora szkoły kierownik wycieczki, w porozumieniu z nim, może na podstawie § 12 pkt 5 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 8 listopada 2001 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki (Dz. U. Nr 135, poz. 1516 z późn. zm.) wpisać dyżury do zadań opiekunów.

Zgodnie z art. 42 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2016 r., poz. 1379 z późn. zm.) nauczyciela obowiązuje 40 godzinny tydzień pracy rozłożony na 5 dni roboczych. W ramach czasu pracy oraz ustalonego wynagrodzenia nauczyciel obowiązany jest realizować m.in. inne zajęcia i czynności wynikające z zadań statutowych szkoły, w tym zajęcia opiekuńcze i wychowawcze uwzględniające potrzeby i zainteresowania uczniów. Do takich zadań należy organizowanie dla uczniów różnorodnych form krajoznawstwa i turystyki.

Przekraczanie norm czasu pracy nauczyciela

Wyznaczony przez dyrektora szkoły kierownik wycieczki powinien wspólnie z nim ustalić liczbę opiekunów i określić ich zadania w zakresie zapewnienia opieki i bezpieczeństwa uczestnikom wycieczki.

Nauczyciel nie ma obowiązku pracy ponad 40 godzin tygodniowo, w tym zapewniania opieki uczniom w porze nocnej, a zazwyczaj w trakcie wycieczek najczęściej przekraczane są normy czasu pracy nauczycieli. W czasie wycieczki z noclegami należy wyznaczyć i zatwierdzić w karcie wycieczki taką liczbę opiekunów, aby w nocy jedni opiekunowie mogli spać, a inni pełnić swoje obowiązki.

Słowem – praca ponad normy czasu pracy dodatkowo bez wynagrodzenia jest niezgodna z przepisami. Skoro istnieje konieczność pełnienia dyżurów nocnych w czasie wycieczki należy tak wyznaczyć liczbę opiekunów, aby jedni nauczyciele zajmowali się uczniami w dzień, inni w nocy.