Dwie emerytury - mundurowa i z ZUS

Niedługo przechodzę na emeryturę mundurową po 15 latach służby na okrętach podwodnych. Służbę wojskową rozpocząłem w 1998 r. Wcześniej nie pracowałem – do wojska poszedłem zaraz po szkole średniej. Chcę podjąć pracę u prywatnego przedsiębiorcy. Czy w przyszłości, gdy ukończę 65 lat, będę mógł pobierać dwie emerytury (mundurową i z ZUS-u)? Czy u mojego przyszłego pracodawcy muszę być zatrudniony na cały etat, czy wystarczy na pół etatu? Jak wyglądałaby sytuacja, gdybym otworzył działalność gospodarczą?

Dwie emerytury - mundurowa i z ZUS

Czy żołnierz który po przejściu na emeryturę przepracował 25 lat poza wojskiem ma prawo do emerytury cywilnej?

Proszę mi wybaczyć, ale nie przewidzę zasad funkcjonowania systemu emerytalnego za 25 lat.

Art. 2 ustawy emerytalnej na przestrzeni ostatnich lat ulegał zmianom. Nie wiadomo, jak będzie się przedstawiał za kolejnych kilkanaście lat.

W czasie zmian przepisu było kilka wyroków sądowych, które mogły wprowadzić pewien zamęt.

„Art. 2. 1. Świadczenia na warunkach i w wysokości określonych w ustawie przysługują:

1) ubezpieczonym – w razie spełnienia warunków do nabycia prawa do świadczeń pieniężnych z ubezpieczeń emerytalnego i rentowych Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, z wyjątkiem ubezpieczonych, którzy mają ustalone prawo do emerytury określonej w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Urzędu Ochrony Państwa, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej, obliczonej z uwzględnieniem okresów składkowych, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 1-3, 5 i 7-10 oraz w ust. 2;

2) członkom rodziny pozostałym po ubezpieczonym albo po osobie uprawnionej do świadczeń pieniężnych z ubezpieczeń emerytalnego i rentowych Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, z wyjątkiem członków rodziny pozostałych po ubezpieczonym, który ma ustalone prawo do emerytury policyjnej lub wojskowej, obliczonej z uwzględnieniem okresów składkowych, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 1-3, 5 i 7-10 oraz w ust. 2.

2. Świadczenia na warunkach i w wysokości określonych w ustawie przysługują również żołnierzom zawodowym oraz funkcjonariuszom Policji, Urzędu Ochrony Państwa, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej, jeżeli nie spełniają oni warunków do nabycia prawa lub utracili prawo do świadczeń określonych w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym tych osób, oraz członkom rodzin pozostałym po tych osobach”.

Taką formę miał art. 2 od 2006 roku.

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego – Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych z roku 2006 (II UK 165/2006, LexPolonica nr 1303259, Rzeczpospolita 2007/80, str. C5):

Art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wyklucza możliwość przyznania emerytury z ZUS osobie, która ma prawo do świadczenia wypłacanego przez Wojskowe Biuro Emerytalne na podstawie ustawy z 10 grudnia 1993 r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych z 23 lipca 2003 r. (Dz. U. Nr 166, poz. 1609) prawo do dwóch świadczeń mają jedynie funkcjonariusze, którzy wstąpili do służby po 1 stycznia 1999 r. Zróżnicowanie wynika zaś z innych zasad przyznawania świadczeń przed i po tej dacie. Chodzi o to, że starsi funkcjonariusze, czyli ci, którzy do służby wstąpili przed 2 stycznia 1999 r., do okresu służby mogą wprawdzie wliczyć pracę w cywilu, ale nie mogą pobierać dwóch emerytur. Młodsi nie mają już prawa do cywilnego stażu, choć mają prawo do dwóch emerytur.

Obecnie art. 2 stanowi:

„Art. 2. 1. Świadczenia na warunkach i w wysokości określonych w ustawie przysługują:

1) ubezpieczonym – w przypadku spełnienia warunków do nabycia prawa do świadczeń pieniężnych z ubezpieczeń emerytalnego i rentowych Funduszu Ubezpieczeń Społecznych;

2) członkom rodziny pozostałym po ubezpieczonym albo po osobie uprawnionej do świadczeń pieniężnych z ubezpieczeń emerytalnego i rentowych Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

2. Świadczenia na warunkach i w wysokości określonych w ustawie przysługują również żołnierzom zawodowym oraz funkcjonariuszom Policji, Urzędu Ochrony Państwa, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej, jeżeli nie spełniają oni warunków do nabycia prawa lub utracili prawo do świadczeń określonych w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym tych osób, oraz członkom rodzin pozostałym po tych osobach”.

Z kolei SN stwierdził w podjętej przez poszerzony skład siedmiu sędziów uchwale, że emeryt wojskowy ma prawo do cywilnej emerytury, jeżeli spełnił warunki wymagane przez ustawę o FUS, tj. osiągnął wiek 65 lat i przepracował co najmniej 25 lat, płacąc składki do powszechnego systemu ubezpieczeniowego. „Istotne jest tylko to, by przy wyliczaniu emerytury mundurowej nie zostały wzięte pod uwagę okresy pracy byłego żołnierza w cywilu” – powiedział sędzia Walerian Sanetra. Zaznaczył, że nie dotyczyło to Jana M.

Pobieranie dwóch emerytur - wojskowej i cywilnej

Sędzia Sanetra przypomniał, że od 1 stycznia 2009 r. zmieniły się przepisy o FUS w ten sposób, że żołnierz, który po przejściu na emeryturę mundurową przepracował jeszcze 25 lat poza wojskiem, ma prawo do emerytury cywilnej. Może pobierać jedną i drugą.

Jednak to był stan prawny na 2009 rok. Obecne przepisy emerytalne nie wymagają stażu 25 lat pracy, a jedynie osiągnięcia ustawowego wieku.

Emerytura zaś zależy od wysokości odprowadzanych składek, więc nie jest istotny etat czy pół etatu, bowiem to wpływa tylko na wysokość emerytury, a nie prawo do niej. To samo dotyczy bycia przedsiębiorcą. Daje to Panu prawo odprowadzania składek.

W tym roku zmieniły się przepisy, orzecznictwo nie jest jednolite, a w zasadzie jest tak ubogie, że trudno o konkrety, a już na pewno o wróżbę na temat systemu za 25 lat.