Mamy 7129 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło do naszego prawnika specjalisty.

Drugi wyrok przed ustanowieniem dozoru elektronicznego

Autor: Tomasz Krupiński • Opublikowane: 19.04.2017

Mój partner przebywa w zakładzie karnym. Ma mieć sprawę o ustanowienie dozoru elektronicznego. Tymczasem wczoraj dostał postanowienie sądu w sprawie wcześniejszej sprawy. Ma 7 dni na złożenie zażalenia. Co może zrobić, skoro jest tuż przed sprawą o dozór elektroniczny? Czy jest sens składać zażalenie?

Marek Gola

W posiedzeniu w przedmiocie zarządzenia wykonania kary mają prawo wziąć udział prokurator, skazany oraz jego obrońca, a gdy skazany został oddany pod dozór lub zobowiązany do wykonania obowiązków związanych z okresem próby, również sądowy kurator zawodowy, a także osoba godna zaufania lub przedstawiciel stowarzyszenia, instytucji albo organizacji społecznej, o której mowa w art. 73 § 1 Kodeksu karnego (K.k.), którym powierzono wykonywanie dozoru. Wówczas zgodnie z art. 22 § 1 Kodeksu karnego wykonawczego (K.k.w.) należy zawiadomić wskazane podmioty o terminie i celu posiedzenia. Niestawiennictwo należycie zawiadomionych nie wstrzymuje rozpoznania sprawy, z wyjątkiem obrońcy w wypadkach określonych w art. 8 § 2 K.k.w., chyba że sąd orzeka na korzyść. W judykaturze słusznie podnosi się, że sąd zgodnie z art. 22 § 1 K.k.w. ma nie tylko obowiązek zawiadomienia skazanego o terminie posiedzenia, lecz także powinien w wypadku jego niestawiennictwa i niestawiennictwa obrońcy szczególnie ostrożnie korzystać z reguły, w myśl której niestawiennictwo skazanego lub jego obrońcy nie tamuje rozpoznania sprawy.

 

Zarządzając wykonanie kary w wypadkach, o których mowa w art. 75 § 2 i 3 K.k., sąd może, uwzględniając dotychczasowy przebieg próby, a w szczególności wykonanie nałożonych obowiązków, skrócić orzeczoną karę, nie więcej jednak niż o połowę (art. 75 § 3a K.k.). Sąd przed wydaniem postanowienia w tym przedmiocie, o ile jest to możliwe, powinien wysłuchać skazanego i sądowego kuratora zawodowego. W posiedzeniu ma prawo wziąć udział również prokurator.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

 

Stosownie do art. 75 § 1 K.k. sąd zarządza wykonanie kary, jeżeli skazany w okresie próby popełnił podobne przestępstwo umyślne, za które orzeczono prawomocnie karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania.

 

Fakultatywne zarządzenie kary pozbawienia wolności ma miejsce wtedy, gdy:

 

  • skazany w okresie próby rażąco narusza porządek prawny, w szczególności gdy w tym czasie popełnił inne niż określone w art. 75 § 1 K.k. przestępstwo,
  • uchyla się od uiszczenia grzywny, dozoru lub wykonania innych obowiązków próby lub orzeczonych środków karnych, środków kompensacyjnych lub przepadku,
  • rażąco narusza porządek prawny, w szczególności popełnia przestępstwo po wydaniu orzeczenia o warunkowym zawieszeniu wykonania kary, lecz przed jego uprawomocnieniem się.

 

Na postanowienie w przedmiocie zarządzenia wykonania kary przysługuje zażalenie. Niestety postanowienie jest wykonalne, co oznacza, iż wniesienie zażalenia nie wstrzymuje biegu postępowania. Samo złożenie zażalenia nic nie da, gdyż jest ono wykonalne. Natomiast może warto spróbować.

 

Proszę o przesłanie dokumentacji, gdyż nie do końca jestem przekonany, czy się zrozumieliśmy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 6 minus dziewięć =

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło do naszego prawnika specjalisty.

»Podobne materiały

Wniosek o ukaranie

Kilka miesięcy temu kupiłem samochód. W urzędzie zdałem stare tablice, dostałem nowe i zarejestrowałem pojazd na siebie. Później dostałem pismo, że niby nie oddałem tablic, poszedłem to wyjaśnić. Niedawno dostałem mandat z fotoradaru na dawne tablice rejestracyjne samochodu. Wniosek o ukaranie wniosła straż miejska. Sprawa trafiła do sądu, bo oczywiście nie określiłem, kto prowadził pojazd, skoro to nie mój samochód! Co robić, co mówić w sądzie (mam wezwanie na rozprawę)?

Postępowanie mandatowe

W jakim terminie straż miejska powinna wystawić mandat za przekroczenie prędkości? Ile trwa postępowanie mandatowe?

Opłata za parking

Dostałem upomnienie w sprawie opłaty za parking sprzed roku. W tym czasie przebywałem za granicą, samochodu czasami używała moja siostra. Ona jednak zdecydowanie twierdzi, że w tym dniu o tej porze nie mogła zaparkować samochodu we wskazanym miejscu. Dzwoniłem do urzędu i dowiedziałem się, że wezwanie wysłano w oparciu o twierdzenia strażnika miejskiego. Nie ma zatem żadnego dowodu na parkowanie, a my nigdy nie otrzymaliśmy żadnego nakazu zapłaty. Nie zgadzam się na wniesienie tej opłaty. Co robić?

wizytówka Szukamy prawników »