Druga ciąża na macierzyńskim a L4

• Data: 30-01-2024 • Autor: Izabela Nowacka-Marzeion

Zajście w kolejną ciążę w trakcie urlopu macierzyńskiego stawia przed pracownicą szereg pytań dotyczących jej praw i możliwości przejścia na zwolnienie lekarskie. W tym artykule omówimy, jak kobieta w ciąży, która znajduje się na urlopie macierzyńskim, może przejść na zwolnienie lekarskie związane z drugą ciążą. Poruszymy kwestie związane z dostarczeniem zwolnienia pracodawcy, koniecznością fizycznego powrotu do pracy oraz uzyskaniem zasiłku macierzyńskiego po urodzeniu drugiego dziecka. Przyjrzymy się również aspektom finansowym związanym z przerwaniem urlopu macierzyńskiego na rzecz zwolnienia lekarskiego. Jako przykład posłuży nam zapytanie pani Malwiny.

Druga ciąża na macierzyńskim a L4

Pani Malwina do końca miesiąca przebywa na urlopie macierzyńskim i jest w ciąży z drugim dzieckiem. Lekarz zalecił jej, aby po urlopie macierzyńskim do dnia porodu przebywała na zwolnieniu lekarskim, a to ze względu na wykonywany zawód i problemy zdrowotne. Pani Malwina pyta, czy może dostarczyć pracodawcy zwolnienie od nowego miesiąca, nie wracając do pracy, czy jednak powinna przepracować chociaż jeden dzień i dopiero od następnego być na zwolnieniu? Ponadto chciałaby wiedzieć, jak tę kwestię załatwić z pracodawcą, aby mogła po urodzeniu drugiego dziecka otrzymywać zasiłek macierzyński. Łączy ją z pracodawcą umowa o pracę na czas nieokreślony.

Przejście na zasiłek chorobowy związany z drugą ciążą zaraz po skończonym macierzyńskim

Pani Malwina powinna wyliczyć, co będzie dla niej korzystniejsze. Przerwać macierzyński i iść na zwolnienie lekarski na kilka dni raczej się nie kalkuluje. Być może dłuższy okres pobierania zasiłku chorobowego byłby finansowo dla Pani korzystniejszy niż zasiłku macierzyńskiego 60% czy 80%.

Pracownicy przebywającej na zasiłku chorobowym przypadającym w okresie ciąży przysługuje świadczenie pieniężne odpowiednio w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku lub 100% wynagrodzenia.

Obecnie nie ma żadnych przeciwwskazań, aby pani Malwina na następny dzień po skończonym macierzyńskim udała się na zasiłek chorobowy związany z drugą ciążą.

Pracownica ma prawo korzystać ze zwolnienia lekarskiego po zakończeniu urlopu macierzyńskiego. Nie ma w tym zakresie żadnych prawnych regulacji ani ograniczeń, więc nie jest to w żaden sposób zakazane. Natychmiast po zakończeniu urlopu macierzyńskiego pani Malwina podlega pod ubezpieczenie chorobowe i może udać się na zwolnienie lekarskie. Oczywiście, po urodzeniu dziecka pani Malwinie będzie przysługiwać zasiłek macierzyński.

Przykłady

Przykład Anny, nauczycielki

Anna, będąc na urlopie macierzyńskim po urodzeniu pierwszego dziecka, dowiedziała się, że jest w ciąży z drugim dzieckiem. Ze względu na stan zdrowia i zalecenia lekarskie zdecydowała się na przejście na zwolnienie lekarskie tuż po zakończeniu urlopu macierzyńskiego. Nie wracała do pracy w szkole, a zamiast tego od razu po zakończeniu urlopu macierzyńskiego przedstawiła pracodawcy L4. Po urodzeniu drugiego dziecka bez problemu mogła skorzystać z pełnego zasiłku macierzyńskiego.

Przykład Ewy, pracownicy biurowej

Ewa, pracująca w dużej korporacji, była w połowie rocznego urlopu macierzyńskiego, kiedy zaszła w drugą ciążę. Lekarz zalecił jej zwolnienie lekarskie z powodu powikłań. Ewa wróciła do pracy na jeden dzień po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, aby formalnie przejść na L4. Ten krótki powrót do pracy pozwolił jej uniknąć problemów związanych z przejściem na zwolnienie lekarskie i zapewnił ciągłość otrzymywania świadczeń.

Przykład Magdy, freelancerki

Magda, pracująca jako freelancerka, korzystała z urlopu macierzyńskiego, gdy dowiedziała się o drugiej ciąży. Jako samozatrudniona miała mniej formalności do załatwienia. Po zakończeniu urlopu macierzyńskiego od razu przeszła na zwolnienie lekarskie, co pozwoliło jej na dalsze otrzymywanie wsparcia finansowego. W jej przypadku płynne przejście między różnymi rodzajami urlopów było kluczowe dla utrzymania stabilności finansowej.

Podsumowanie

Podjęcie decyzji o przejściu na zwolnienie lekarskie w trakcie kolejnej ciąży, będąc jeszcze na urlopie macierzyńskim, jest ważnym i często koniecznym krokiem dla wielu kobiet. Jak pokazują przedstawione przykłady, każda sytuacja wymaga indywidualnego podejścia i zrozumienia przepisów, aby zapewnić ciągłość wsparcia finansowego oraz ochronę zdrowia matki i dziecka. Warto zatem dokładnie zaplanować te kroki, mając na uwadze zarówno aspekty prawne, jak i osobiste potrzeby.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz indywidualnej porady prawnej dotyczącej urlopu macierzyńskiego i zwolnienia lekarskiego? Skorzystaj z naszych usług porad prawnych online i profesjonalnej pomocy w przygotowaniu niezbędnych dokumentów i pism, dostosowanych do Twojej unikalnej sytuacji.

Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:
1. Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - Dz.U. 1999 nr 60 poz. 636