Doprowadzenie świadka siłą do sądu

• Autor: Monika Cieszyńska

Dostałem zawiadomienie z sądu na temat doprowadzenia siłą w charakterze świadka. Jak uniknąć doprowadzenia (chciałbym stawić się sam)? Jak ono wygląda? Dodam, że płaciłem już dwukrotnie grzywnę.

Doprowadzenie świadka siłą do sądu

Obowiązek osoby wezwanej na świadka stawienia się celem złożenia zeznań

W naszym porządku prawnym każda osoba wezwana w charakterze świadka ma obowiązek stawienia się celem złożenia zeznań, nawet jeśli mogłaby skorzystać z prawa odmowy zeznań.

Za nieusprawiedliwione niestawiennictwo sąd skaże świadka na grzywnę i wezwie go po raz kolejny (kwota grzywny nie może przekraczać 1000 zł). Jeżeli świadek po raz drugi nie stawi się w sądzie bez usprawiedliwienia, sąd ponownie skaże go na grzywnę i wtedy też może nakazać przymusowe jego doprowadzenie.

Przymusowe sprowadzenie świadka odbywa się zazwyczaj w ten sposób, że w dniu posiedzenia sądu świadek zostaje zatrzymany przez policję i przewieziony przez funkcjonariuszy do sądu. Tym samym przymusowe doprowadzenie jest zawsze poprzedzone zatrzymaniem.

Zarówno zatrzymanie, jak i przymusowe doprowadzenie może nastąpić tylko wówczas, gdy sąd wyda odpowiednie postanowienie.

Zatrzymanie i przymusowe sprowadzenie świadka

Zatrzymanie polega na krótkotrwałym pozbawieniu wolności i ograniczeniu swobody działania.

W tym stanie rzeczy radziłabym Panu wystąpić niezwłocznie do sądu z pismem, w którym usprawiedliwi Pan swoje dotychczasowe niestawiennictwo i zapewni, że stawi się Pan dobrowolnie na najbliższy termin posiedzenia sądowego. Warto by też było wyjaśnić, dlaczego dotychczas nie reagował Pan na wezwania sądu.

W podsumowaniu pisma proszę zaznaczyć, iż odpadła przyczyna przymusowego doprowadzenia.

Niestety, nie jestem w stanie Panu zagwarantować, czy sąd na podstawie takich wyjaśnień będzie przekonany, że Pańskie dobrowolne stawiennictwo jest pewne.