Donos do urzędu skarbowego

• Autor: Aleksander Słysz

Od paru lat mieszkam i pracuję za granicą. Część swoich rzeczy pozostawiłem w Polsce u mojego kolegi. Ponadto podczas urlopów nocowałem w pokoju udostępnianym mi przez tego kolegę. W związku z tym systematycznie dokonywałem wpłat na konto kolegi (ok. 1000 zł miesięcznie). Prosiłem kolegę, aby uwzględnił te kwoty w swoim zeznaniu podatkowym. Teraz jestem w Polsce i chcę poinformować urząd skarbowy o kwotach, jakie przekazałem na rzecz tej osoby. W jakiej formie mam dokonać powyższego zgłoszenia? Czy w świetle prawa taki „donos” do US ma jakiś sens? Czy przekazane środki będą zaliczone jako dochód kolegi? Mam udokumentowane wszystkie wydatki. Dodam, że wspomniany kolega czasami załatwiał w moim imieniu drobne sprawy w kraju (np. dokonywał opłat za ubezpieczenie komunikacyjne, organizował mój przejazd z lotniska). Otrzymywał za to dodatkowe pieniądze.

Donos do urzędu skarbowego

Jak napisać donos do urzędu skarbowego?

Ani Ordynacja podatkowa, ani inne przepisy gałęzi prawa podatkowego nie zawierają wytycznych dla takiego, nazwijmy to umownie, donosu. Zgłoszenia tego typu na ogół trafiają do fiskusa (czy to do urzędów skarbowych, czy do urzędów kontroli skarbowej) w formie anonimowej – wskazujący na nieprawidłowości nie chcą podawać swoich danych, bowiem jeśli na podstawie doniesienia zostanie przeprowadzona kontrola (czy w efekcie postępowanie podatkowe), osoba składająca doniesienie zostanie prawdopodobnie wezwana na świadka.

Niektórzy boją się też, że organ włączy donos do akt sprawy, kontrolowana osoba będzie mogła się z nim zapoznać i pozna tożsamość „donosiciela”, co może się wiązać z problemami natury pozaprawnej lub nawet ewentualnymi odwetami ze strony osoby, na którą doniesiono.

Czy donos do US powinien zawierać dane osoby go składającej?

Zatem sam donos do US winien zawierać opis zdarzeń/ zdarzenia; kwalifikacja prawnopodatkowa zostanie dokonana już przez organ podatkowy. Czy ujawni Pan swe dane, czy też złoży donos anonimowo, to już odrębna sprawa; donosy z danymi osoby je sporządzającej traktowane są bardziej serio. Mimo to organy podatkowe nie mają obowiązku przeprowadzania kontroli po otrzymaniu donosu, zatem nie zawsze taką kontrolę przeprowadzają.

Niekiedy powód nieprzeprowadzenia kontroli jest prozaiczny – brak zasobów ludzkich, czyli po prostu taka kontrola nie mieści się danemu organowi w planie kontroli. Nie wyklucza to przeprowadzenia kontroli w kolejnym roku. Z tego, co mi wiadomo, jedynie około 30% donosów wpływających do organów podatkowych jest prawdziwych, stąd też ostrożnie do nich podchodzą ewentualni kontrolujący.

Odpowiadając zatem na pytanie, czy w świetle prawa takie zgłoszenie (donos do US) ma sens, należy stwierdzić, że ma, o ile celem jest weryfikacja rozliczeń podatkowych i źródeł uzyskiwania dochodu przez wskazaną przez Pana osobę.

Dochód z nieujawnionych źródeł

Pyta Pan również: „Czy przekazane środki będą zaliczone jako dochód kolegi?”. To zależy. Jest kilka opcji, wybór jednej z nich zależy od efektów kontroli i szczegółów sprawy, które organ dopiero ustali. Możliwe są, w pewnym uproszczeniu, trzy opcje:

  1. organ uzna, że jest to dochód z nieujawnionych źródeł i opodatkuje go stawką 75%,
  2. organ uzna, że Pana wpłaty nie miały charakteru wynagrodzenia za wskazane usługi, a raczej charakter darowizn; tu prawdopodobnie będzie chciał zastosować stawkę 20% podatku od spadków i darowizn,
  3. organ rozbije przychody na poszczególne tytuły ich uzyskania, takie jak najem, dowóz, przechowanie, i opodatkuje je zgodnie ze skalą podatkową (18% i 32% w zależności od dochodów).

Opcje 1 i 2 są najbardziej prawdopodobne.