.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Darowizna ze wspólnego konta małżeńskiego na rzecz siostry

• Autor: Aleksander Słysz

Czy darowizna pieniężna dokonana przelewem z banku ze wspólnego konta małżeńskiego na wspólne z mężem konto bankowe siostry ze wskazaniem, że jest to darowizna dla siostry będzie zwolniona od podatku w całości, czy tylko w 50%?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Darowizna ze wspólnego konta małżeńskiego na rzecz siostry

Kiedy można skorzystać ze zwolnienia w podatku od spadków i darowizn?

Na mocy art. 4a ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (j.t. Dz. U. z 2015 r., poz. 86 ze zm.) zwalnia się od ww. podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli w przypadku pieniężnej darowizny dokonanej nie w formie aktu notarialnego:

1) obdarowani zgłoszą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego nabycie w terminie 6 miesięcy od dnia spełnienia przyrzeczonego świadczenia (SD-Z2) i

2) gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny są środki pieniężne (i wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę 9637 zł) udokumentują ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy, na jego rachunek, inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym.

 

Zatem by obdarowany mógł skorzystać ze zwolnienia musi złożyć, w terminie 6 miesięcy od daty np. przelewu (nie może to być darowizna gotówkowa), druk SD-Z2 i udokumentować otrzymanie środków dowodem przekazania np. na „na rachunek płatniczy nabywcy”.

Dokonanie darowizny przez jednego z małżonków przelewem ze wspólnego konta

W prawie podatkowym nie ma rozwinięcia pojęcia „rachunek płatniczy nabywcy”. Również nie istnieje podstawa prawna, w prawie podatkowym, pozwalająca na ustalenie kwalifikacji „rachunków wspólnych”. W praktyce jednak, w zdecydowanej większości, co znajduje oparcie m.in. w prawie cywilnym i bankowym, jeśli darowizna wpływa na rachunek wspólny, z opisem, z którego wynika, kto jest obdarowanym a kto darczyńcą, organy uznają to za dopełnienie warunków zwolnienia.

 

Przykładem może być interpretacja indywidualna, w której czytamy, że: „Bez znaczenia dla zastosowania zwolnienia jest fakt, że środki pieniężne zostały przekazane nie na rachunek obdarowanego lecz na rachunek bankowy żony obdarowanego. Należy bowiem podkreślić, że w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny są środki pieniężne, warunek określony w art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn jest spełniony także wtedy, gdy nabywca udokumentuje ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek współmałżonka, jeżeli z umowy darowizny wynika, że środki pieniężne są przekazywane tytułem darowizny „na rzecz obdarowanego”, ale na rachunek bankowy jego żony” (Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, pismo z dnia 26.06.2015 r., nr IBPBII/1/4515-52/15/MCZ). Podkreślę, że w ww. sprawie darowizna środków pieniężnych wpłynęła na konto małżonka osoby obdarowanej.

 

Dodać należy, że Kodeks rodzinny i opiekuńczy pozwala małżonkowi dokonać darowizny samodzielnie – art. 37 § 1 pkt 4.

 

Reasumując, w mojej ocenie, darowizna pieniężna dokonana przelewem z banku ze wspólnego konta małżeńskiego na wspólne z mężem konto bankowe siostry, z wyraźnym wskazaniem, że jest to darowizna od Pani (czyli od siostry) dla siostry będzie zwolniona od podatku w całości. Jak już wskazałem, nie ma dla powyższego podstawy w prawie podatkowym, to pozwala organom podatkowym na inną interpretację, mimo iż w praktyce jest ona już niezbyt częsta. Przy dużych darowiznach, nieustannie, najbezpieczniejsze jest założenie przez przyszłego obdarowanego indywidualnego rachunku (rozliczeniowego, lokaty terminowej etc.).

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Aleksander Słysz




.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu