Darowizna od babci dla wnuczki

• Autor: Aleksander Słysz

Otrzymałam od babci w formie darowizny 40 00 zł. Czy muszę od tego zapłacić podatek? Jako skorzystać ze zwolnienia?

Darowizna od babci dla wnuczki

Czy obdarowana wnuczka może skorzystać ze zwolnienia z płacenia podatku od spadków i darowizn?

Co do zasady taka darowizna podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, którego jest Pani w tym przypadku podatnikiem. Może Pani jednak skorzystać ze zwolnienia jako zstępna (czyli tu wnuczka), otrzymując darowiznę od wstępnej, tj. od babci, jeśli spełni Pani jego warunki, czyli:

  1. W terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego złoży w urzędzie skarbowym zawiadomienie na druku SD-Z2. Od kiedy należy 6 miesięcy liczyć? Na ogół od otrzymania pieniędzy. Dlaczego? Jest tak, bowiem obowiązek podatkowy przy nabyciu w drodze darowizny powstaje z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego, a w razie zawarcia umowy bez zachowania tej formy z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia.
  2. Udokumentuje otrzymanie wymienionych 40 000 złotych od babci dowodem przekazania na rachunek bankowy albo rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.