Koszty i dokumenty darowizny nieruchomości na dziecko i jego małżonka

• Autor: Łukasz Obrał

Moja matka chce mi darować nieruchomość, gdzie obecnie mieszkamy z żoną od 7 lat jako jedyni mieszkańcy. Jakie dokumenty powinniśmy przygotować dla notariusza? Jakich kosztów powinniśmy się spodziewać?

Koszty i dokumenty darowizny nieruchomości na dziecko i jego małżonka

Jak przeprowadzić umowę darowizny nieruchomości i jakie są koszty takiej umowy?

Interesują Pana kwestie związane z darowizną nieruchomości. Chciałby Pan wiedzieć, jakie dokumenty należy przygotować dla notariusza oraz jakich kosztów się spodziewać.

Umowa darowizny nieruchomości, aby była ważna, wymaga formy aktu notarialnego.

Niezbędnymi dokumentami będą dowody osobiste stron umowy, dokumenty poświadczające własność nieruchomości, która jest przedmiotem darowizny – odpis z księgi wieczystej ewentualnie, inne dokumenty poświadczające własność (np. akt własności ziemi, orzeczenia sądowe itp.), wypis z mapy ewidencji gruntów (mapka geodezyjna).

Odnośnie kosztów – opłaty notarialne będą uzależnione od wartości darowanej nieruchomości.

Maksymalne stawki taksy notarialnej określone są w § 3 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 r. w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej (Dz. U. z 2004 r. Nr 148, poz. 1564). Maksymalna stawka wynosi – w zależności od wartości:

  1. do 3000 zł – 100 zł,
  2. powyżej 3000 zł do 10 000 zł – 100 zł + 3% od nadwyżki powyżej 3000 zł,
  3. powyżej 10 000 zł do 30 000 zł – 310 zł + 2% od nadwyżki powyżej 10 000 zł,
  4. powyżej 30 000 zł do 60 000 zł – 710 zł + 1% od nadwyżki powyżej 30 000 zł,
  5. powyżej 60 000 zł do 1 000 000 zł – 1010 zł + 0,4% od nadwyżki powyżej 60 000 zł,
  6. powyżej 1 000 000 zł do 2 000 000 zł – 4770 zł + 0,2% od nadwyżki powyżej 1 000 000 zł,
  7. powyżej 2 000 000 zł – 6770 zł + 0,25 % od nadwyżki powyżej 2 000 000 zł, nie więcej jednak niż 10 000 zł, a w przypadku czynności dokonywanych pomiędzy osobami zaliczonymi do I grupy podatkowej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tak jak w Pana przypadku) – nie więcej niż 7500 zł.

Należy pamiętać, że są to stawki maksymalne. Notariusz może stosować niższe stawki, a więc istnieje możliwość negocjacji. Każdy notariusz stosuje własne stawki. Najlepiej będzie, jeżeli przed zawarciem umowy darowizny nieruchomości skontaktuje się Pan z kilkoma notariuszami i zasięgnie informacji dotyczącej tego, jaką stawkę taksy skłonny jest pobrać notariusz w Pana przypadku.

Czy syn będzie musiał zapłacić podatek od darowizny otrzymanej od matki?

Nabycie własności mieszkania w Pana przypadku będzie zwolnione z podatku od darowizny na podstawie art. 4a ustawy o podatku od spadku i darowizny, który wskazuje, iż zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę.

Podstawą do skorzystania ze zwolnienia jest zgłoszenie nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w ciągu miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego. Jednak w Pana przypadku umowa darowizny przenosząca własność mieszkania będzie zawarta w formie aktu notarialnego, dlatego nie będzie Pan musiał zgłaszać nabycia nieruchomości w urzędzie skarbowym.