Darowizna działki dla żony

• Autor: Łukasz Obrał

Otrzymałem w darowiźnie od matki dom z działką. W jaki sposób mogę uczynić moją żonę współwłaścicielem domu? Gdzie mam się zgłosić i ile to będzie kosztowało?

Darowizna działki dla żony

Jak uczynić żonę współwłaścicielem domu otrzymanego w darowiźnie?

Nieruchomość, którą Pan otrzymał w darowiźnie od matki, wchodzi w skład Pana majątku osobistego.

Aby Pana żona stała się współwłaścicielem nieruchomości, może Pan zawrzeć z żoną umowę małżeńską majątkową rozszerzającą. W umowie tej możecie Państwo rozszerzyć wspólność ustawową małżeńską na stanowiące składnik Pana majątku osobistego prawo własności nieruchomości.

W orzecznictwie panuje pogląd, że mimo braku wyraźnego przepisu należy uznać, że w razie gdyby darczyńca zastrzegł w umowie darowizny, że przedmioty, które przypadły małżonkowi, nie wejdą w przyszłości do majątku wspólnego małżonków, to rozszerzenie wspólności przeciwne temu zastrzeżeniu jest niedopuszczalne. Jeżeli więc Pana mama nie zastrzegła w umowie darowizny, że nieruchomość nie wejdzie w skład majątku wspólnego, to bez przeszkód może Pan umową małżeńską majątkową rozszerzyć wspólność majątkową na nieruchomość.

Umowa małżeńska majątkowa rozszerzająca wspólność

Umowa małżeńska majątkowa musi być pod rygorem nieważności zawarta w formie aktu notarialnego.

Stosownie do § 8 pkt 2 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 r. w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej (Dz. U. z 2004 r. Nr 148, poz. 1564) maksymalna stawka za sporządzenie aktu notarialnego dokumentującego umowę majątkową małżeńską wynosi 400 zł. Do tej kwoty należy doliczyć 22% VAT.

Istnieje również drugi sposób, by żona stała się współwłaścicielką nieruchomości. Może Pan darować żonie na jej majątek osobisty udział w prawie własności nieruchomości wchodzącej do Pana majątku osobistego. Wówczas nieruchomość nie będzie stanowiła części majątku wspólnego małżeńskiego. Współwłasność nieruchomości będzie współwłasnością w częściach ułamkowych.

Darowizna udziału w nieruchomości na rzecz żony

Darowizna udziału w nieruchomości również musi być dokonana notarialnie. Opłata notarialna od takiej darowizny będzie zależała od wartości udziału w nieruchomości, który byłby przedmiotem darowizny.

Maksymalna stawka opłaty notarialnej wynosić będzie przy wartości udziału:

  1. do 3000 zł – 100 zł;
  2. powyżej 3000 zł do 10 000 zł – 100 zł + 3% od nadwyżki powyżej 3000 zł;
  3. powyżej 10 000 zł do 30 000 zł – 310 zł + 2% od nadwyżki powyżej 10000 zł;
  4. powyżej 30 000 zł do 60 000 zł – 710 zł + 1% od nadwyżki powyżej 30000 zł;
  5. powyżej 60 000 zł do 1 000 000 zł – 1010 zł + 0,4% od nadwyżki powyżej 60000 zł;
  6. powyżej 1 000 000 zł do 2 000 000 zł – 4770 zł + 0,2% od nadwyżki powyżej 1000000 zł;
  7. powyżej 2 000 000 zł – 6770 zł + 0,25% od nadwyżki powyżej 2000000 zł, nie więcej jednak niż 10 000 zł, aw przypadku czynności dokonywanych pomiędzy osobami zaliczonymi do I grupy podatkowej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn – nie więcej niż 7500 zł.

Zaznaczę także, że nie może Pan rozszerzyć wspólności majątkowej (lub darować żonie udziału we własności tylko na dom). Dom jest częścią wspólną nieruchomości i nie stanowi odrębnej własności.

Stosownie do art. 48 Kodeksu cywilnego – z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych – do części składowych gruntu należą w szczególności budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane, jak również drzewa i inne rośliny od chwili zasadzenia lub zasiania.

Rozszerzenie wspólności majątkowej małżeńskiej lub darowizna udziału będzie dotyczyć całej nieruchomości.