Darowizna dla córki pracującej za granicą

• Autor: Aleksander Słysz

Chcemy przekazać córce darowiznę pieniężną. Córka od kilku lat mieszka w Niemczech, gdzie pracuje i rozlicza się z podatków (ma certyfikat rezydenta), ale wciąż jest zameldowana w Polsce i tu ma nadany NIP. Niedawno założyła konto w Polsce – czy możemy na nie przelać pieniądze (złotówki)? W którym kraju musiałaby zgłosić tę darowiznę? Czy można przekazać darowiznę w euro na konto zagraniczne? Czy za granicę można przelać dowolną sumę?

Darowizna dla córki pracującej za granicą

Podatek od spadków i darowizn

Zgodnie z ustawą z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn „podatkowi od spadków i darowizn, zwanemu dalej "podatkiem", podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem:

  1. dziedziczenia, zapisu, dalszego zapisu, polecenia testamentowego;
  2. darowizny, polecenia darczyńcy;
  3. zasiedzenia;
  4. nieodpłatnego zniesienia współwłasności;
  5. zachowku, jeżeli uprawniony nie uzyskał go w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny lub w drodze dziedziczenia albo w postaci zapisu;
  6. nieodpłatnej: renty, użytkowania oraz służebności”.

Przekazanie darowizny pieniężnej córce posiadającej status rezydenta niemieckiego

Zgodnie jednak z art. 2 „nabycie własności rzeczy znajdujących się za granicą lub praw majątkowych wykonywanych za granicą podlega podatkowi, jeżeli w chwili otwarcia spadku lub zawarcia umowy darowizny nabywca był obywatelem polskim lub miał miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej”.

W przedmiotowej sprawie darowizna środków pieniężnych na rzecz córki, będącej polskim obywatelem, będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

Czy dzieci darczyńców są zwolnieni z płacenia podatku od spadków i darowizn?

Zgodnie z treścią art. 4a darowizna może być jednak od tego podatku zwolniona, gdyż ustawodawca zwalnia od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych m.in. przez zstępnych, jeżeli:

  1. zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego – druk SD-Z2 (obowiązek podatkowy przy nabyciu w drodze darowizny powstaje z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego, a w razie zawarcia umowy bez zachowania przewidzianej formy – z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia),
  2. udokumentują – w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę 9637 złotych – ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.

W przypadku niespełnienia warunków, o których mowa powyżej, nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych podlega opodatkowaniu na zasadach określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej.

Obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych.

Obdarowany winien zgłosić darowiznę do US na druku SD-Z2.

Przelanie darowizny na rachunek zagraniczny a podatek

Pozostaje jednak pytanie, czy darowizna zostanie również opodatkowana w Niemczech. Niestety, umowa między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku, podpisana w Berlinie dnia 14 maja 2003 r. dotyczy podatków od dochodu i od majątku (bez względu na sposób ich poboru), które pobiera się na rzecz Umawiającego się Państwa lub jego jednostek terytorialnych.

Na jej mocy za podatki od dochodu i od majątku uważa się wszystkie podatki, które pobiera się od całego dochodu, od całego majątku albo od części dochodu lub majątku, włączając podatki od zysku z przeniesienia własności majątku ruchomego lub nieruchomego, podatki od ogólnych kwot wynagrodzeń wypłacanych przez przedsiębiorstwa, jak również podatki od przyrostu majątku.

Do aktualnie istniejących podatków, których dotyczy umowa, należą w szczególności:

  1. w Republice Federalnej Niemiec:
      • podatek dochodowy (Einkommensteuer),
      • podatek od osób prawnych (Körperschaftsteuer) i
      • podatek od działalności przemysłowej i handlowej (Gewerbesteuer)
      • – w tym domiary pobierane od każdego z tych podatków (zwane dalej „podatkiem niemieckim″);
  2. w Rzeczypospolitej Polskiej:
    • podatek dochodowy od osób fizycznych i
    • podatek dochodowy od osób prawnych (zwane dalej „podatkiem polskim”).

Umowa ma zastosowanie do wszystkich podatków takiego samego lub w istotnym stopniu podobnego rodzaju, które po podpisaniu będą wprowadzone obok istniejących podatków lub w ich miejsce.

Określenie „dotyczy podatków od dochodu i od majątku” może być interpretowane na różne sposoby. Punkt 5 art. 13 stanowi, że „zyski z przeniesienia własności jakiegokolwiek majątku niewymienionego w powyższych ustępach podlegają opodatkowaniu tylko w tym Umawiającym się Państwie, w którym przenoszący własność ma miejsce zamieszkania lub siedzibę”. Gdyby uznać, że artykuł ten można zastosować, darowizna winna zostać opodatkowana tylko w Polsce, a w Polsce można skorzystać z jej zwolnienia – jak już jednak wskazałem, jest to problematyczne.

Artykuł 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn mówi o udokumentowaniu otrzymania „dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy”, nie wskazuje, że ma to być rachunek prowadzony w kraju, dlatego należy uznać, że można dokonać przelewu kwoty darowizny na rachunek zagraniczny.

Zarówno przy przelewie na konto prowadzone w kraju, jak i na konto prowadzone za granicą nie ma ograniczeń ani co do waluty, ani co do kwoty.